Kategorie
Aktualności Blog

Agresywne psy – jak uniknąć pogryzienia, gdy atakuje pies.




Spotkanie z agresywnie nastawionym psem nie należy do przyjemnych. Jak się zachować wobec agresywnego psa? Co zrobić po pogryzieniu? Które rasy to agresywne psy.

Agresywne rasy psów – polskie prawo

Szczególnie agresywne psy znajdują się w wykazie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2003 roku. Znajdują się na niej:

amerykański pit bull terrier,
pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
buldog amerykański,
dog argentyński,
pies kanaryjski (Perro de Presa Canario,
tosa inu,
rottweiler,
akbash dog,
anatolian karabash,
moskiewski stróżujący,
owczarek kaukaski.




Polskie prawo nakłada na właścicieli wyżej wymienionych ras psów obowiązek spacerów na smyczy oraz w kagańcu, a także otrzymywania ich na dobrze ogrodzonej posesji. Chcąc posiadać takiego psa, konieczne jest uzyskanie zgody burmistrza lub prezydenta miasta wydawanej po wcześniej złożonym wniosku.

Agresywny pies – co zrobić?

Gdy na horyzoncie pojawi się agresywny pies, zwykle nie wiemy jak się zachować! W takiej sytuacji nie wolno psa prowokować ani uciekać. Najlepiej stanąć do niego bokiem, nie patrzeć mu w oczy i osłonić rękami okolice szyi oraz głowy, czyli wrażliwych partii ciała, które często gryzą psy.




Pogryzienie przez psa – co robić?

Po pogryzieniu przez psa należy jak najszybciej przetransportować ofiarę do szpitala w celu opatrzenia ran. Konieczne może być interwencyjne podanie szczepionki przeciwko wściekliźnie oraz tężcowi. Lekarz musi oczyścić rany, by nie wdało się zakażenie. Konieczne jest także zażądanie od właściciela zaświadczenia o aktualnym szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

Gdzie zgłosić pogryzienie przez psa?

Pogryzienie przez psa można zgłosić na policji oraz w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Inne zaniedbania w stosunku do opieki nad psem zgłaszać można także w Straży Miejskiej lub Urzędzie Miasta. Groźne psy mogą zostać odebrane nieodpowiedzialnym właścicielom lub zostać poddane obserwacji w kierunku wścieklizny.

Co grozi właścicielowi psa za pogryzienie?

Według polskiego prawa zarówno psy uznawane za niebezpieczne, jak i inne rasy psów muszą znajdować się pod kontrolą opiekuna. Właściciel psa odpowiada za szkody wyrządzone przez własne zwierzę, nawet jeśli ucieknie i nie znajduje się pod jego opieką w danej sytuacji. Oznacza to, że jeśli doszło do zaniedbań w opiece nad czworonogiem, jego opiekun może otrzymać karę grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych, a nawet zostać poddany karze pozbawienia wolności. Osoba taka musi także wypłacić odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub zniszczone mienie.




Chcesz się odstresować odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz