Kategorie
Aktualności Blog

7 cennych wskazówek, jak chronić się gdy występują burza i pioruny
Eksperci twierdzą, że szansa na porażenie piorunem jest stosunkowo niewielka – jedna na milion. Mimo małej szansy, spotykamy przypadki z niefortunnym zakończeniem gdy pojawiaja się burza z piorunami czyli wyładowania atmosferyczne. Czy wiemy, jak się chronić, gdy wokół nas wybuchnie burza? Przedstawiamy użyteczną listę kilku niezwykle cennych wskazówek, które warto znać, aby uchronić się przed klęską żywiołową i ocalić nasze życie. W końcu nie zawsze mamy pod ręką radar opadów czy też radar burzowy by uniknąć piorunów i złej pogody.

Oto wskazówki i porady jak postępować gdy zakatują pioruny i burze.

Burza w mieście

Jeśli jesteś w mieście podczas burzy pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ukrycie się w pomieszczeniu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowania atmosferycznego jest bardzo małe. Na wszelki wypadek odłącz z gniazdek wszystkie możliwe urządzenia, a także anteny od telewizora i kable internetowe. Unikaj kontaktu z telefonami komórkowymi i trzymaj się z dala od okien, zwłaszcza jeśli okna są aluminiowe.

Burza na zewnątrz

Jeśli burza złapie Cię na zewnątrz. Nie stój w pobliżu samotnych drzew i skał. Nie stój w pobliżu wysokich budynków, wież, pomników. Trzymaj się z dala od dużych zwierząt domowych – koni, krów, wołów. Jest bardziej prawdopodobne, że zostaną porażone piorunem niż ludzie.

Burza i pioruny a woda

Jeśli pływasz, natychmiast wyjdź z wody – woda jest przewodnikiem.

Metalowe elementy

Trzymaj się co najmniej 20 metrów z dala od wszelkich metalowych przedmiotów – szerokiej metalowej biżuterii, wędek itp. Nie otwieraj parasola ze względu na wiele metalowych detali. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli jesteś w pobliżu linii energetycznych, kabli nadpowietrznych, czy też torów kolejowych.

Burza a otwarta przestrzeń

Jeśli jesteś w miejscu, w którym nie ma gdzie się schować, powinieneś kucnąć, złapać rękoma za kostki, by nie dotykały ziemi. Trzymaj głowę nisko. Robi się to po , by w przypadku bezpośredniego uderzenia w nas pioruna, miał najmniejszy opór i jak najmniej nam zaszkodził. Jeśli znajdziesz rów lub dziurę, połóż się w niej, aby się schronić.

Jaskinie

Głębokie jaskinie są również dogodnymi miejscami na schronienie. Ważne jest, aby stać w miejscu piaszczystym i suchym, co najmniej 3 metry od wejścia do jaskini, starając się nie opierać o ściany. Możesz też chować się pod mostami, ale z dala od wody.

Burza w samochodzie

Jeśli jesteś w samochodzie zostań w środku, zamknij szyby, ale wcześniej nie zapomnij wyjąć anteny samochodowej. Chociaż samochód jest wykonany z metalu, jeśli uderzy w niego piorun, prąd przepłynie wokół metalu, ale także wokół twojego ciała i przejdzie na ziemię.

Lepiej nie ryzykować i się zastosować do wskazówek 🙂 Warto wiedzieć co robić gdy pojawiają się nieoczekiwane zjawiska pogodowe

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *