Kategorie
Blog

Halloween tradycje i obchody, sprawdź jak celebruje je świat!




Halloween jest tuż, tuż i dla wielu z was, w zależności od tego, gdzie się znajdujecie, oznacza świętowanie, przestrzeganie tradycji lub dobrą zabawę. Chociaż 31 października jest obecnie mocno skomercjalizowaną datą, Halloween wywodzi się ze starożytnych tradycji celtyckich i rzeczywiście, wiele miejsc na świecie ma swoją własną wersję Halloween o tej samej porze roku.

Oto krótkie spojrzenie na różne sposoby obchodzenia Halloween w różnych miejscach na świecie.

Halloween w Irlandii

Halloween wywodzi się ze starożytnych celtyckich tradycji jesieni, kiedy wierzono, że bariera między królestwem śmiertelników a światem zmarłych była najsłabsza. Pod koniec sezonu żniw ludzie rozpalali ogniska, aby ofiarnie palić zboża i kości zwierząt, a także zakładali maski i kostiumy, aby odeprzeć wędrowne duchy, które zdołały przejść przez cienką zasłonę między dwoma światami. Dlatego ubieranie się w kostiumy na Halloween, noszenie masek i rozpalanie ognisk to dziś kwintesencja wydarzeń Halloween w Irlandii. Dzięki Irlandczykom, którzy masowo emigrowali do USA, przekazali swoje tradycje i wierzenia, które w pewnym stopniu zostały zakorzenione w lokalnej kulturze w Ameryce, co doprowadziło do „typowej” zachodniej wersji Halloween, która została szeroko rozpowszechniona w popkulturze i od tamtej pory została przyjęta przez wiele kultur.




W Irlandii tradycją jest chodzenie po domach i wołanie „cukierek albo psikus” w noc Halloween. Podobnie przebieranie się w kostiumy, oglądanie strasznych filmów i organizowanie imprez Halloween. Oczywiście puby też wychodzą na całość, udekorowane przerażającym wystrojem i organizujące uroczystości o tematyce Halloween.

Anglia

Przeskakując teraz do Anglii, gdzie tradycyjnie Halloween było mniej popularne. Było tak głównie ze względu na bliskość daty Guy Fawkes Day, znanego również jako dzień ogniska, który odbywa się 5 listopada. W tym dniu organizowane są ogniska i fajerwerki, co przyćmiewa wcześniejszą datę Halloween. Jednak w ostatnich czasach 31 października stał się coraz bardziej popularny w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie odbywa się większość standardowych obchodów Halloween. Przebrania, imprezy cukierek albo psikus to już norma. Dzieci przebierają się w różne stroje i pukają do frontowych drzwi, prosząc o słodycze. Zanim wrócą do domu, siadają przy ognisku i opowiadają straszne historie.




Halloween w Meksyku

Teraz do Meksyku! Dzień Zmarłych, czyli El Día de Los Muertos, nie jest świętem Halloween (chociaż ma wspólne korzenie), ale o tej porze roku przyciąga duże zainteresowanie turystów. Dzieje się tak dzięki uroczystemu charakterowi dnia i pozytywnemu nastawieniu, z jakim jest on przedstawiany. Podczas gdy Halloween to tylko jedna noc, Dzień Zmarłych to trzydniowe wydarzenie obchodzone na cześć bliskich zmarłych, rozpoczynające się 31 października. Parady „martwych” ludzi w trumnach maszerują ulicami. Ludzie malują na twarzach znaną już czaszkę szkieletu, a dziewczyny często przebierają się za „Panią zmarłych” czyli szkielet La Calavera Catrina. El Día de Los Muertos, jest to również bardzo szczególny czas, dla ludzi aby pamiętali bliskich zmarłych. Groby i kapliczki są pięknie udekorowane zdjęciami, kwiatami, jedzeniem i słodyczami oraz trunkami którymi raczył się za życia zmarły.

Rzeczywiście, jedną z najbardziej oszałamiających rzeczy w El Día de Los Muertos, uznanym przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, są niesamowite sceny z pięknie udekorowanymi cmentarzami. Jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej wyjątkowych obchodów Halloween na całym świecie.

Halloween w Rumunii

Czy jest lepszy sposób na świętowanie Halloween niż odwiedzenie ojczyzny Vlada Palownika (lepiej znanego jako Dracula)? Ludzie szukający strasznych, ale autentycznych wrażeń mogą wybrać się na wycieczkę, aby spędzić noc Halloween w rumuńskich górach Transylwanii. Niesamowita przyroda, średniowieczna atmosfera i burzliwa historia, mity i kapryśne legendy tego regionu sprawiają, że jest to jedno z najlepszych miejsc na Halloween w Europie. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Halloween w Transylwanii jest wycieczka po intrygującym zamku Dracula w Bran, niedaleko miasta Braszów lub dołączenie do imprezy kostiumowej w pięknym zamku Hunyadi (Corvin). Jest to jeden z największych zamków w Europie i jeden z siedmiu cudów Rumunii.




Jeśli jednak chcesz zanurzyć się w zabobonnym rumuńskim folklorze, weź udział w obchodach Wigilii Świętego Andrzeja – lub Noaptea Strigoilor. Ta rumuńską wersje Halloween, zwana także Nocą Duchów, obchodzi się w nocy 29 listopada. Uważa się, że włąśnie wtedy wilki wędrują po górach, a duchy wychodzą na powierzchnię. To noc, podczas której ludzie zbierają się, aby modlić się o ochronę przed tymi stworzeniami. Tak spędzona noc to doskonałą okazją do poznania innych aspektów rumuńskiej kultury.

Chiny

Chińczycy również obchodzą zamerykanizowaną wersję Halloween. Imprezy kostiumowe imprezy z motywami horroru itp. – są coraz częściej wykorzystywane w większych chińskich miastach, takich jak Szanghaj, Pekin i Specjalny Region Administracyjny Hongkong. Tradycyjnie jednak Chiny obchodzą cały miesiąc upamiętniający ich zmarłych przodków, zwany Miesiącem Duchów. W tym miesiącu odbywa się kilka festiwali, rytuałów i tradycji. Częścią tego rozszerzonego upamiętnienia jest Festiwal Zhongyuan Jie lub Festiwal Głodnych Duchów, czasami nazywany Teng Chieh.




Halloween we Włoszech

Rzeźbione dynie używa się we Włoszech, by oświetlić ścieżkę dla zmarłych, aby powrócili do swoich bliskich. Są również używane do składania ofiar za zmarłych, takich jak wino. Wiele miast i miasteczek świętuje teraz także parady muzyki, świateł i ognisk. Ludzie przebierają się za czarownice, duchy i upiory. Dzieci pukają do drzwi w lokalnej społeczności, prosząc o słodycze w zamian za modlitwy za zmarłych. Otrzymują również prezenty w domu od zmarłych członków rodziny

Singapur

W miesiącu poprzedzającym Halloween ludzie w Singapurze zaczynają przygotowania i planują stworzyć niesamowity klimat na święta. Podobnie jak wiele innych krajów, Singapur świętuje zmarłych przez trzy dni od 31 października do 2 listopada. Jednak tradycje zachodniego świata, takie jak cukierek albo psikus, nie są popularne w Singapurze. Upiorne parady, pochody z pochodniami i rzeźbione dynie oświetlające ulice pomagają stworzyć pożądaną atmosferę. Są imprezy pełne ludzi w kostiumach i pomalowanych twarzach. Można uczęszczać na przerażające kolacje tematyczne, a nocne safari z duchami, czarownicami i diabłami czającymi się wśród zwierząt.

Halloween w Austrii

Seleenwoche to święto zmarłych w Austrii od 30 października do 8 listopada. Lampy zapalone, migoczą oświetlając ciemne noce, aby powitać dusze. Chleb i woda pozostają na noc na stołach jako poczęstunek dla każdego gościa.
W dzień Wszystkich Świętych rodziny uczęszczają na groby, dekorując je wieńcami i lampionami. Czasami msza odbywa się na cmentarzu, a groby poświęcone są wodą święconą, błogosławiąc dusze zmarłych, które tam spoczywają. W dniu Wszystkich Świętych uczęszcza się również na nabożeństwa ku czci świętych i męczenników wiary katolickiej. Msze żałobne odprawiane w Dzień Zaduszny ku czci zmarłych bliskich obecnych.

Halloween obchodzi się w różnie w różnych krajach i kulturach. Ale mimo tych różnić istnieje wspólne zainteresowanie nieziemskimi, tajemniczymi i mistycznymi aspektami tego dnia. Być może Halloween, w całej swojej skomercjalizowanej chwale, pozwala nam odkrywać tę stronę życia w bardziej „zabawny” i ekscytujący sposób.

Śmieszne filmiki: złota7

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i Grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes




Dodaj komentarz