Kategorie
Blog Filmy

Kosmos 7 niezwykłych ciekawostek z nim związanych.




Kosmos jest ogromny. Skrywa wiele niesamowitych zagadek, których zapewne nigdy nie odkryjemy. Co jednak wiemy już teraz? Czym jest czarna dziura, kim była łajka? Kto to zagubieni w kosmosie a może wolicie same fakty? 7 niezwykłych ciekawostek o kosmosie!

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu, zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Kosmos jest cichy

Mimo, że w Gwiezdnych Wojnach czy Star Trek ‚u oglądamy niesamowite i spektakularne bitwy w kosmosie, pełne wybuchów i dźwięków to w rzeczywistości jak część nas już dobrze o tym wie, kosmos jest bardzo cichym i spokojnym miejscem. W próżni atmosferycznej nie ma atmosfery, co powoduje, że świat kosmosu jest cichy. Co innego w wypadku innych planet, jeżeli mają własną atmosferę to dźwięk może oczywiście się tam rozchodzić. Jednak w tej próżni, odstępach pomiędzy planetami jest cisza i spokój. Idealne miejsce dla osób ceniących sobie zaciszne miejsca.

6. Ile jest gwiazd we wszechświecie?

Nie mam bladego pojęcia. Nikt tego nie wie. Naukowcy nie są w stanie tego nawet policzyć. Obecnie możemy analizować liczbę gwiazd jedynie w naszej galaktyce, czyli Drodze Mlecznej. Uzyskany wynik można pomnożyć przez liczbę znanych nam galaktyk. Po tych krótkich obliczaniach można jedynie oszacować średnią liczbę gwiazd w znanym nam wszechświecie. Naukowcy z Australii oszacowali, że we wszechświecie musi być grubo ponad 70 000 milionów ciał niebieskich. Czyli gwiazd. Robi wrażenie, prawda?

5. Kosmos i ślady Neila Amstronga na księżycu

20 Lipca 1969 roku odbyło się pierwsze lądowanie w historii ludzkości na księżycu. Z pokładu Apollo 11 wyszedł Neil Amstrong z ust którego padły znane wszystkim słowa „Mały krok dla człowieka, wielki dla ludzkości”. Wtedy też odbijając ten ślad na księżycu Neil zapewne nie pomyślał, że może przetrwać on tam ponad 100 milionów lat. Księżyc pozbawiony jest atmosfery, nie ma na nim wiatru ani wody, a przez to nie ma sił, które mogłyby zmyć lub zerodować ślady astronauty. Ślady na zawsze pozostaną, księżyc to wciąż dynamiczne środowisko z tym, że wszelkie zmiany zachodzą bardzo powoli.

4. Słońce

Nasza życiodajna gwiazda, która latem potrafi nas tak przypalić, że tracimy zwierzchnią warstwę skóry. Każdy wie, że to olbrzym. Czy jednak wszyscy wiecie, że słońce stanowi 99% masy naszego całego układu planetarnego? To umożliwia mu tworzyć dominacje grawitacyjną i przez to wpływać na wszystkie inne planety. Co sekundę łączy ze sobą około 600 milionów ton wodoru z helem i przekształca około 4 miliony ton materii w energię, co jest produktem ubocznym. Kiedy to paliwo się wyczerpię stanie się czerwonym olbrzymem i pochłonie naszą planetę. Mamy jednak czas, stanie się to gdzieś za około 5 miliardów lat.

3. Wenus

Wenus to ciekawa planeta. Pochodzą z stamtąd kobiety. Jak tu dotarły? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy na pewno, że cechuje ją wyjątkowo wolny obrót osi, który zajmuje około 243 dni ziemskie. Sama planeta potrzebuje 226 dni ziemskich, żeby okrążyć słońce. Co ciekawe, słońce wschodzi tam dwa razy w roku i to dokładnie w tych samych dniach. To wszystko za sprawą tego, że Wenus obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

2. Czerwona plama na Jowiszu

Czy kiedyś obserwowaliście planety? To jak wyglądają i czym się charakteryzują? Przyjrzyjcie się Jowiszowi. Możecie na nim spostrzec wielką czerwoną plamę, która ciągle się pomniejsza. To ogromna burza, która niegdyś mogła pomieścić trzy nasze planety, a obecnie już tylko jedną. Dlaczego? Bo zmniejsza się. Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić czemu tak się dzieje, niektórzy spekulują, że to ze względu z prądami strumieniowymi, które na Saturnie występują i zmieniły kierunek burzy.

1. Gwiazda polarna i jej położenie.

Za około 13 000 lat obecne położenie Polaris, czyli obecnej gwiazdy polarnej zmieni się. Wpływ na to ma zjawisko precesji osi ziemskiej. To zmiana kierunku obrotu osi Ziemi. Oczywiście zjawisko to dotyczy także innych planet. Takie zjawisko dzieje się średnio co 26.000 lat. W roku 3000 przed naszą erą Gwiazdą Polarną była Thuban, za około 13 000 lat będzie nią Wega. Polaris wróci kiedyś do swojej roli, oczywiście jeżeli precesja osi ziemskiej będzie nadal występować.

A Wy? Znacie jakieś inne ciekawostki o kosmosie?

Piszcie w komentarzach!

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !

Chcesz się odstresować odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz