Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Atrakcja turystyczna, najmniejsze i najurokliwsze miast w Polsce




Duże miasta każdy zna! A co z małymi? I to tymi w naszym kraju? Chcecie dowiedzieć się jakie jest najmniejsze miasto w Polsce? I jaka atrakcja turystyczna Cię tam czeka?To bądźcie ze mną w kolejnym odcinku złotej 7!

7 najmniejszych i najbardziej urokliwych miast w Polsce

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,
zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Skalbmierz

Miasto położone w Województwie Świętokrzyskim. Jego powierzchnia to około 7,13 kilometrów kwadratowych. Skalbmierz liczy około 1372 mieszkańców i leży nad Nidzicą. Otoczony jest pięknymi widokami w postaci wzgórz. Niekwestionowaną atrakcją turystyczną jest tutaj średniowieczny kościół, który leży na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi z Sandomierza do Tyńca. W pobliżu miasteczka znajduje się także mały zalew z piaszczystą plażą, który latem jest zawsze zapełniony. Badania potwierdzają, że w okolicach Skalbmierza były osady, które sięgają nawet 4000 lat p.n.e. Według legendy, fundatorem osady i zabytkowego kościoła był palatyn Bolesława Krzywoustego – Skarbimir.




6. Szlichtyngowa

Miasto położone w południowej części Województwa Lubuskiego, w gminie miejsko-wiejskiej. Powierzchnia miasta to około 1,55 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, populacja ludności wynosi około 1313 osób, co daje 847 osoby na kilometr kwadratowy. W mieście można znaleźć piękny i zadbany rynek otoczony XIX wiecznymi kamienicami. Znajdował się tam też piękny i zabytkowy kościół, który niestety spłonął w 1995 roku. Miasto przeżyło sporo w czasie rozbiorów Polski, zwłaszcza podczas drugiego kiedy to w 1793 roku dostali się pod Panowie Prus. 1 lutego 1945 r. miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie. W Szlichtyngowej utworzono polską administrację, ludność miasta została wysiedlona do Niemiec i zastąpiona polskimi osadnikami.

5. Krynica Morska, niewątpliwa atrakcja turystyczna

Mieszkać w pięknym, małym miasteczku i to w dodatku nad morzem? To chyba marzenie wielu osób! Tak jest właśnie w Krynicy Morskiej, miasteczku położonym nad Morzem w województwie Pomorskim. Liczące 1308 mieszkańców miasteczko należy jednak do najbardziej znanych kurortów nad Bałtykiem, gdzie są noclegi nad morzem. Niestety latem nie da rady tam wypocząć, gdyż przewija się tam ponad 10 tysięcy wczasowiczów. Łączna powierzchnia miasteczka to 116 kilometrów kwadratowych ale nie dajcie się zwieść tej liczbie. Spora część to plaże, morze i niezamieszkałe tereny. W zachodniej części Krynicy znajduje się także rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.




4. Nowe Warpno

Miasteczko położone w województwie Zachodniopomorskim. Położone jest nad jeziorem Nowowarpieńskim, które liczy około 1219 mieszkańców. Posiada piękną zabytkową zabudowę, a w centrum widnieje XVII wieczny ryglowy ratusz z niewysoką sygnaturą. Miasteczko otoczone także zalewem szczecińskim, znajduje się na półwyspie Nowowarpieńskim. Jego łączna powierzchnia to 24,51 kilometrów kwadratowych. Prawa miejskie posiada od około 1295 roku. Sprawdź czy są tam do wynajęcia domki nad jeziorem.

3. Działoszyce

To malutkie miasteczko liczy około 1026 mieszkańców. Położone jest w województwie świętokrzyskim w dolinie Nidzicy. Jego powierzchnia to jedyne 1,92 kilometra kwadratowego! Miasteczko ma także swoją piękną atrakcje, a konkretnie kościół parafialny św. Trójcy, którego najstarsze części pochodzą z XII wieku. Miasteczko posiada także zrujnowaną synagogę z połowy XIX wieku. Można się tam wybrać dla samych terenów które latem są piękne i malownicze.

2. Suraż

Położony w Województwie Podlaskim to jedno z najmniejszych pod względem powierzchni jak i liczby ludności. Według niektórych danych liczba ludności w Surażu to 996 osób. Część gminy to park narodowy, przez co okolice są wyjątkowo piękne. Suraż był także miastem Królewskim Korony Królestwa Polskiego w 1975 roku. Miasteczko posiada wiele atrakcji krajoznawczych, między innymi kościół z 1873 roku, cmentarz katolicki, kirkut żydowski z 1865 roku, prywatne muzeum czy wczesnośredniowieczną osadę Słowiańską Nawia.




1. Wyśmierzyce

Od lat słyną z tego, że są najmniejsze! Miasto położone jest w Województwie Mazowieckim, w Gminie Wyśmierzyce. Liczy około 886 osób według statystyk. Założone zostało w 1338 roku, było miastem duchownym. Obecnie jednak jego pozycja spadła na drugie miejsce, ponieważ od 1 stycznia 2019 roku najmniejsze miasto w polsce w Polsce to Opatowiec, który licz 330 mieszkańców! Przenieśmy się zatem do niego.

Lądujemy w Opatowcu. Prawa miejskie miasteczko posiadało w latach 1271 – 1869 roku. Było miastem Benedyktynów Tynieckich w Województwie sandomierskim. Pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą już w 1085 roku, kiedy to żona Władysława Hermana, Judyta, nadała wieś opactwu wspomnianych benedyktynów. Miasteczko w 1869 utraciły Prawa miejskie, wszystko po atakach Szwedów kiedy to podupadło i liczba mieszkańców spadła nawet do 459. Jak wspominałem odzyskali prawa miejskie 1 stycznia 2019 roku, dzięki czemu stali się najmniejszym miasteczkiem w Polsce na stan obecny!




A Wy, znacie jakieś inne urokliwe małe miasteczka i ciekawe atrakcja turystyczna ?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !




Dodaj komentarz