Kategorie
Aktualności Blog

Herbata idealna – jej rodzaje i zasady parzenia




Herbata wywodzi się z Azji, ceremonia jej parzenia jest wieloetapowym sposobem nie tylko na zaparzenie idealnego napoju, ale także na celebrowanie chwili. Pierwsze wzmianki o sposobach jej parzenia pochodzą z chińskich ksiąg z VIII wieku. Czy w dobie szybkiej herbaty z torebek można poczuć odrobinę magii?

Zacznijmy od tego, że herbata w torebkach to zwykle resztki połamanych kawałków lub tzw. „kurz z herbaty” zbierany po jej przetworzeniu. Chcąc delektować się herbatą, warto sięgnąć po herbaty sypane dostępne w herbaciarniach. Bez względu na wybrany produkt warto przestrzegać jednak kilku zasad, które przeniosą Twoje zwyczajne picie herbaty na wyższy poziom.

Po pierwsze należy używać czystej wody, która nie doda napojowi innego smaku. Im lepsza woda, tym lepiej smakuje herbata, dlatego warto sięgać np. po tę przefiltrowaną. Do parzenia herbaty nie powinno się jednak używać już raz zagotowanej wody, gdyż nie będzie ona miała odpowiedniej zawartości tlenu, by wydobyć cały aromat i smak liści.




Po drugie temperatura wody! Temat odrobinę trudny i dość szeroki. W skrócie niektóre herbaty wymagają wrzątku, podczas gdy inne są bardziej wrażliwe na gorącą wodę. Warto zatem wiedzieć, jaka temperatura wody jest prawidłowa dla danego gatunku.

Czarna herbata – około 96°C
Oolong – około. 85-90 °C
Żółta herbata — około 80-85°C
Zielona herbata – około 70-80°C
Biała herbata – 75-95°C
Pu-ehr (czerwona) – wrzątek lub około 90 °C

Poszczególne rodzaje herbat w tych grupach mogą mieć różną optymalną temperaturę parzenia, co należy sprawdzać.




Po trzecie, zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi czasu parzenia. Znajduje się on zwykle na opakowaniu herbaty. Uogólniając, czarna herbata powinna być parzona przez 4-5 minut, zielona i oolong przez 3 minuty, a biała przez 2-5 minut.

Chcąc dodać piciu herbaty trochę elegancji najlepiej parzyć ją w przeznaczonych do tego czajniczkach. Przed przyrządzaniem napoju można wlać do niego trochę gorącej wody, która go podgrzeje i zostanie wylana. Ciepły czajniczek dużej utrzyma ciepło herbaty. Warto zaopatrzyć się także w porcelanowe filiżanki lub gliniane czarki do zielonej i czerwonej herbaty, które będą rozszerzać się ku górze.

Celebrowanie codzienności ma znaczenie! Proste czynności potrafią wnieść do naszego życia spokój i poczucie odprężenia. Zwyczajność może być bowiem wyjątkowa, jeśli tylko jej na to pozwolimy. Herbata, zacznijmy od niej!

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook




2 odpowiedzi na “Herbata idealna – jej rodzaje i zasady parzenia”

Z tą białą i 95% bym nie przesadzał. Lubi się przeparzyć nawet w 80. Kwestia jeszcze kraju ale dobre gatunkowo, ręcznie zbierane (np. z prowincji yunnan) lubią chłodniejszą wodę. Poza tym przy piciu najlepszych gatunków, warto zaopatrzyć się w gaiwan, fair cup i odpowiednie czarki – pozwala to utrzymać odpowiednią temperaturę, odpowiednią wentylację herbaty (a właściwie jej liści pomiędzy zalaniami) w trakcie parzenia i wymieszanie naparu przed przelaniem do czarek.

Wow świetny i wartościowy komentarz! Dziękuję bardzo! Gdyby była ochota rozwinąć jeszcze bardziej temat i napisać cały artykułu proszę o kontakt chętnie umieszczę go na stronie!

Dodaj komentarz