Kategorie
Aktualności Blog

Jeść, czy nie jeść? Co dzieje się, gdy opuścisz posiłek?!
Chyba każdemu zdarza się czasem zapomnieć lub po prostu nie mieć czasu na posiłek. Co dzieje się w naszym ciele, gdy zapominamy jeść o odpowiednich porach?

Opuszczenie jednego z posiłków nie wydaje się problemem, jednak taka sytuacja powtarzająca się regularnie, ma wpływ na nasze ciało. Jedzenie jest bowiem naszym „paliwem”. Regularne spożywanie posiłków w ciągu całego dnia zapobiega spadkowi energii i zapewnia odpowiednią koncentrację. Rezygnacja z lunchu oznacza natomiast, że działamy z pustym „bakiem”.

Co dziej się z naszym organizmem gdy zapomnimy z jeść o odpowiedniej porze?

W takiej sytuacji spada nasz poziom cukru we krwi. Brak posiłku sprawia, że organizmowi zaczyna brakować glukozy. Niski poziom cukru może skutkować uczuciem zmęczenia i ospałości, a nawet drażliwością. Osoby, które nie zjadły w odpowiednim czasie, mogą mieć kłopoty z koncentracją i drżenia.
Omijanie posiłków ma także inne konsekwencje. Ciało zaczyna wysyłać sygnały mówiące o potrzebie posiłku. Wzrasta stężenie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu. Zarówno mózg, jak i ciało są spragnione energii. Może to prowadzić do niezdrowych wyborów! Głodne osoby sięgają chętniej po węglowodany proste, które podniosą poziom glukozy we krwi. Takie przekąski sprawiają,że szybko czujemy się lepiej. Tymczasem zdrowszym wyborem byłby pełnowartościowy posiłek składający się zarówno z tłuszczy, białka, węglowodanów i błonnika. Przekąska węglowodanowa sprawia, że efekt jest tymczasowy i stosunkowo szybko znowu odczuwamy głód.

Uprawiając sporty, warto wiedzieć, że omijanie posiłku wpływa także na zdolność do ćwiczeń. Wiele osób woli ćwiczyć na czczo, co zwykle jest w porządku, ale dobrym pomysłem jest także lekka przekąska. Mając niski poziom cukru lub będąc głodnym, organizmowi trudniej jest zregenerować siły w trakcie i po ćwiczeniach. Tymczasem pominięcie przekąski po treningu sprawia, że ciało nie będzie w stanie przywrócić odpowiedniego poziomu glikogenu i zregenerować mięśni. Brak śniadania lub kolacji utrudnia również spadek masy ciała, co jest związane ze zwolnieniem metabolizmu.
Podsumowując, zapominanie o jedzeniu nie jest dobre dla naszego ciała! Zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej niewielką zdrową przekąskę jak owoce, warzywa, czy domowej roboty batony zbożowo-bakaliowe.

Zapraszam na kolejny artykuł: Czy jedzenie warzyw może być niebezpieczne ?

Zapraszam na kolejny artykuł: Pomysł na tanie jedzenie! ZERO WASTE w kuchni!
Dodaj komentarz