Kategorie
Blog

Jak dbać o zęby i prawidłowo je myć ?
Wszyscy wiemy, że zęby powinno się myć przez około 2 minuty minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Pamiętamy też zwykle o szczotkowaniu powierzchni wewnętrznych, zewnętrznych i żujących. Czego zatem nie wiemy? Przyjrzałem się technikom i sposobom jak dbać o zęby!

Jak myć zęby szczoteczką manualną?

Każdego dnia na naszych zębach gromadzi się płytka nazębna, czyli cienki film bakterii oraz resztek pokarmowych i tworzy się próchnica , dlatego tak ważne jest codzienne mycie zębów. Szczotkowanie i nitkowanie może zapobiec rozwojowi próchnicy, jak również jest to najlepszy sposób by nie wystąpił ból zęba.

Jak prawidłowo myć zęby?

Nałóż na szczoteczkę pastę do zębów wielkości ziarnka grochu.
Zacznij od tylnej części jamy ustnej. Ustaw szczoteczkę pod kątem około 45 stopni, tak aby szczoteczka częściowo przylegała do dziąseł i zacznij delikatnie szczotkować, wykonując krótkie, poziome pociągnięcia.

Powtórz opisane ruchy w każdym obszarze jamy ustnej. Podziel usta na 4 sektory: lewy górny, prawy górny, lewy dolny i prawy dolny, a potem każdej sekcji poświęć minimum 30 sekund.
Nie zapomnij o szczotkowaniu żujących powierzchni zębów trzonowych. Umieść szczoteczkę na dolnych zębach trzonowych i zacznij przesuwać szczoteczkę od tyłu do przodu. Powtórz ten proces we wszystkich 4 sektorach.

Wyszczotkuj wewnętrzną stronę zębów, którą najczęściej pomijamy!

Umyj język przy pomocy włosia szczoteczki.
Wypłucz usta. Możesz wypłukać usta wodą, choć część badań wskazuje, że wypłukanie ust usuwa fluor z zębów. Płukanie jamy ustnej jest zatem opcjonalne, ale zdecydowanie zalecane jest używanie nici dentystycznej.

Jak dbać o zęby po ekstrakcji?

Mycie zębów po ekstrakcji zęba jest bardzo ważne. Zdrowe zęby staraj się szczotkować normalnie rano i wieczorem. Używaj w tym czasie szczoteczki z miękkim włosiem i bądź ostrożny, by uniknąć uderzania szczoteczki w miejsce po ekstrakcji.
W przypadku ran szytych rozważ przepłukanie ust preparatem polecanym przez stomatologa. Nie rób tego jednak zbyt intensywnie!
W przypadku większości ekstrakcji zębów powinieneś być w stanie powrócić do normalnego szczotkowania i nitkowania po 1 tygodniu od usunięcia zęba.
Jak dbać o zęby niemowlakowi?

Czy trzeba myć zęby niemowlętom? Oczywiście! O higienę jamy ustnej należy dbać nawet przed pojawieniem się pierwszego ząbka. W tym celu stosować można np. specjalne chusteczki lub pastę dla najmłodszych nakładaną na sylikonowe szczoteczki. U starszych maluchów sprawdza się również szczoteczka soniczna.

Dbajcie o swoje zęby! Jeśli macie wątpliwości jak prawidłowo myć zęby, skonsultujcie się z dentystą. Ważne jest również to iż jeśli chodzi ci po głowie wybielanie zębów, pamiętaj że murza być one zdrowe.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Śmieszne filmiki: złota7

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i Grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz