Kategorie
Aktualności Blog

Dzień Świętego Patryka 17 marca – Historia, tradycje i piwo
Zakładajcie swoje zielone ubrania, bo nadszedł Dzień Świętego Patryka! Co roku święto obchodzone jest 17 marca. Chociaż dla wielu jest to radosny i zabawny czas, to nie było tak dla patrona, który obchodzi to święto.

Święty Patryk, zanim został świętym

W IV wieku urodził się mężczyzna o imieniu Patrick. Miał trudne życie i jako nastolatek został porwany przez irlandzkich najeźdźców i zmuszony do zostania niewolnikiem. Po 6 latach uwięzienia udało mu się uciec. Następnie wrócił do Wielkiej Brytanii i został księdzem. Kilka lat później został misjonarzem i wrócił do Irlandii, aby dzielić się religią chrześcijaństwa z innymi. W Irlandii przebywał około 30 lat i zmarł 17 marca. Po jego śmierci miejscowy kościół go kanonizował. Jednak dopiero w 1737 roku obchodzono dzień jego uczczenia, obecnie znany jako Dzień Świętego Patryka. Pierwsza znana uroczystość miała miejsce w Bostonie i składała się z obecności irlandzkich imigrantów. Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka miała miejsce dopiero prawie 200 lat później i odbyła się w Dublinie w 1931 roku. Dziś irlandzki rząd wykorzystuje Dzień Świętego Patryka jako sposób na promowanie irlandzkich pakietów wycieczkowych w marcu w tym kraju.

Dlaczego koniczyna?

Uważa się, że św. Patryk użył koniczyny, aby wyjaśnić Irlandczykom, co oznacza pojęcie trójcy świętej. Ponieważ koniczyna składa się z 3 części, a trójca ma 3 części, pomogła św. Patrykowi wyjaśnić tę koncepcję, korzystając z narzędzia wizualnego. Trifolium Dubium to nazwa naukowa koniczyny.

Od niebieskiego do zielonego

Wiele osób ubierało się na niebiesko podczas obchodów Dnia Świętego Patryka. Z biegiem czasu kolor zielony zyskał popularność dzięki temu, że Irlandia została nazwana „Szmaragdową Wyspą” oraz dzięki temu, że koniczyna jest zielona. Jednak irlandzcy katolicy mają tendencję do ubierania się na zielono, podczas gdy protestanci będą nosić kolor pomarańczowy, aby reprezentować wzajemny pokój. Oba te kolory są obecne na fladze Irlandii.

Krasnoludki i szczypanie

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Świętego Patryka, wierzono, że ci, którzy nosili zielony kolor, byli niewidoczni dla skrzatów, a ci, którzy tego nie robili, byli przez nich uszczypnięci. Szczypanie innych, którzy nie nosili zielonego ubrania, przypominało, że skrzaty będą w stanie je zobaczyć i uszczypnąć, jeśli nie założy czegoś zielonego. Według legend krasnoludki to tylko samce, nigdy samice (przepraszam panie!) i chowają garniec ze złotem

Peklowana wołowina

W Dzień Świętego Patryka często podaje się peklowaną wołowinę z kapustą, która idealnie komponuje się z piwem. Potrawa ta zostało „stworzona” w Nowym Jorku przez irlandzkich imigrantów.

Ciekawostki na temat dnia św. Patryka:

Chociaż trudno w to uwierzyć, tak naprawdę w całej Irlandii nie ma węży. Istnieje mit, że św. Patryk wygnał wszystkie węże z tego obszaru, ponieważ były złe. W rzeczywistości lodowate wody otaczają Irlandię, więc migracja tam węży byłaby dość trudna.

W dniu św. Patryka wypija się 13 milionów kufli irlandzkiego piwa Guinness. To prawie dwukrotnie więcej niż tego piwa spożywanego w inny dzień.

Miasto Chicago wkracza w Dzień Świętego Patryka i używa nietoksycznej substancji do barwienia rzeki na zielono.

Powszechnym zwrotem słyszanym na wielu paradach z okazji Dnia Świętego Patryka jest powiedzenie „Erin go Bragh”. Zasadniczo oznacza „Ireland Forever”.

Św. Patryka to wspaniały dzień dla branży alkoholowej. Szacuje się, że na samo piwo w Dzień Świętego Patryka wydaje się około 250 milionów dolarów.

Dzień Świętego Patryka to tradycyjny dzień sadzenia grochu, nawet na śniegu!

Niebieski był kolorem pierwotnie kojarzonym ze św. Patrykiem, ale obecnie preferuje się zielony.

Nie musisz być religijny, aby świętować Dzień Świętego Patryka, a na pewno nie musisz być smakoszem irlandzkiego piwa. Wszystko, czego potrzebujesz, to piwo w ręku – najlepiej zielone – i gotowość do świętowania dnia św. Patryka i irlandzkiej kultury.

Wiele osób nosi koniczynkę przyczepioną do ubrania, aby świętować lub idą na całość i ubierają się na zielono od stóp do głów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Irlandii, dlaczego nie wybierzesz się tam? Irlandczycy są nie tylko przyjaźni, jest tam wiele do zobaczenia i zrobienia nie tylko w Dzień Świętego Patryka, ale przez cały rok.

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes

close

Zapisz się do Newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych materiałach, które dla Ciebie publikujemy!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *