Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Rozrywka – czyli jak przetrwać w domu z dziećmi i nie zwariować, 10 sposobów
Dzieci potrzebują przestrzeni i wolności, aby czuć się dobrze. Czasami jednak, czy to z powodu złej pogody, czy złych okoliczności, muszą pozostać w domu na dłużej. Wtedy rodzice powinni zadbać o to, aby pobyt ten nie stał się okazją do wygenerowania nadmiaru energii i napięcia nerwowego. Rozrywka w domu to wyzwanie, ponieważ nie chodzi tylko o bajki dla dzieci czy też piosenki dla dzieci. Mimo to trudno dyskutować przed pięciolatkiem o decyzji pozostania w domu. Dziecko będzie chciało wciąż na nowo odzyskiwać wolność – najbardziej naturalną ludzką aspirację. Odniesienie sukcesu wymaga cierpliwości oraz kreatywności i inicjatywy.

Proponuję Ci 10 sposobów na rozpoczęcie przygody, których celem jest przyjemna i lekka domowa rozrywka dla małych psotników. Oto gry dla dzieci. Niech moc będzie z Tobą!

1. Laboratorium domowe

Internet jest pełen artykułów i filmów o tym, jak i jakie eksperymenty naukowe możesz przeprowadzać w domu ze swoimi dziećmi. Jeśli boisz się spróbować, zdziwisz się, jak wiele rzeczy jako dorośli nie wiecie lub nie zdajecie sobie sprawy, że nie wiecie. Pomyśl o tym, jak ważne jest, aby mali ludzie pokochali naukę u zarania swojego rozwoju umysłowego, aby rozwinąć naturalną, dyskretną ciekawość świata. Obudź małego geniusza w dzieciaku.
2. Kurs cukierniczy – Rozrywka

Jakie dziecko nie lubi słodyczy?! Jakie dziecko nie lubi brudzić się mieszankami mąki, ciasta i cukru?! Tak, po tak wspólnej czynności nie jest tak, że nie ma co sprzątać, ale miłość wymaga wyrzeczeń. Możesz jednak zastosować trik, który zaoszczędzi Ci trochę pracy po cukierniczych wypiekach – pokryj powierzchnię, na której będziecie pracować, przezroczystą folią spożywczą. Postaraj się zapewnić jak najbardziej kolorowe i różnorodne produkty do dekoracji produktu końcowego. Następnie pochwal małego szefa za dobrze wykonaną robotę i zjedzcie wspólnie smakołyki na tarasie z książką do kolorowania i filiżanką gorącej kawy (ta ostatnia jest oczywiście dla ciebie, w końcu będziesz potrzebować łyka energii).

3. Namiot w salonie – Rozrywka

Numer trzy na tej liście to prawdopodobnie najłatwiejsza i najtańsza sztuczka do zabawy w domu. Poduszki, stoły, krzesła, prześcieradła, koce – to wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić prowizoryczny namiot w pokoju dziecinnym lub dziennym. Daj dzieciom pomysł na zrobienie z mebli zabawek, aby było jeszcze ciekawiej. W ten sposób będą dłużej pracować i cieszyć się powierzonym im ważnym zadaniem. Ponownie nie zapomnij pochwalić ich za profesjonalizm, z jakim wykonali projekt wnętrza. Niech każdy wysiłek będzie zachęcany i doceniany. Strefie nagrody w mózgu podlegamy już od najmłodszych lat.
4. Tenis z balonami

Wszyscy rodzice mają zmierzwione włosy, gdy ich dzieci uznają, że chcą grać w piłkę, a na dworze pada deszcz. Istnieje alternatywa, która nie będzie kosztować ani pieniędzy, ani czasu i pozwoli zaoszczędzić wiele nerwów i zapobiec zdewastowaniu mieszkania. Możesz zrobić szybki zestaw (bezpieczny dla mebli i cennych wazonów) do tenisa. Powiesz, że nie masz rakiet ani piłeczek. Bez obaw – możesz to zrobić sam. Weź dwa tekturowe pudełka lub plastikowe talerze, dwie drewniane łyżki lub widelce i przymocuj je taśmą klejącą. W przypadku piłki napompuj ładny kolorowy i nieszkodliwy balon. I już! Jeśli nie masz czasu, aby dotrzymać mu towarzystwa w tej grze, zaproponuj odbijanie o ścianę. Cóż, nie oczekuj, że nie dostaniesz balonem w głowę, ale nadal musisz coś poświęcić dla dobrego nastroju dziecka.

5. Przyklejona historia – Rozrywka

Nie bój się tytułu. Nie będzie śluzu ani lepkiej owsianki, której nie będziesz mógł oderwać od podłogi przez wiele dni. Do tej gry potrzebujesz jedynie taśmy i zmiętego papieru. Użyj ościeżnicy, przyklejając przecinające się paski taśmy z jednego końca do drugiego. To da ci sieć podobną do tej, którą dziergają pająki. Celem gry jest rzucanie przez sieć do dzieci papierowych kulek, które przyklejają się do siatki jak muchy. Poproś dzieci, aby wykonały grę poziomów, z każdym poziomem odsuwającym gracza o dwa kroki od siatki. Jeśli dziecko jest jedynakiem – dołącz do niego. Może ci się nawet spodoba!

6. Kino domowe z dodatkami

Jakie dziecko nie lubi oglądać bajek czy filmów?! Na szczęście wielu współczesnych rodziców nie pozwala swoim dzieciom przesadzić, stojąc przed telewizorem. W czasach, gdy wyjście z domu staje się z jakiegoś powodu wyzwaniem, kino domowe może stać się prawdziwą ucztą dla ciekawskich umysłów dzieci. Jednak, aby doświadczenie było naprawdę ekscytujące, spróbuj stworzyć prawdziwie kinową atmosferę. Otwórz popcorn, wypełnij miski słodkimi przekąskami, które są dozwolone tylko na specjalne okazje, przygotuj świeże owoce lub przelej kompot do kolorowych kubków ze słomkami. Zaciągnij zasłony i rozpocznij zabawę! Sam pomysł może być zbawieniem, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się wcześniej wypróbować punkty 1, 2, 3, 4 i 5.
7. Taśma na podczerwień – Rozrywka

Jak łatwo się domyślić, do tej gry znów będziesz potrzebować taśmy klejącej (może to być taśma izolacyjna lub taśma papierowa). Jeśli masz kolorową taśmę – jeszcze lepiej! Potrzebujesz również dwóch przeciwległych, blisko siebie ścian (najwygodniej w korytarzu), aby połączyć je przekątnymi taśmy klejącej, dzięki czemu uzyskasz linie podobne do tych na podczerwień, które widzieliśmy w filmach. Stworzy to prawdziwą przeszkodę dla dzieci podczas zabawy w tajnych detektywów. Możesz się przyłączyć – gwarantuje to uratowanie Twojego dziecka przed nudą.

8. Gra z przeszkodami

W tym celu wszystko w twoim gospodarstwie domowym może się przydać. Puste butelki, tekturowe kubki i spodki (tworzywo sztuczne to zdecydowanie opcja, której powinniśmy unikać z dobrze znanych powodów)… Zostało Ci jeszcze coś z ostatniego pikniku lub imprezy dla dzieci. Ułóż przedmioty w linii prostej lub zygzakowatej i pozwól dziecku pokonać je w jakiś wymyślony przez Ciebie sposób – na przykład z notatnikiem na głowie. Możesz skorzystać z dowolnych opcji, aby przejść z punktu A do punktu B, szczególnie tych, które wymagają równowagi i koncentracji. To nie tylko zapewni dziecku długą aktywność, ale także nauczy go trochę fizyki i koordynacji. Jednocześnie przyjemna i edukacyjna aktywność.
9. Domowy quiz – Rozrywka

Prawie nie ma dziecka, które nie lubi wydarzeń ze wszystkimi członkami rodziny. Niezwykle ważne jest, aby rodzice byli aktywni w komunikacji tak długo, jak pozwala na to czas. Zbierzcie się na kanapie ze „zdrowymi” przysmakami (znów niech będzie to wyjątek od zasady zdrowego odżywiania) i ustalcie swoim dzieciom warunki gry. Włóż do miski ulotki z pytaniami typu „kto jest najgłośniejszy w rodzinie?”, „Kto lubi spaghetti?”, „Kto późno zasypia?”. Niech każdy wylosuje kartkę papieru i odpowie. Każda poprawna odpowiedź ma jeden punkt. Masz pomysł, prawda? Możesz wymyślać niezliczone wątki tej gry i obejmować różne tematy – przyrodę, matematykę, filmy, książki. Wszystko zależy od wieku i zainteresowań Twoich dzieci. Wypróbuj, zabawa jest gwarantowana!

10. Muzyczne wcielenia na scenie domowej

Tutaj znowu cała rodzina jest zaangażowana i śmiech jest nieunikniony! Oczyść podłogę w salonie, aby zaimprowizować scenę domową. Jeśli Ci zależy – udekoruj ją w jakiś sposób. Napisz ulotki z nazwiskami artystów muzycznych i ich piosenek, które dzieci dobrze znają. Celem gry jest odgadnięcie przez publiczność, który artysta jest na scenie i jaką piosenkę wykonuje. Wykorzystaj wszystkie dostępne materiały do ​​wcielenia – makijaż, ubrania, biżuterię. Uwierz mi – dzieci będą się świetnie bawić, zwłaszcza jeśli tata wcieli się np. w rolę Madonny.

Bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdujemy, nie powinniśmy zapominać o jednym – dzieci potrzebują zajęć, dobrych emocji i wspólnych chwil. To najlepszy i beztroski czas w życiu, a my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za budowanie niezapomnianych wspomnień u naszych spadkobierców. Bądźmy powodem szczerych uśmiechów!

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki
Dodaj komentarz