Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Edukacja domowa – wady i zalety, gdzie szukać informacji!
Edukacja domowa w Polsce i na świecie ma licznych zwolenników, ale i przeciwników. Do tej pory nie była to popularna forma nauczania, czy coś się jednak zmieni w najbliższym czasie? Przyglądam się zasadom edukacji domowej w Polsce!

Edukacja domowa w Polsce

Edukacja domowa nazywana jest inaczej nauczaniem domowym i polega na spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą. Możliwość tego typu nauki mają dzieci od 6 roku życia do ukończenia 18 lat. Zasady regulowane są przez Ustawę o Prawie Oświatowym z dn. 14 grudnia 2016.

Edukacja domowa – blog dla rodziców

Rodzicie I opiekunowie rozważający edukację domową mogą zapoznać się wcześniej z blogami:

Fundacja Edukacji Domowej,
Dzieciaki w domu,
Zielony Zagonek

oraz licznymi wpisami na blogach prowadzonych przez rodziców, którzy zdecydowali się na nauczenie domowe.
Znaleźć tam można sporo inspiracji na ciekawe zajęcia, podpowiedzi dotyczące pomocy naukowych oraz gotowych planów na wycieczki edukacyjne.

Edukacja domowa w praktyce

Edukacja domowa w praktyce wymaga od rodziców sporego poświęcenia. Dzieci mogą, co prawda uczyć się różnymi (wybranymi przez opiekuna) metodami, ale równocześnie wyzwaniem bywa odciągnięcie ich od dostępnych zabawek lub innych rozrywek. Odpowiednie zaplanowanie czasu pozwala jednak na zupełnie inny komfort pracy z dzieckiem niż warunki szkolne.

Wiele osób podkreśla jednak brak kontaktu z rówieśnikami podczas edukacji domowej, dlatego rodzice muszą zadbać o socjalizacje dzieci w inny sposób!

Nauczenie domowe – egzaminy trzeba zdać

Edukacja domowa nie jest prostsza niż tradycyjne posyłanie dziecka do szkoły. W praktyce udowodnienie wiedzy bywa trudniejsze! Zamiast kartkówek, sprawdzianów z małego zakresu materiału, czy odpowiedzi przy tablicy ucznia podlegającego edukacji domowej czeka co roku ogromny sprawdzian ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów. Egzamin, który trzeba zdać przypomina zatem, dobrze znane studentom sesje.

Podsumowując, edukacja domowa nie jest dla każdego! Bez wątpienia jednak niektórym dzieciom przyniesie więcej korzyści niż próby nauki w zatłoczonej sali z innymi niekoniecznie współpracującymi z nauczycielem uczniami.

Chcesz się odstresować odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *