Kategorie
Blog Ciąża i Macierzyństwo

Adaptacja w przedszkolu – jak ją przetrwać?




Adaptacja w przedszkolu nie jest łatwym tematem, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. 1 września wiele trzylatków po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola. Jak poradzić sobie ze strachem dzieci, jak i ich rodziców? Co zrobić, by przygotować dziecko do adaptacji przedszkolnej?

Przygotowanie rodzica

Zanim dziecko przekroczy próg przedszkola/żłobka, warto aby rodzice zdali sobie sprawę z tego czy decyzja o posłaniu malucha do placówki jest w 100% przemyślana. Brak tej pewności u rodziców może skutkować trudnościami w adaptacji w placówce. Dobrze jest, jeśli jeden z rodziców na czas adaptacji weźmie sobie wolne. Ten czas nie jest łatwy ani dla jednej, ani dla drugiej strony. Dlatego warto, by rodzice skupili się tylko na dziecku i jego adaptacji, a nie rozpraszali się problemami w pracy. Po przyjściu dziecka z przedszkola, rodzic musi poświęcić mu maksymalną ilość czasu, by nasza pociecha wiedziała, że jest dla nas bardzo ważna.

Przygotowanie dziecka

Zanim dziecko pójdzie do żłobka/przedszkola, warto by poznało miejsce, do którego się uda. Pokaż dziecku budynek, w którym spędzi najbliższe lata. Opowiedz dziecku, jak jest w przedszkolu, co go tam spotka. Pamiętaj by mówić przede wszystkim o przedszkolu w samych plusach. W przeciwnym wypadku dziecko może zrazić się do przedszkola. Warto również wprowadzić dziecku plan dnia, który obowiązuje w placówce. Pory posiłków, spacerów czy drzemki, znacznie ułatwiają młodemu człowiekowi wejście w przedszkolny świat. Warto uczyć dziecka samodzielności – zarówno w łazience, jak i przy stole. To dobry moment, by odpieluchować dziecko. Samodzielne mycie rączek, jedzenie, ubieranie butów- to tylko niektóre czynności, które dziecko powinno opanować. Dzięki temu nie będziemy się martwić, że nasza pociecha nie poradzi sobie z tymi czynnościami.




Przedszkole nie jest złe

Opowiadając dziecku o przedszkolu zadbajmy, by przedstawiać je w pozytywnym świetle. Tym samym na każdym kroku wspierajmy naszą pociechę. Nie mówmy źle o przedszkolu, bo negatywne emocje rodzica łatwo udzielą się dziecku. Przed pójściem do placówki opowiadajmy dziecku o tym miejscu, wyjaśnijmy co będzie robiło, jak będzie wyglądał jego dzień. Opowieści o przedszkolu muszą być pozytywne, budujące ciekawość. Nie straszmy dziecka przedszkolem. Nie mówmy dziecku, że jeśli czegoś nie zrobi, to w przedszkolu zostanie dłużej. Spróbuj zabawy w domowe przedszkole lub dzień przedszkolaka.

Pewność siebie dziecka

By wspierać pewność dziecka, pozwólmy mu wybrać plecak dla przedszkolaka, kapcie do przedszkola czy przybory, które będą mu potrzebne. Pokażmy mu, że jest ważny, dzięki temu, że wybierze sobie ubranko do przedszkola (warto to robić wieczorem, by rano nie popędzać malucha). Do przedszkola warto spakować dziecku jego ukochaną maskotkę, dzięki której będzie mogło poczuć się pewniej w przedszkolu. Wszak zadaniem każdego misia jest ochraniać dziecko i zapewniać mu towarzystwo.




Wytrwałość to klucz do sukcesu

Rodzic powinien przygotować się na to, że pierwsze dni mogą być wypełnione łzami, a rodzicielskie serce będzie rozpadać się na miliony kawałków. Jednak nie można zabrać dziecka z przedszkola, bo dla niego będzie to jasny sygnał, że płacz pozwoli mu na uniknięcie pójścia do placówki. Konsekwencja to najważniejsza cecha, w którą powinien uzbroić się rodzic.

Jak powinno wyglądać rozstanie?

Zaprowadzając dziecko do przedszkola, warto odpowiednio zaplanować poranek. Wstańcie kilka minut wcześniej, poleżcie razem w łóżku i po przytulajcie się. Nie budźmy dziecka gwałtowanie, dajmy mu chwilę, starając się zachować spokój. Zupełnie inaczej brzmi: „Kochanie wstawaj” niż „Wstawaj natychmiast, bo się spóźnię do pracy”. Dzięki temu dziecko zacznie dzień w dobry humorze.

Adaptacja w przedszkolu – rozstanie

Rozstanie powinno być krótkie i zdecydowane. Ustalcie przed wejściem do placówki, że dacie sobie buziaka i przytulicie się do siebie. Nie przedłużaj pożegnania , nie zadawaj dziecku pytań typu: „Ja już idę, dobrze?”, bo co zrobisz w sytuacji, kiedy maluch powie NIE?




Adaptacja w przedszkolu – emocje

W trakcie rozstań dziecko może płakać, to naturalna reakcja. Pozwól dziecku okazywać emocje. Zachowaj spokój, nie krzycz na niego. Staraj się okazać dziecku zrozumienie, ale pamiętaj by nie przedłużać chwili rozstania. Nie wymykaj się ukradkiem w czasie, gdy dziecko się czymś zajmie, gdyż spowoduje to zwiększenie lęku oraz być może utratę zaufania do rodzica. Bądź bliżej przedszkola.

Adaptacja w przedszkolu

W trackie procesu adaptacji, warto rozmawiać z dzieckiem o jego i swoich emocjach. Nie śmiej się z dziecka i z tego, co czuje. Nie porównuj dziecka z innymi. Zamiast mówić: „nie bój się” lub „będzie dobrze”, lepiej okazać zrozumienie. Aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, należy zawsze dotrzymywać słowa. Nie wolno spóźniać się z odbieraniem dziecka!




Początki przedszkolnej adaptacji nie są łatwe. To wyzwanie dla każdej ze stron. Zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Kluczem do powodzenia akceptacji jest dobre nastawienie jednej i drugiej strony.

Chcesz się odstresować odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz