Kategorie
Blog Ciąża i Macierzyństwo

Dziecko a upały, jak je chronić i pomóc gdy nadchodzi fala upałów




Upały nie służą seniorom, dorosłym, ale także mocno odczuwa je każde dziecko. Gdy temperatura bezlitośnie wzrasta, zwłaszcza niemowlęta i starsze dzieci odczuwają skutki gorąca, jak je przed nimi bronić?

Jak przetrwać upał z maluszkiem? Sposobów jest wiele, przede wszystkim ograniczanie spacerów i przebywaniu na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia czyli od (11 do 17).

Nie przegrzewaj, chroń przed słońcem

W gorące dni przyciemniaj okna w pokoju dziecka (pomieszczenie nie będzie się nagrzewać) nie wychodź z dzieckiem aż do wieczora. Dbaj o chłodne i przewiewne ubranka, jak najczęściej przepajaj dziecko wodą lub lekkimi herbatkami.




Zawsze przed wyjściem nawet, gdy chronisz dziecko czapka i parasolką, pamiętaj o ochronie skóry kremem z wysokim filtrem, najlepiej około 25, 30, gdy maluszek jest już nieco opalony wystarczy z blokerem 20.

Dziecko na plaży

Maluszki do 6 miesiąca nie powinny przebywać głównie w cieniu. Na plaży lub nad wodą, gdy jest zbyt gorąca i słońce dość mocno operuje nie rozbieraj dziecka całkowicie, bawełniana biała koszulka prócz kremu z filtrem ochroni przed nadmiernym opalaniem.




Spacer w upale

Na popołudniową drzemkę dla dziecka wybierajmy mocno zacienione i chłodne miejsca. Na spacer podczas upału raczej wybierajmy wózek. Nie tylko lepiej chroni przed gorącem, i słońcem, ale jest także wygodniejszy dla malucha, nie krępuje ruchów i nie ściska dziecka.

Gdy jest gorąca zrezygnuj z ubierania dziecka w body, kaftaniki i obcisłe ubranka dla niemowląt. Postaw na wygodę i luz, podkoszulek a nawet sama pieluszka wystarcza podczas dusznego i gorącego dnia. Nawet jeśli dziecko leży w łóżko dziecięce wystarczy przykryć go cienkim kocykiem lub pieluszką, by nie zmarzło i ciało lepiej odpoczywało.

Na spacerze miej w pogotowiu wodę w sprayu, która ochłodzi i odświeży malca a także wilgotne chusteczki, przydadzą się, nie tylko do wycierania brudnych rąk, ale także zmywania nadmiaru wilgoci, gdy maluszek będzie się pocił.




Dziecko w podróży

Jeśli podróżujesz rób to w nocy lub nad ranem. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie samego. Koniecznie osłoń szyby w samochodzie, ponieważ skóra dziecka jest tak delikatna, że może zostać poparzona promieniami słonecznymi padającymi przez szyby.

Ochrona dziecka przed upałem – jak rozpoznać udar słoneczny?

Czasem, mimo naszych zabiegów profilaktycznych, może dojść do przegrzania. Jak sobie wówczas radzić?
Jeśli dziecko wydaje się być niespokojne, wymiotuje, ma mdłości, jego skóra jest zaczerwieniona i przesuszona, pojawia się gorączka albo traci przytomność natychmiast dzwoń po lekarza to może być udar cieplny. W tym czasie ułóż dziecko w chłodnym miejscu i rób okłady ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Jeśli wyczuwasz przyśpieszone tętno natychmiast wzywaj
pogotowie.




Jeśli przesadziliście ze słońcem, skóra dziecka stanie się rozpalona, piekąca, pojawią się pęcherze, a nawet temperatura. Koniecznie na skórę nałóż krem kojący. Dawaj dziecku dużo pić, w razie czego podaj środek przeciwbólowy. Temperatura i pęcherze są wskazaniem do pójścia do
lekarza.




Dodaj komentarz