Kategorie
Aktualności Blog

Niebieski – 10 ciekawych faktów i na temat koloru niebieskiego




Wszędzie otacza nas błękit. Czy to niebieskie ubrania, niebieskie samochody, czy przynajmniej błękitne niebo. To zdecydowanie kolor, od którego trudno uciec. Z pewnością wszyscy wiemy, że jest to jeden z trzech podstawowych kolorów i jeśli zmieszamy go z żółtym, zmieni kolor na zielony. Kolor niebieski i jego historia.

Ale wciąż jest wiele rzeczy, które nie są dobrze znane na temat popularnego koloru. Przedstawiamy 10 faktów dotyczących koloru niebieskiego:

1. Niebieski, najdroższy kolor

W okresie renesansu najdroższa była farba ultramarynowa. Nazwa koloru pochodzi od łacińskiego ultramarinus, co dosłownie oznacza „za granicą”. Ze względu na wysoką cenę, w obrazach kolor ten zarezerwowany był tylko dla szat Matki Boskiej i Jezusa. Z tego powodu wielu osobom ten kolor kojarzy się ze świętością i pokorą.




2. Tortury

W Chinach kolor niebieski często kojarzy się z torturami, duchami i śmiercią. W tradycyjnej chińskiej operze bohater, którego twarz jest pomalowana na niebiesko, jest czarnym charakterem.

3. Ulubiony kolor

Badania w Europie i Ameryce pokazują, że niebieski najczęściej kojarzy się z harmonią, lojalnością, pewnością siebie, nieskończonością, wyobraźnią, chłodem, a czasem smutkiem. Prawie połowa uczestników takich badań wskazuje niebieski jako swój ulubiony kolor. Niebieski często kojarzy się z męskością, a także inteligencją, wiedzą, spokojem i koncentracją. Może dlatego ludzie są bardziej produktywni w biurach pomalowanych na niebiesko. Inne badania pokazują, że kulturyści mogą podnosić większe ciężary, jeśli siłownia jest niebieska. Jeśli chodzi o skojarzenie niebieskiego ze smutkiem, wielu artystów używa głównie odcieni niebieskiego w obrazach, w których jest on główną emocją. W latach 1901-1904 Picasso wszedł w tak zwany „niebieski okres” po samobójstwie swojego najlepszego przyjaciela.




4. Zakaz dystrybucji

Trzywieczna „wojna” między niebieskimi kolorami. W XIV wieku po długim procesie moczenia kwiatów z sierpa w Europie wyekstrahowano niebieski barwnik. Ale w XV wieku roślina indygo, która pełni tę samą funkcję, przybyła do Europy z Indii. W ten sposób dwie rośliny, a więc dwa różne odcienie koloru, zaczynają „konkurować”. Później, w XVII wieku, Brytyjczycy, Hiszpanie i Duńczycy założyli plantacje rośliny indygo w różnych częściach świata, jeszcze bardziej zwiększając jej dystrybucję. W związku z tym kraje, z których wydobyto sierp, zaczęły starać się temu zapobiec. Niemiecki rząd zabronił używania indygo w 1577 roku, opisując je jako „destrukcyjną, zwodniczą i pochłaniającą duszę substancję, oko diabła”. W 1609 r. Francja ogłosiła również karę śmierci dla każdego, kto używał „fałszywej i destrukcyjnej indyjskiej substancji”. Ostatecznie ich próby poszły na marne, ponieważ jakość farby w kolorze indygo i znacznie niższa cena sprawiają, że używanie sierpa nie ma sensu.

5. Kolor niebieski a wierzenia

W Egipcie niebieski kojarzył się z niebem i boskością. Zgodnie z ich legendami i wierzeniami, egipski bóg Amon Ra był w stanie sprawić, że jego skóra stała się niebieska, aby latać niewidzialnym na niebie. Niebieski może również chronić ludzi przed złem. Wielu ludzi na Morzu Śródziemnym nadal nosi niebieskie amulety, symbolizujące oko Boga, aby chronić ich przed kłopotami.

6. Niebieski w Rzymie

W Rzymie było odwrotnie – niebieski był kolorem klasy robotniczej. Dzieje się tak dlatego, że sierp, którym farbowano ubrania na niebiesko, był łatwo dostępny. Według Rzymian niebieski był również uważany za kolor żałobny, podobnie jak kolor barbarzyńców.




7. Licencja królewska na kolor niebieski

Król Ludwik IX był pierwszym królem, który często nosił kolor niebieski. Zostało to skopiowane przez innych szlachciców i zmieniło to kolor niebieski na królewski. Gdy tylko stał się kolorem króla, stał się kolorem bogatych i potężnych w Europie oraz symbolem statusu. W średniowieczu we Francji potrzebna była licencja korony, aby móc malować niebieską farbą. We Włoszech niebieska farba została przypisana do konkretnego cechu – tintori di guado. Jeśli ktokolwiek odważył się malować przedmioty lub ubrania na niebiesko, był surowo karany.

8. Co nie jest niebieskie

Wiele rzeczy wygląda na niebieskie, ale tak naprawdę nie są. Większość z nas wie lub domyśla się, że woda w morzach i oceanach nie jest po prostu niebieska. Wynika to z iluzji optycznej. Czerwone światło ma dłuższą długość fali niż niebieskie. Woda pochłania światła o większej długości i odbija krótkie (niebieskie), które docierają do oka patrzącego. Innym obiektem, który często wygląda na niebieski, ale w rzeczywistości nie jest niebieski, są góry w oddali. Wynika to z nastrojowej perspektywy, tzn. im dalej coś znajduje się od widza, tym mniejszy kontrast widać między obiektem a kolorem jego tła (najczęściej niebieskim). Na zdjęciu im zimniejszy kolor, tym dalej wygląda.




9. Oczy niebieskie

Najbardziej zaskakującym „niebieskim” obiektem są niebieskie oczy. W rzeczywistości nie mają żadnych niebieskich pigmentów. Tęczówki osób o niebieskich oczach zawierają mniej melaniny, co podobnie jak w przypadku morza oznacza, że ​​odbijają więcej niebieskiego światła (znowu ze względu na krótką długość fali).

10. Koolor tysiąclecia

Pantone (paleta kolorów jednolitych ), który wyznacza międzynarodowy standard kolorów, ogłosił błękit nieba kolorem tysiąclecia.

Jak widzimy znaczenia koloru niebieskiego jest nieskończenie wiele tak jak jego odcieni.

W walce z nadwagą może być natomiast naszym sojusznikiem, otóż zmniejsza nadmierny apetyt. Wystarczy niebieski talerz, serwetka lub obrus na stole a sprawi to, że zjemy mniej.

Swoją drogą bardzo ciekawe 🙂 piszcie w komentarzach czy pomogło Wam zrzucić kilka kilogramów 🙂

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki




Dodaj komentarz