Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Bezpieczne wakacje z dzieckiem nad wodą




Wakacje to czas relaksu i beztroski. Niestety to również czas mniejszej koncentracji i większe ryzyko ściągnięcia na dziecko niebezpieczeństwa. Jak mimo wakacji zachować zdrowy rozsądek i czego się wystrzegać na urlopie? Pamiętaj Bezpieczne wakacje to podstawa!

Jeśli rodzice zdecydują o wakacyjnym wyjeździe nad morze lub jezioro powinni dobrze zapoznać się z ofertą miejsca, w którym będzie odpoczywać pociecha. Na pewno warto zwrócić uwagę na atrakcje i bezpieczeństwo. Dziecko nad wodą nieodłącznie kojarzy nam się z beztroską, ale i niebezpieczeństwem, dlatego przede wszystkim należy zadbać o to, by dziecka nie pozostawiać samego.

Kąpiele słoneczne także muszą być dostosowane do wieku oraz pory dnia. Należy pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć skórę malucha kremami z wysokimi filtrami (jest bardziej wrażliwa), nakryciu głowy oraz przebywaniu na słońcu w godzinach popołudniowych.




Bezpieczne wakacje

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą – podstawowe zasady

1. Będąc na wakacjach nad wodą, zawsze wybieraj plaże strzeżone, oznakowane. Jeśli wywieszona jest czerwona flaga, wówczas nie wpuszczaj dzieci do wody. Nie pozwalaj dzieciom kąpać się w miejscach do tego nie przeznaczonych.




2. Zawsze sprawdź jakie jest zejście do wody, czy nie ma jakiś ostrych kamieni lub potłuczonego szkła.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli maluch lubi wodę wyposaż go w odpowiednie akcesoria. Popularne koło ratunkowe to za mało – dzieci łatwo się z niego wyślizgują. Jeżeli dziecko chce pływać samodzielnie, załóż mu tzw. motylki albo specjalne kamizelki, które nie pozwalają na zanurzenie głowy.

4. Rodzice maluchów mogą zapomnieć o błogim lenistwie na plaży. Kiedy maluch bawi się w wodzie, wejdź do morza, jeziora czy rzeki i stań tak, by dziecko znajdowało się między tobą a lądem, czyli stań plecami do głębokiej wody.




5. Miej dziecko zawsze na oku. Wystarczy chwila, by maluch oddalił się za daleko od brzegu. Jeśli musisz wrócić po coś na koc, poproś tatę lub inną osobą by popatrzyła na twojego malucha.

6. Nie pij alkoholu. Nawet najmniejsza dawka alkoholu osłabia czujność, a ona jest kluczowa podczas opieki nad dzieckiem bawiącym się w wodzie.




7. Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa. Już dwu-trzyletnie dziecko musi wiedzieć, że nie wolno wchodzić do wody samodzielnie i po posiłku. Naucz dziecko, ze musi słuchać ratownika.

8. Nie pozwalaj dziecku wchodzić do wody, kiedy jest rozgrzane słońcem. Warto zacząć od moczenia maluchowi (i sobie) stóp i nadgarstków, potem ochlapania okolic pachwin i dopiero reszty ciała.

9. Pamiętaj, aby nie kąpać się w wodzie o temperaturze 14 stopni. Jak zaleca Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, minimalna temperatura wody odpowiedniej do kąpania powinna wynosić 18 stopni Celsjusza, a najbardziej optymalna – 22-25 stopni Celsjusza.

Bezpieczne wakacje

UWAGA! Zapamiętaj najważniejszy numer ratunkowy, gdy wypoczywasz nad wodą: 601 100 100

Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu medycznym. W bagażu zawsze powinny się znaleźć najważniejsze leki dla dzieci – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, elektrolity, środki dezynfekujące, lekarstwa na problemy żołądkowe, plastry czy spreje na oparzenia. W obcym kraju ciężko znaleźć odpowiedniki znanych nam leków. Warto również zapewnić całej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie medyczne na wypadek, gdybyśmy na wakacjach potrzebowali konsultacji lekarskiej bądź hospitalizacji. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), które można wyrobić przed wyjazdem za granicę za darmo. Uprawniają one do bezpłatnej opieki zdrowotnej podczas pobytu w dowolnym kraju na terenie UE.

Pamiętajmy, że podczas wakacji z małym dzieckiem nie wyłączamy myślenia, to nie czas beztroski, ale czas wzmożonej naszej uwagi.




Dodaj komentarz