Kategorie
Aktualności Blog

Ciekawostki ze świata – 10 niesamowitych i mało znanych faktów o świecie
Bez względu na to, jak bardzo myślimy, że wiemy wszystko o otaczającym nas świecie, zawsze jest coś, co nam umyka lub po prostu wydaje nam się, że to wiemy, ale nie okazuje się to prawdą. Oto ciekawostki ze świata.

Nie dlatego, że jesteśmy głupi, po prostu taki jest świat – pełen różnego rodzaju tajemnic, a prawda nigdy nie jest jedna.

Dlatego przedstawiam wam 10 niesamowitych faktów na temat wszystkiego, co nas otacza:
Mount Everest nie jest najwyższym szczytem na naszej planecie

Oczywiście Mount Everest to najwyższy szczyt świata, jeśli liczyć od poziomu morza to dokładnie ma 8848 metrów. Ale jeśli policzyć od samego dna oceanu, najwyższym punktem na świecie jest tak naprawdę Mauna Kaya na Hawajach. Wulkan ten ma 10 203 m od podstawy do wierzchołka, co daje największą wysokość względną na Ziemi.

Niebezpieczne jeziora

Na świecie jest kilka jezior, które są niebezpieczne dla nas, ludzi, ale nie tylko ze względu na ich głębokość. Jeziora aktywnych wulkanów zawierają bardzo duże ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów, które są pozostałościami magmy. Jednym z takich jezior jest Nyos w Kamerunie. Wskazówka: nie pływaj w jeziorach położonych na zboczu wulkanu!
Śpiewające piaski – ciekawostki ze świata

Tak, dobrze przeczytałeś – nie ruchome, w którym możesz utonąć, ale śpiewające! Oczywiście istnieje rozsądne wytłumaczenie dla śpiewających wydm. Składają się z małych ziaren kwarcu. Kiedy wiatr porusza piaskiem lub przechodzi przez niego zwierzę, górna cienka warstwa piasku zaczyna przesuwać się po dolnej, twardszej powierzchni, jak olej ślizga się po szkle. Podczas tego ruchu występują oscylacje, które są słyszalne jako dźwięk. Czasami przypominają głęboki i głuchy jęk, często przechodzący w ryk. Gdy ruch warstwy powierzchniowej ustaje, dźwięki ustają. Zakłada się, że ważna jest również temperatura, im cieplejsza powierzchnia piasku, tym głośniejsze dźwięki. Takie śpiewające wydmy można usłyszeć na południowej Saharze, na pustyni Taklamakan w Azji Środkowej, na pustyniach Arabii Saudyjskiej.

Nieznane stworzenia oceanu

Niewiele osób o tym myśli, ale tak naprawdę prawie nie znamy gatunków żyjących w głębinach oceanu. O oceanie wiemy tyle samo, co o odległych galaktykach – około 5%. Większość badań opiera się na założeniach i analizach. Naukowcy nieustannie odkrywają nowe gatunki.

Antarktyda to najbardziej suche miejsce na naszej planecie
Myślałeś, że to Sahara, prawda? W rzeczywistości w niektórych częściach dolin Antarktydy nie padało od 2 milionów lat. Natura tego kontynentu jest tak podobna do natury Marsa, że ​​NASA przeprowadzała tam nawet test ze swoją sondą kosmiczną.

„Oko Afryki”

Struktura Rishat, czyli „oko Afryki”, ma tak dużą średnicę bo aż prawie 50 km, że astronauci na orbicie używają jej do nawigacji. Nawet jeśli formacja ta wygląda jak krater, naukowcy uważają, że pojawiła się w inny sposób – erozja. Niektórzy twierdzą, że to zaginiona Atlantyda.
Wędrujące kamienie – ciekawostki ze świata

Po śpiewających piaskach już nic nie powinno Cię dziwić. W Death Valley w Kalifornii występuje zjawisko zwane Sailing Rocks. Wydaje się, że skały przemieszczają się z miejsca na miejsce bez ingerencji z zewnątrz. Naukowcy sugerują, że jest to spowodowane poruszaniem się dużych kawałków lodu.

Osoby bez kontaktu na ziemi

Na Ziemi jest kilka plemion, które żyją poza cywilizacją w różnych częściach świata i nie utrzymują kontaktu z innymi ludźmi. Są całkowicie odizolowani do cywilizacji. Nie ma o nich zbyt wielu informacji, wiadomo, że są wrogo nastawieni do cudzoziemców, nie mogą się z nimi skontaktować, nie lubią być fotografowani.

Najstarszy wodociąg na świecie – ciekawostki ze świata

Qanat – starożytny perski system zaopatrzenia w wodę. To podziemny kanał, który służył do nawadniania roślin, ale także zapewniał ludziom wodę pitną. Zrobiono go 3000 lat temu.

W przeszłości Ziemia mogła być fioletowa

Niektórzy naukowcy są przekonani, że około 400 milionów lat temu chlorofil nie istniał. Zamiast tego rośliny miały inny pigment, który był fioletowy. Ponieważ w tamtym czasie nasza planeta nie miała jeszcze gatunków zwierząt, właśnie ze względu na roślinność wyglądała na fioletową.

Nasz świat jest ogromny, i zawsze znajdzie się coś o czym nie mamy pojęcia. Zawsze znajdzie się coś do odkrycia, których istnienia nigdy sobie nie wyobrażaliśmy.

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7
Dodaj komentarz