Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

CZTERY etapy porodu: nie, to nie tylko skurcze




Poród to nie tylko skurcze… składają się na niego 4 etapy porodu, w poniższym artykule zostanie wszystko wyjaśnione.

W skrócie cztery etapy porodu wyglądają następująco:

  1. Skurcze
  2. Parcie i narodziny
  3. Wydalanie łożyska i odcięcie pępowiny
  4. Pierwsze 1-2 godziny po porodzie

Zasadniczo… dziecko jest w środku przez pierwsze dwa etapy… a na zewnątrz podczas dwóch kolejnych! W porządku, przejdźmy do pierwszego etapu porodu…




I etapy porodu: skurcze i odejście wód płodowych

Jest to prawdopodobnie etap porodu, który znasz najlepiej. Pierwsza faza porodu zaczyna się od odejścia wód płodowych oraz tego pierwszego prawdziwego skurczu porodowego i kończy się, gdy masz 10 cm rozwarcie.

Co to jest skurcz porodowy?

Po pierwsze… czym właściwie jest skurcz? Wiesz, że się zdarzają, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czym one właściwie są? Większość kobiet doświadcza co najmniej jednego skurczu podczas ciąży przed wielkim dniem… W rzeczywistości większość kobiet ma wiele skurczów podczas ciąży, zanim faktycznie dojdzie do porodu. Niektóre kobiety zaczynają odczuwać skurcze około 5 miesiąca ciąży! Od czasu do czasu czują, jak brzuch twardnieje i napina się, a potem rozluźnia się mniej więcej minutę później. Nie jest to bolesne, ale dla niektórych kobiet te skurcze przed porodem mogą być nieco nieprzyjemne.




Nauka stojąca za skurczami

Twoja macica to ogromny mięsień, który kurczy się i rozluźnia podobnie jak każdy inny mięsień w Twoim ciele! Twoja macica kurczyła się przez całe twoje życie… i dopiero teraz, gdy jest znacznie większa (bo… jesteś w ciąży) zaczynasz zdawać sobie z tego sprawę! Widzisz, skurcze macicy są normalną częścią kobiecego cyklu miesiączkowego. Twoja macica regularnie kurczy się podczas cyklu miesiączkowego. Czy miałaś kiedyś „skurcze miesiączkowe”? Tak, to są skurcze! Twoja macica przechodzi ten sam mechanizm co podczas porodu. Niektóre kobiety nie odczuwają bolesnych skurczów miesiączkowych, co może wynikać z poziomu prostaglandyny. (Prostaglandyny = substancje podobne do hormonów, które pomagają w skurczu i rozluźnieniu mięśni gładkich). Kobiety z wysokim poziomem prostaglandyn w wyściółce macicy doświadczają bardziej bolesnych skurczów miesiączkowych niż kobiety z ustawionym niższym poziomem prostaglandyn. To ma sens… ponieważ zgadnij, która substancja podobna do hormonu jest obecna podczas porodu… prostaglandyny! I zgadnij, co jest ci podawane podczas porodu… syntetyczne prostaglandyny! I oksytocyna…!

Wczesny poród (zwykle 0-4 centymetry)

Wczesny poród można sklasyfikować jako etap, w którym szyjka macicy zmienia się od zera do około czterech centymetrów rozwarcia… Niektóre kobiety przychodzą do szpitala z rozwarciem 4-6 cm i jeszcze nie wyszły z tego wczesnego etapu porodu. W rzeczywistości ten pierwszy etap porodu nie zależy całkowicie od szyjki macicy… Zależy bardziej od wzorca skurczów. Wczesny poród zwykle składa się z regularnych, nieco bolesnych skurczów, których większość kobiet nie może zignorować. Te skurcze mogą być nieregularne… ale zwykle mają tendencję do regularności. Ten etap może trwać godziny lub nawet dni, dla niektórych matek rodzących po raz pierwszy.
Zdarza się, że szpitale nie przyjmują pacjentek gdy są we wczesnej fazie porodu. Wczesną fazą porodu najlepiej spędzić na odpoczynku. Wiele kobiet (zwłaszcza matek rodzących po raz pierwszy) gdy skurcze naprawdę się nasilą, udają się do szpitala! Nie! Nie musisz tego robić!

Kiedy powinnam udać się do szpitala podczas wczesnego porodu?

W rzeczywistości nie powinnaś udawać się do szpitala, dopóki skurcze nie będą wyjątkowo bolesne, regularne (około 3-4 minut). Kiedy przychodzi ci do głowy myśl „o mój Boże, po prostu nie mogę już siedzieć w domu, to jest zbyt bolesne do zniesienia”… pora udać się do szpitala. Oznacza to, że masz zamiar przejść do następnego etapu podrzędnego.




Czynna praca (4-7 centymetrów)

Twoje skurcze są bolesne, regularne i naprawdę zwiększają intensywność. To jest czas, kiedy większość kobiet prosi o znieczulenie zewnątrzoponowe, uśmierzy to ból podczas porodu. Ten podetap można sklasyfikować jako rozwarcie z czterech do około siedmiu centymetrów. To bolesne, możesz zwymiotować, stać się bardziej emocjonalna i nie być w stanie mówić podczas skurczów.

Jeśli kiedykolwiek naprawdę stracisz zdolność mówienia podczas skurczów… to ostateczny czas aby udać się do szpitala! Aktywny poród zwykle wywołuje u pacjentek poważny wyraz twarzy. Przechodzą od uśmiechniętych, podekscytowanych, że rodzą… do… o mój Boże! Jak długo trwa aktywny poród? Ten etap może również trwać godziny, ale to naprawdę zależy od Ciebie, Twojej ciąży i tego, czy wcześniej miałeś dzieci. Każda kobieta jest inna i naprawdę trudno jest podać trafne przypuszczenie. Na pewno, jest to dużo krótsze niż poród wczesny! Kiedy już osiągniemy 7-centymetrową kreskę, przechodzimy do następnego podetapu.




Przejście (7 do 10 centymetrów)

Jest to najkrótszy podetap ze wszystkich trzech, a kiedy już osiągniesz ten etap, jesteś znacznie bliżej poznania dziecka! (To prawdopodobnie nie będzie Twój ulubiony etap… znowu…) Jeśli masz już znieczulenie zewnątrzoponowe… och! Ten etap podrzędny jest dość łatwy, możesz po prostu odpocząć, dopóki nie osiągniesz etapu parcia. Jeśli nie dostałaś znieczulenia zewnątrzoponowego, będzie to z pewnością najbardziej bolesny etap ze wszystkich. To oczywiście dyskusyjne… ale większość mam zgadza się w tej kwestii. Przejście jest klasyfikowane jako etap, w którym szyjka macicy zmienia się z około siedmiu centymetrów, aby stać się całkowicie rozwartą na 10 cm!

Przejście dziecka przez kanał rodny jest bolesny

Bez znieczulenia zewnątrzoponowego jest to naprawdę trudne, ale absolutnie wykonalne! Przejście jest zwykle wtedy, gdy się denerwujesz. Możesz powiedzieć swojemu partnerowi coś naprawdę niezgodnego z charakterem lub krzyczeć jak szalona. Możesz wymiotować, płakać, błagać o koniec, złościć się, czuć, że tracisz rozum itp. To zupełnie normalne. Jest to podetap porodu, kiedy najbardziej potrzebujesz osoby (lub osób) wspierającej Cię w tej ważnej chwili. To właśnie w tym momencie Twoja edukacja porodowa i przygotowania do porodu będą naprawdę kluczowe.

Jak długo trwa przejście?

Nie bój się jednak, ponieważ tak jak aktywny poród był krótszy niż wczesny… Przejście jest dużo krótsze niż aktywny poród! Czasami przejście może trwać tylko minuty. Szczególnie dla mam, które już wcześniej rodziły dzieci i które nie otrzymują znieczulenia zewnątrzoponowego… często poród przejściowy trwa krócej niż godzinę. Gdy szyjka macicy osiągnie 10 cm rozwarcie i uznamy, że nadszedł czas, aby zacząć naciskać… przechodzimy do następnego pełnego etapu!

II etapy porodu: Parcie

Teraz nadszedł czas, aby zacząć wypychać dziecko z kanału rodnego do wyjścia na świat! Ten drugi etap porodu zaczyna się, gdy szyjka macicy osiągnie 10 cm i kończy się porodem! Podobnie jak w pierwszym etapie… trudno oszacować, jak długo będzie trwać. W rzeczywistości niektóre mamy prą tylko raz. Tak, jest to możliwe. Jeśli jednak zostaniesz pierwszy raz mamą, parcie może zająć trochę więcej czasu niż tylko jedno naciśnięcie. Właściwie, może to zająć około 2 godzin, jeśli jest to twoje pierwsze dziecko. Ponownie, jest to średnia i wiele mam wypycha dziecko w znacznie krótszym czasie.

Pchanie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym vs bez znieczulenia zewnątrzoponowego

FAKT: Jeśli podczas porodu otrzymasz znieczulenie zewnątrzoponowe… Najprawdopodobniej będziesz naciskać trochę dłużej niż typowa mama bez znieczulenia zewnątrzoponowego. Jest to nieco dyskusyjne, ale zazwyczaj tak jest. Potrzebują też wskazówek, ponieważ trochę trudniej jest naciskać ze znieczuleniem zewnątrzoponowym niż bez. Twoje ciało wyraźnie mówi „przyj”, kiedy nie masz znieczulenia zewnątrzoponowego… ale kiedy go masz, niektórym mamom może być trudno poczuć tę potrzebę. Kiedy popychasz dziecko skurczami, pielęgniarka może Cię prowadzić, lub możesz popchnąć tak, jak każe ci ciało.

Pozycje pchające

Jeśli pchasz i coś nie działa (dziecko nie porusza się zbyt efektywnie), spróbuj innej pozycji do pchania! Twoja pielęgniarka może pomóc Ci znaleźć odpowiednią pozycję, wejść na ręce i kolana, przykucnąć, na boki itp. Wypróbuj inne metody, gdy jedna po prostu nie działa! Zaufaj pielęgniarką, chcą, żebyś urodziła to dziecko!! W porządku, więc parłaś już od jakiegoś czasu i wreszcie dziecko już jest!

III etapy porodu: poród łożyska

Ze wszystkich etapów… ten jest zdecydowanie najkrótszy! Trzeci etap porodu rozpoczyna się od porodu i kończy się po urodzeniu łożyska. Ten etap trwa zwykle mniej niż 30 minut. Czasami trwa tylko 4 lub 5 minut. Niedługo po narodzinach dziecka pępowina przestaje pulsować (dziecko przestaje otrzymywać krew przez pępowinę), a Twój partner lub inna osoba, którą wyznaczysz, odetnie ją. Gdy pępowina przestaje pulsować, łożysko zaczyna myśleć, że nadszedł czas, aby oderwać się od wnętrza macicy.

Witaj, łożysko!

Twoje łożysko to dość duża masa, która musi zostać zrodzona z pochwy, podobnie jak urodziło się dziecko. Innymi słowy, nie wypadnie samo z siebie… musisz go trochę wypchnąć i może to być trochę bolesne. To znacznie mniej bolesne niż dziecko, pamiętajcie, że będzie to o wiele łatwiejsze niż wyjście dziecka. Tak właśnie wyglądają narodziny łożyska. Czasami twoje łożysko lubi przebywać w twojej macicy i nie ma pojęcia, że musi się oderwać i wyjść.

Rzadko, łożysko może wymagać niewielkiej pomocy w wyjściu.
Zwykle lekarze dają około 30 minut od urodzenia na poród. Jeśli twoje łożysko nie zostanie usunięte w tym czasie, trzeba je usunąć… Niezbyt fajne, ale to ważne. Jeśli twoje łożysko zdecyduje, że nie chce się oderwać, istnieje bardzo duże ryzyko, że po porodzie wystąpi krwotok… i to nie jest takie zabawne. A więc… kiedy twoje łożysko wyszło… co zostało?

IV etapy porodu: pierwsze 1-2 godziny po porodzie

Czwarty i ostatni etap! Twoje łożysko wyszło i oficjalnie nie jesteś już w ciąży! Czwarty etap porodu rozpoczyna się wraz z porodem i kończy się około 1-2 godzin po porodzie. W tym czasie Twoja macica zaczyna twardnieć. Nie martw się jednak, te skurcze nie są tak mocno odczuwalne jak skurcze porodowe. Są dużo mniej bolesne. Niektóre kobiety zgłaszają „skurcze przypominające miesiączkę”, ale wiele kobiet w ogóle ich nie odczuwa w ciągu pierwszych kilku godzin.

Dlaczego ważne jest, aby być monitorowanym w tym czasie?

W ciągu pierwszej lub dwóch godzin pielęgniarka będzie dość często sprawdzać krwawienie, pocierać macicę (z zewnątrz) i sprawdzać parametry życiowe. Upewniają się, że twoja macica jest ładna i jędrna, jak kurczy się, kiedy ją pocierają. Sprawdzają również poniżej, na twojej podpasce, czy nie krwawisz zbyt mocno ani czy nie ma żadnych dużych skrzepów. W tej godzinie lub dwóch po porodzie występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoku poporodowego…

Kiedy twoja pielęgniarka się Tobą opiekuje, możesz potrzymać dziecko, związać się z nim i zacząć karmić piersią, jeśli chcesz! Pielęgniarki starają się, aby każda mama, która planuje karmić dziecko piersią, odbyła pierwszą sesję karmienia piersią w ciągu pierwszej godziny lub dwóch po urodzeniu. W rzeczywistości ta pierwsza godzina wiązania skóry ze skórą może być tak ważna dla tworzenia więzi i rozpoczęcia Twojej przygody z karmieniem piersią. Twoja pielęgniarka będzie to szanować i wspierać cię.

Teraz wiesz już o czterech etapach porodu. Nauczyłaś się czegoś nowego? Mam nadzieję, że zrozumienie tego artykułu będzie pomocne, gdy zacznie się poród. Wiedza to potęga, wszyscy o tym wiedzą! Także, powodzenia i trzymam kciuki za szybki poród!

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz