Kategorie
Aktualności Blog

10 interesujących faktów na temat śniegu i płatków śniegu
Zima to królowa śniegu , co wiemy o jej symbolu? Płatki śniegu badano od wieków, badano pod mikroskopem i fotografowano. Japoński naukowiec Nikaya Ukitiro jako pierwszy sklasyfikował płatki śniegu, dzieląc je na kilka grup. Ze względu na różny stosunek ciepła i wilgoci te same kryształy w płatkach śniegu przybierają różne kształty, ale jednocześnie zachowują swoją symetrię.

Oto 10 interesujących faktów na temat śniegu i płatków śniegu.

Nie ma dwóch takich samych płatków sniegu

Znani amerykańscy badacze śniegu Wilson Bentley i William Humphrey sfotografowali 6000 różnych wariantów dla Snow Crystal Atlas. Jednak w naturze żadne dwa płatki śniegu nie mają takiej samej struktury.

Kształt strusiego pióra

30 kwietnia 1944 r. w Moskwie spadł niesamowity śnieg, kształt płatków śniegu były prawie wielkości strusiego pióra.

Śnieg a nagrzewanie kuli ziemskiej

Śnieg odbija do 90% promieni słonecznych, wysyłając je z powrotem w kosmos, dzięki czemu Ziemia nie nagrzewa się.

Rekord Guinnessa

Płatek śniegu w większości jest mniejsza niż centymetr. Według Księgi Rekordów Guinnessa największy płatek śniegu, jaki kiedykolwiek spadł, miał ponad 30 cm średnicy i spadł w amerykańskim stanie Montana.

190 cm śniegu

Największe opady śniegu miały miejsce w 1921 r. na Lake Silver (Kolorado) pokrywa śnieżna miała grubość 190 cm. Kolejnym imponującym rekordem jest pokrywa śnieżna o wysokości 157,5 cm w Georgetown w Kolorado 4 grudnia 1913 r.

Świeżo opadły śnieg składa się w 90-95% z powietrza. Jednak dzięki temu jest wyjątkowo dobrym izolatorem termicznym.

W środku prawie każdego kryształu śniegu znajduje się mały kawałek, którym może być wszystko – od popiołu wulkanicznego po cząstkę kosmosu. Przy pomocy najmniejszych zanieczyszczeń cząsteczki wody krystalizują się w lód. Dzieje się to w temperaturach poniżej minus 12 stopni. Bez tych drobnoustrojów krystalizacyjnych para wodna nie zmieniłaby swojego stanu fizycznego nawet przy minus 40 stopniach. Coraz więcej drobnych kropel silnie schłodzonej wody zamarza w chmurach i tworzy gwiazdę śniegu.

Gdzie nie występuje śnieg

Dwie trzecie świata nigdy nie widziało śniegu. Wśród miejsc, w których nigdy nie pada śnieg, są australijskie miasta w północnej części kraju, takie jak Brisbane i Darwin oraz wyspy Samoa, Bora Bora, Bali i Hawaje, Tajlandia, Malediwy i inne.

W filmie Rolanda Emmericha „After Tomorrow” (2004) śnieg został wyprodukowany i dostarczony do Hollywood przez wytwórnię efektów specjalnych z filią w małym miasteczku niedaleko Osnabrück w Niemczech. Firma ta oferuje 160 różnych rodzajów śniegu na różne imprezy, produkcje i filmy. Jest też specjalny piskliwy śnieg z celulozy, piana śnieżna, sypki, lśniący śnieg, a nawet tzw. C-90, który symuluje lodowaty oddech.

Śnieg nie zawsze jest biały, nie nie chodzi o żółte ślady na śniegu :).

Latem w Nevadzie na grzbiecie Sierra można zaobserwować różowy śnieg, który ma zapach i smak arbuza. To niesamowite zjawisko tłumaczy obecność glonów Nivalis Chlamydomonas, które zawierają pigment astaksantynę. Są pożywieniem dla niektórych mikroorganizmów, w szczególności robaków lodowych, zdolnych do życia tylko w ujemnych temperaturach (w temperaturze 5 stopni giną i rozkładają się).

W rejonach Arktyki zdarza się, że pada nawet czerwony śnieg. Cień nadają mikroorganizmy żyjące między kryształami.

W Kalifornii w 1955 roku miejscowa ludność miała wyjątkową okazję zaobserwowania zielonego śniegu, charakteryzującego się fosforyzującym odcieniem. Osoby, które ryzykowały wypróbowanie, umierały po pewnym czasie, a ci, którzy go dotykali, odczuwali silne swędzenie i wysypki.

W Boże Narodzenie 1969 r. w Szwecji spadł czarny śnieg. Przyczyna tego zjawiska – zła ekologia.

Płatek śniegu, niby taki mały, a ile skrywa tajemnic… Może Wy znacie jakieś inne fakty na temat śniegu? Dajcie znać w komentarzach. Na początku zimy tez czekacie na pierwszy śnieg.

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7

close

Zapisz się do Newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych materiałach, które dla Ciebie publikujemy!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *