Kategorie
Aktualności Blog

Najstarsze miasta na świecie, które do dziś możesz odwiedzić TOP 10




Zdaniem naukowców możliwych powodów, dla których ludzie gromadzą się w jednym miejscu, tworząc gęsto zaludnione społeczności, może być wiele. Według najpowszechniejszej wersji miasta powstały po raz pierwszy po rewolucji neolitycznej. Wczesne miasta powstały w wielu regionach starożytnego świata. Mezopotamia może pretendować do najwcześniejszych miast, zwłaszcza Eridu, Uruk i Ur. Po Mezopotamii kultura ta została przeniesiona do Syrii i Azji Mniejszej, o czym świadczy miasto Çatalhöyük (7500–5700 p.n.e.).

Cywilizacja Indusu w starożytnych Indiach i starożytnych Chinach to dwa inne miejsca o miejskich tradycjach. Wśród pierwszych osad w Starym Świecie, Mohenjo-Daro cywilizacji Indusu, znajdujące się na terenie dzisiejszego Pakistanu, istniało od około 2600 p.n.e. do 1900 p.n.e. była jedną z największych, z populacją około 40 000 lub nawet więcej.

Mohendżo-daro i Harappa, wielkie stolice, były jednymi z pierwszych miast, w których zastosowano plan miasta, kanalizację, toalety i miejskie systemy kanalizacyjne. Nieco później w khmerskim regionie Kambodży rozwinęła się charakterystyczna tradycja miejska, gdzie Angkor stał się jednym z największych (pod względem obszaru) miast na świecie.




Wszyscy wiedzą, że podróżowanie do różnych miejsc może nas tylko edukować, ale są miejsca, które wydają się nas cofać w czasie. To miasta, w których życie tętniło tysiące lat temu i które można zobaczyć nawet teraz.

Oto 10 najstarszych miast na świecie, które można zwiedzać do dziś.

10. Lizbona, Portugalia 1200 p.n.e.

Lizbona (przychodzi wam do głowy dom z papieru 😉 to stolica i największe miasto Portugalii. Założone jako kolonia fenicka lub grecka, po podboju rzymskim miasto zostało włączone do prowincji Lusitania. Została podbita przez Maurów około 711 i odbity w 1147 przez Afonso Henriquesa, pierwszego króla Portugalii. Lizbona została stolicą kraju w 1260 roku, a w 1290 powstał Uniwersytet Lizboński. Lizbona osiągnęła swój rozkwit w XVI wieku, w czasach imperium portugalskiego. Stała się europejskim centrum handlu z Azją, a jednocześnie napływało do niej złoto produkowane w Brazylii. Wzrost ten nie został przerwany przez silne trzęsienie ziemi z 26 stycznia 1531 r., które zabiło tysiące mieszkańców miasta.




9. Waranasi, Indie 1700 p.n.e.

Amerykański pisarz Mark Twain napisał: „Benares jest starszy niż historia, starszy niż tradycja, starszy nawet niż legenda i wydaje się dwa razy starszy niż wszystkie razem wzięte”.

Waranasi, znane również jako Benares lub Banaras, a w starożytnym Kashi, to miasto położone na lewym brzegu Gangesu w stanie Uttar Pradesh, uważane za święte przez hinduistów, buddystów i dżinistów, i jedno z najstarszych miast, które nadal istnieją i jest zamieszkałe. Kultura Waranasi jest ściśle związana z rzeką Ganges,z rytualnych kąpieli w świętej rzece i palenia zwłok zmarłych na ghatach.

8. Luoyang, Chiny 1900 p.n.e.

Miasto Luoyang położone jest w centralnej części wschodnich Chin, w prowincji Henan. Zamieszkuje ją ponad 6,5 mln osób, o bogatej historii i kulturze. Miasto jest jedną z Czterech Wielkich Starożytnych Stolic Chin. W tym sensie większość zabytków w mieście ma orientację historyczną i kulturową. Odwiedzający miasto mogą zwiedzić Świątynię Białego Konia (pierwszą świątynię buddyjską w Chinach), serię świątyń Guanling, Muzeum Starożytnych Grobowców Luoyang i wiele innych. Jaskinie Longmen, chociaż znajdują się poza granicami miasta (12 km na południe od niego), są jednymi z symbolicznych miejsc Luoyang. Mieszczą tysiące wykutych w skale posągów Buddy i jego wielbicieli. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.




7. Luksor, Egipt 3200 p.n.e. miasta starożytne

Luksor to miasto w Górnym Egipcie, centrum administracyjne Gubernatorstwa Luksoru. Znajduje się na wschodnim brzegu Nilu na terenie Teb, stolicy starożytnego Egiptu w okresie Średniego i Nowego Państwa. Ze względu na liczne pozostałości starożytności nazywane jest „największym muzeum pod gołym niebem”. W pobliżu miasta znajduje się Świątynia Amona-Ra (patrona Teb) we wsi Karnak (Świątynia Luxor), a po drugiej stronie Nilu – Nekropolia Tebańska, obejmująca Dolinę Królów i Dolinę Królowych . Pozostałości Teb i nekropolia znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wszystkie nowe znaleziska archeologów są eksponowane w Muzeum Starożytności w Luksorze, otwartym w 1975 roku.

6. Płowdiw, Bułgaria 4000 p.n.e.

Nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie o wiek miasta, ale z pewnością możemy powiedzieć, że Płowdiw jest starszy niż Rzym i Ateny i współczesny Troi i Mykenom. Obok Fajumu (Egipt) i Sydonu (Liban) Płowdiw jest piątym najstarszym stale zamieszkałym miastem na świecie i pierwszym w Europie. Znajduje się również w pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast starożytnych, obok Aten, Jerozolimy, Byblos, Bejrutu, Aleppo, Damaszku, Waranasi i Sydonu. „Drugie co do wielkości miasto w Bułgarii było pierwotnie osadą tracką, zanim stało się głównym miastem rzymskim. Później znajdowała się pod panowaniem bizantyńskim i osmańskim, zanim stała się częścią Bułgarii. Miasto jest dużym ośrodkiem kulturalnym i ma wiele starożytnych pozostałości, w tym rzymski amfiteatr, akwedukt i łaźnie osmańskie”, pisze internetowa publikacja Telegraph o Płowdiwie.




5. Susa (Szusz), Iran 4500 p.n.e. miasta starożytne

Susa była stolicą Imperium Elamickiego, zanim została zajęta przez Asyryjczyków. Znajduje się 250 km na wschód od rzeki Tygrys, w dzisiejszym południowo-zachodnim Iranie, na nizinnym Chuzestanie. W V wieku p.n.e. pod nazwą Susiana miasto stało się rezydencją Achemenidów, którzy podbili Elam, którzy sto lat wcześniej założyli i zbudowali Persepolis. Wczesna starożytna historia Suzy wiąże się także z podbojowymi kampaniami Aleksandra Wielkiego do Indii. Dziś populacja miasta wynosi około 65 000.

4. Argos, Grecja 5000 p.n.e.

Znajduje się na półwyspie Peloponez. Nazwa miasta pochodzi od syna Zeusa z mitologii greckiej. Popularny również jako miejsce narodzin wojny trojańskiej. Argos zostało zdobyte przez krzyżowców, następnie przez Wenecjan i wreszcie przez Turków w 1463 roku. Francesco Morosini zwrócił je Wenecji w 1686 roku, ale Turcy podbili miasto ponownie w 1715 roku. Wśród zabytków jest m.in. starożytny teatr z 20 000 miejsc, grobowce, świątynia Afrodyty.

3. Byblos, Liban 5000 p.n.e. miasta starożytne

Byblos, zwany także Jubail, znajduje się w Libanie. Jego populacja wynosi około 40 000 osób. Znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 20 km na północ od centrum stolicy Bejrutu. Osada istnieje od VIII tysiąclecia p.n.e. i jest jednym z głównych miast starożytnej Fenicji. Byblos dostarczył starożytnej Grecji papirus egipski, stąd jego nazwa Koine – byblos (gr. βύβλος).

Za panowania egipskich faraonów, w III i II tysiącleciu p.n.e., Byblos było handlową i religijną stolicą wybrzeża fenickiego. Tutaj powstał pierwszy alfabet linearny, prekursor wszystkich współczesnych alfabetów (w tym greckiego i łacińskiego). Najstarsza znana inskrypcja fenicka została znaleziona na sarkofagu biblijnego władcy Ahirama.

2. Çatalhüyük, Turcja 7500 p.n.e.

Çatalhüyük to duże starożytne miasto z epoki neolitu i kamienia-miedzi, położone w południowej części Anatolii, na terenie dzisiejszej Turcji. Jego istnienie datuje się na okres 7500-5700 p.n.e. Jest to największe i najlepiej zachowane neolityczne miasto, jakie kiedykolwiek odkryto. W różnych okresach miasto liczyło od 5000 do 8000 mieszkańców. Archeolodzy nie znajdują śladów wielkich różnic w ich statusie społecznym i majątku. Kobiety i mężczyźni byli równi. Pomieszczenia z freskami służyły do ​​obrzędów religijnych lub spotkań przywódców klanów. Najbardziej czczona była Bogini Matka – patronka świata roślin, zwierząt i ludzi. Męskie bóstwo było czczone pod postacią byka.

1. Jerycho, Palestyna 8000 p.n.e. miasta starożytne

Pierwsi osadnicy pochodzą z lat 10–9 000 p.n.e., co czyni Jerycho najstarszym stale zamieszkałym miejscem na świecie. Jerycho jest również najniższym miastem na świecie znajdującym się poniżej poziomu morza. Archeolodzy znaleźli 20 warstw archeologicznych, które pokazują, że miejsce to było domem dla różnych cywilizacji. Miasto zostało założone na Zachodnim Brzegu Jordanu i obecnie zamieszkuje je nieco ponad 20 000 osób.

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki




Dodaj komentarz