Kategorie
Aktualności Blog

Seriale historyczne ile jest w nich prawdy?




Nowy sezon serialu The Crown miał premierę już jakiś czas temu, ale w mediach wciąż jest o nim głośno. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że twórcy serialu łączą wątki fabularne z historycznymi faktami o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Premier Wielkiej Brytanii uznał zatem, że na początku każdego odcinka powinna znaleźć się odpowiednia informacja dla widzów. Netflix odmówił, tłumacząc, że serial od początku przedstawiany jest jako fabularny! Seriale historyczne ile w nich prawdy? Sprawdzam to dla Was!

Seriale jak Hiszpańska Księżniczka

“Hiszpańska Księżniczka” to oparty na faktach serial fabularny o Katarzynie Aragońskiej, czyli pierwszej żonie Henryka VIII. Nieścisłości widać już na samym początku, gdy Katarzyna poznaje Henryka. Dzieliło ich bowiem 6 lat różnicy, a Katarzyna przybywając do Anglii miała 15 lat. W serialu Henryk jest już jednak dojrzałym młodzieńcem, a nie dzieckiem. W pierwszych scenach dziejących się na angielskim dworze Katarzyna biegle posługuje się językiem angielskim, gdy historycznie nie potrafiła powiedzieć ani słowa. Po ślubie z Henrykiem VIII Katarzyna powiła troje żywych dzieci, z czego tylko jedno dożyło wieku dorosłego. Serial pokazuje ich synka Henryka w chwili śmierci, jako kilkumiesięczne niemowlę. W rzeczywistości dziecko żyło tylko 52 dni.

Co jest zatem zgodne z prawdą? Katarzyna i Henryk w pierwszych latach małżeństwa naprawdę wydawali się mieć szczęśliwe relacje i bogate życie erotyczne. Królowa, tak jak w serialu, była wykształcona i miała zmysł polityczny, ale nie zawsze mogła liczyć na wsparcie ze strony swojego rodzinnego kraju.




The Crown

Kolejny serial o władcach Anglii osadzony jest już w czasach współczesnych i rozpoczyna się po abdykacji króla Edwarda VIII. Twórcy oddają wiernie wiele wydarzeń historycznych, co może wprowadzać w bład osoby nieznające bliżej historii rodziny królewskiej. W rzeczywistości jest to serial fabularny, który do historii dodaje szczypty artystycznych wizji. W efekcie np. książę Karol przedstawiony jest w raczej negatywnym świetle. A jego romans z Kamilą Parker Bowles zobrazowany został zgodnie z wyobraźnią twórców serialu.

Cieszcie się serialami kostiumowymi, ale nie uczcie się z nich historii!




Zapraszam również na mój kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes




Dodaj komentarz