Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Aktywność fizyczna – Jak zachęcić dziecko? Sport to zdrowie!
Wiosenne dni zachęcają do spacerów, a także do oddawania się aktywnościom na zewnątrz. Jednak wyniki badań pokazują, że nasze dzieci coraz rzadziej chcą być aktywne. Zdecydowanie bardziej wolą spędzać czas przed telewizorem lub ekranem telefonu. Co zatem zrobić, by zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? Aktywność fizyczna to piramida zdrowia.

Słoneczny weekend lub popołudnie warto spędzić poza domem np. w pobliskim parku lub na obrzeżach miasta. W ten sposób zmęczeni po zimie nie tylko doładujemy akumulatory, ale i zadbamy o naszą kondycję. Jedną z najczęściej wybieranych aktywności stanowią spacery. Wspólne wyjście na spacer może być pierwszym krokiem w stronę zachęcenia dziecka do aktywności fizycznej.

U dzieci aktywność fizyczna spełnia wiele ważnych funkcji. Wśród nich jest nauka pewnych uniwersalnych cech i umiejętności, które w przyszłości będą przydatne podczas nauki w szkole, pracy lub po prostu w codziennym życiu. Mowa głównie o systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu.
Dla dzieci w wieku rozwojowym uprawianie sportu to również przeżywanie pierwszych sukcesów i porażek, kontrolowanie emocji czy kształtowanie relacji z innymi, a także – w przypadku sportów drużynowych – nauka pracy w zespole.

Daj dziecku przykład! Aktywność fizyczna

Dzieci są bacznymi obserwatorami. Patrzą na nas, rodziców i powielają nasze zachowania. Jeśli rodzice sami wykazują zainteresowanie sportem, to dużo łatwiej jest uzyskać takie zainteresowanie u ich pociech. Do rozmów należy dołączyć zademonstrowanie swojej aktywności.
Kiedy zatem przekonujesz swoje dziecko do przejażdżki rowerowej kosztem gry na komputerze, samemu siedząc na kanapie przed telewizorem, nie dziw się, że Twoje słowa nie zostaną wysłuchane. Najważniejsza jest bowiem konsekwencja w tym, co się mówi i robi – dziecko nie powinno odbierać sprzecznych sygnałów, bo wówczas po prostu nie zmieni swoich przyzwyczajeń. Bądź zatem wzorem do naśladowania – inspiruj i uświadamiaj.

Wybierz z dzieckiem ulubioną dyscyplinę sportową

Aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, warto porozmawiać z nim o jego preferencjach. Najlepiej zapytać wprost, jaki sport dziecko lubi. Trudno wymagać od dziecko entuzjazmu podczas treningów piłki nożnej, jak jej nie lubi. Należy mu pokazywać różne dyscypliny sportowe i sposoby spędzania czasu w ruchu, nie zaś przywiązywać się do jednego od początku. Dziecko, które będzie miało styczność z siatkówką, piłką ręczną czy tenisem, po pewnym czasie wybierze sobie najlepsze dla siebie zajęcie.

Bądź wsparciem

Jeśli dziecko złapie już sportowego bakcyla, wówczas bardzo ważne jest wsparcie. Ze strony rodzica to po prostu bycie obok: zawiezienie dziecka na trening czy mecz, wspólny pobyt w samochodzie i rozmowa, a także zadawanie pytań.
Wsparcie dla dziecka jest niezwykle istotne w momencie, gdy zauważymy u niego spadek motywacji. Dziecko ma wiele obowiązków i zajęć w ciągu tygodnia. Utrzymanie wysokiej motywacji będąc zmęczonym jest trudne, szczególnie dla młodej osoby. Warto się zastanowić, czy wszystkie zajęcia są jej niezbędne. Dobrze jest zorganizować chociaż jeden luźniejszy dzień w tygodniu, aby dziecko miało czas, żeby się po prostu ponudzić. Co więcej, powinno ono uprawiać sport, który przynosi mu satysfakcję. Wówczas znacznie łatwiej będzie mu utrzymać motywację.

Aktywność fizyczna – Pokaż, że sport jest fajny

Dzieci bardzo łatwo jest zachęcić. Kolorowa koszulka do biegania (może nawet według własnego projektu dziecka), śliczne rolki, nagrody za pierwsze trzy miejsca. Czasami wystarczy drobiazg, żeby dziecko zachęcić i zainteresować. Rolą rodzica jest pokazać, że aktywność fizyczna jest fajna. Buty do biegania są takie kolorowe. Strój do tańca taki piękny. A koszulka z własnym nazwiskiem do gry w piłkę to jest dopiero coś. Oczywiście zadziała to tylko jeżeli zachowamy zdrowy umiar. Nie ma sensu kupować dziecku wszystkiego do wszystkiego, bo szybko się znudzi i przestanie doceniać. To raczej taki dodatek. Pokażmy dziecku, że sport jest fajny zabierając je w różne miejsca na wycieczki. Warto zabrać dzieci na zawody biegowe czy mecz piłkarski. Niech zobaczą, jak to wygląda, poczują atmosferę, pozazdroszczą zwycięzcom. Warto zapoznać nasze pociechy z historiami znanych sportowców. To bardzo inspiruje i motywuje. Często właśnie pod usłyszeniu takiej historii dziecko postanawia, że też zostanie mistrzem. Albo przynajmniej zaczyna coś trenować, a robi to z własnej woli i z przyjemnością. I właśnie o to chodzi.
Dekalog rodzica aktywnego dziecka

1.Stawiaj siebie za wzór.
2.Inspiruj.
3.Buduj świadomość.
4.Pokaż dziecku różnorodność dyscyplin sportowych.
5.Pozwól dziecku wybrać rodzaj aktywności fizycznej.
6.Pamiętaj o komunikacji.
7.Ustalaj reguły i mądrze wymagaj.
8.Bądź wsparciem dla swojego dziecka.
9.Nie wychodź poza swoją rolę – daj pracować trenerowi.
10.Doceniaj starania i zaangażowanie swojej pociechy.

Zachęcenie dzieci do aktywności sportowej to jedno z ważniejszych wyzwań każdego rodzica. Dziecko nie musi być wybitnym sportowcem, odnoszącym sukcesy na arenie międzynarodowej. Wystarczy, że polubi zdrowy tryb życia. O sport oparta jest piramida zdrowia.

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz