Kategorie
Aktualności Blog

Mięśnie poznaj 10 ciekawych faktów na ich temat
Mięśnie stanowią 35-40% całkowitej masy ciała. To nie tylko nerwy i włókna, które pomagają nam się poruszać i napinają ciało. Pomagają nam siedzieć podczas jedzenia, rozmowy, wstawania, oglądania i mają wiele innych przydatnych funkcji. Mięśnie są o wiele bardziej interesujące, niż się wydaje.

Dlatego dzisiaj przedstawimy Ci 10 interesujących faktów na ich temat, o których być może nie słyszałeś:

Mięśnie rosną podczas snu.

Oczywiście, gdy idziemy na siłownię i podnosimy ciężary, pracujemy na siłę mięśni. Jednak rosną one podczas snu, w następnie którego mięśnie rozluźniają się i pozwalają na lepsze ukrwienie. Ponadto podczas snu uwalniane są hormony, które przyczyniają się do naprawy tkanek, co jest ważne dla tworzenia nowej tkanki mięśniowej.
Zapewniają ciepło.

Nasze mięśnie wytwarzają 85% całkowitego ciepła ciała. Kiedy się kurczą, wydzielają duże ciepło, dlatego drżymy z zimna. Wówczas organizm próbuje szybko rozgrzać, napinać i rozluźniać mięśnie.

Budujemy je szybciej, niż je tracimy.

Po badaniu udowodniono, że dwa miesiące poza siłownią prowadzą do 23% utraty siły. Ale po dwóch miesiącach spędzonych na siłowni siła mięśni może wzrosnąć nawet o 47%.
Pamięć mięśniowa.

Nasze mięśnie pamiętają ruchy, które wykonujemy. To jest powód, dla którego po krótkiej przerwie w treningu wystarczy nam kilka ćwiczeń rozgrzewkowych, które przywracają nam formę.

Mięśnie oczu.

Mięśnie oka poruszają się ponad 100 000 razy dziennie. Większość ruchów mięśni oka ma miejsce podczas snu.

Mięśnie twarzy.

Z każdym uśmiechem napinamy 17 mięśni twarzy, a do marszczenia się używamy ponad 40 mięśni twarzy. Oprócz przyjemniejszego uśmiechania się , które okazuje się dużo łatwiejsze, nie zapominajmy, że marszczenie brwi tworzy zmarszczki.
Chodzenie.

Około 200 mięśni jest napiętych, aby zrobić tylko jeden krok. Średnio robimy 10 000 kroków dziennie, a to całkiem niezły trening, nawet nie podejrzewając tego.

Najmniejszy mięsień.

Najmniejsze mięśnie szkieletowe znajdują się w uchu człowieka. Ich zadaniem jest ustabilizowanie najmniejszej kości naszego ciała – strzemienia.
Serce

Serce to najtwardszy mięsień w ludzkim ciele. W rzeczywistości nie składa się z jednego, ale z wielu mięśni. Nie ma odpoczynku dla serca, działa 24 godziny, 7 dni w tygodniu, od urodzenia do śmierci.

Moc, do której jesteśmy zdolni

Jeśli wszystkie 600 ludzkich mięśni jest jednocześnie zaprzężonych do podnoszenia czegoś, może to ważyć 25 ton. Nadludzka siła jest często niedoceniana, ale sami możemy się zastanawiać, jaką moc mamy, gdy znajdziemy się w stresującej sytuacji.

Zapraszam również na mój kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *