Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Epidemia i jej 7 największych przypadków w historii ludzkości




Bakterie i wirusy od wieków dokuczały ludzkości. Bywało, że potrafiły wybić sporą część populacji. Która epidemia była największa w historii ludzkości? Tych i innych ciekawostek dowiecie się w kolejnym odcinku złotej7!

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,

zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. 165 r. –180 r. ZARAZA ANTONINÓW

Epidemia zaczęła rozwijać się w 165 r. na terenie Imperium Rzymskiego, a jej podłożem prawdopodobnie była ospa wietrzna zawleczona przez żołnierzy rzymskich wracających z kampanii na Bliskich Wschodzie. Z prowadzonych wówczas zapisków wynika, że szybko rozprzestrzeniająca się epidemia mogła zabić nawet 5 mln Rzymian, czyli 25 proc. wszystkich ówczesnych mieszkańców tego imperium.

6. 541 r. –542 r. DŻUMA JUSTYNIANA

Epidemia dotknęła Cesarstwo Bizantyjskie, w tym jego stolicę Konstantynopol. Pierwsze ogniska dżumy Justyniana przede wszystkim wybuchły w Etiopii oraz Egipcie i stamtąd choroba w szybkim tempie rozprzestrzeniała się na północ. Dokładna liczba ofiar epidemii pozostaje nieustalona. Szacuje się niewątpliwie, że jej pierwsza fala uśmierciła 25 proc. wszystkich mieszkańców wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Dżuma Justyniana wracała wielokrotnie jeszcze przez około dwa stulecia. Część historyków uważa, że jej epidemia miała charakter ogólnoświatowy w związku z tym iż sięgała daleko poza Cesarstwo Bizantyńskie, a jej ofiarami padło łącznie nawet 50 mln ludzi.




5. 1545 r. – 1550 r. EPIDEMIA „COCOLIZTLI”

Epidemia, która wybuchła wśród Azteków zamieszkujących tereny dzisiejszego Meksyku. W jej wyniku zmarło ok. 15 mln Azteków, czyli 80 proc. tej populacji. Długo podejrzewano, że za masowymi zgonami stała ospa wietrzna przywleczona z Europy. Dziś naukowcy są przekonani, że za wybuch epidemii odpowiadała salmonella entricia podtypu C, czyli bakteria powodująca gorączkę jelitową i dur brzuszny rozprzestrzeniająca się za pośrednictwem skażonej żywności i wody.

4. 1914 r. – 1918 r. EPIDEMIA TYFUSU PLAMISTEGO

Tyfus plamisty zbierał krwawe żniwo przez całe wieki, ze względu na to iż choroba łatwo się rozprzestrzeniała przenoszona przez wszy ludzkie. Szacuje się, że tylko podczas I wojny światowej tyfus zabił ok. 3 mln Europejczyków. Dziś tyfus plamisty leczy się przy pomocy antybiotyków, podczas gdy w jego profilaktyce pomagają szczepienia ochronne wynalezione przez polskiego biologa, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, Rudolfa Stefana Weigla.




3. 1918 r. – 1919 r. EPIDEMIA „HISZPANKI”

Epidemia wywołana przez wyjątkowo groźnego wirusa grypy o podtypie H1N1, który zaatakował jednocześnie w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Zachorowania występowały w trzech różnych falach. W pierwszej z nich wirus nie wywoływał choroby o ciężkim przebiegu i przez to został zbagatelizowany, tymczasem w drugiej fal stał się śmiercionośny. Na „hiszpankę” na całym świecie w ciągu roku zachorowało kilkaset milionów ludzi. Ostrożne szacunki mówią, że starcia z wirusem nie przeżyło ok. 25 mln osób, w niektórych źródłach liczba ofiar jest szacowana nawet na 50-100 mln

2. 1346 r. –1352 r. CZARNA ŚMIERĆ

Epidemia dżumy, która wybuchła w średniowiecznej Europie i była jedną z najtragiczniejszych w historii. Rozpoczęła się na Krymie i stamtąd rozprzestrzeniła się na całą Europę. Prawdopodobnie śmiercionośne bakterie dotarły najpierw do sycylijskiej Messyny na pokładach genueńskich galer. Dotknięci dżumą chorzy umierali w męczarniach w ciągu kilku dni od zarażenia. Szacuję się, że epidemia mogła zabić nawet 200 mln osób.

1. 1852 – 1880 r – Epidemia Cholery

Trzecia epidemia cholery jest uważana za najbardziej zabójczy rzut tej choroby, jaki wybuchł w XIX w. Początkowo z pewnością wystąpiła w Indiach, w delcie rzeki Ganges. Szacuje się, że liczba zgonów w Indiach w latach 1817–1860, w pierwszych trzech pandemiach XIX w., przekroczyła 15 milionów. Przyczyną zakażenia było spożycie zakażonego pokarmu lub wody. Choroba dotarła także na Wyspy Brytyjskie, gdzie zabiła kilkadziesiąt tysięcy osób. Tam w 1854 r Johnowi Snow udało się zidentyfikować, że to zakażona woda jest przyczyną choroby. W historii mieliśmy do czynienia z trzema epidemiami cholery, które łącznie pochłonęły pomiędzy 75 – 200 milionów ofiar.




A czy Wy znacie jakieś inne epidemie, o których miały równie ogromy wpływ na populację na świecie?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !




Dodaj komentarz