Kategorie
Aktualności Blog

Srebrna biżuteria 10 faktów, które musisz o niej wiedzieć
Srebro zawsze było metalem szlachetnym. Odkryte około 5000 lat p.n.e. do dnia dzisiejszego jest preferowane przez ludzi ze względu na swoją wyjątkową barwę, czystość i zastosowanie do różnych rodzajów biżuterii i ozdób. Oto Srebrna biżuteria i fakty z nią związane.

W kolejnych wierszach podzielimy się z Wami 10 interesującymi faktami na temat biżuterii srebrnej, o których być może do tej pory nie słyszeliście.

Srebrna biżuteria

Większość biżuterii srebrnej jest wykonana ze srebra próby 925. Srebro standardowe to stop składający się w 92,5% ze srebra i 7,5% z niektórych innych metali, zwykle miedzi lub niklu. Te metale nadają srebrze siłę, trwałość i dodatkowy połysk.
Próba

Srebro standardowe posiada znaczek, po którym można je rozpoznać, to stempel z liczbą „925”. Jeśli na srebrnej biżuterii znajduje się liczba „800”, oznacza to, że produkt jest pochodzenia europejskiego.

Trwałość srebra

Nie trzeba martwić się o trwałość srebra, ponieważ metal ten jest trwały i może istnieć praktycznie przez wieki. Jest bardzo łatwy w utrzymaniu, dzięki czemu bez większego wysiłku utrzymasz go w dobrym stanie i połysku.
Najczystsze srebro

Najczystszą odmianą jest srebro szlachetne o numerze „999”. Jednak to srebro nie nadaje się zbytnio do biżuterii, ponieważ jest miękkie i może z czasem ulec deformacji.

Wartość srebra

Srebro standardowe jest znacznie tańsze niż inne metale szlachetne, złoto, pallad i platyna. Dzieje się tak, ponieważ uzysk srebra jest wyższy niż w przypadku innych wymienionych. Mimo to jest jednym z najpiękniejszych metali o wyjątkowej barwie i połysku.

Czas kontra srebro

Srebro z czasem ciemnieje. Jeśli posiadałeś srebrną biżuterię, taką jak pierścionki, naszyjniki, wisiorki, bransoletki lub inne, prawdopodobnie wiesz, że srebro z czasem traci blask i ciemnieje. Fakt ten odnosi się z pełną mocą do srebra próby 925, z którego wykonana jest większość biżuterii, ale nie do srebra szlachetnego, które jest odporne na czernienie. Powodem tego jest to, że inne metale w stopie (zwykle miedź) reagują z wilgocią i siarką w powietrzu i prowadzą do przebarwień. Jeśli twoje srebro zostanie narażone na działanie chemikaliów, takich jak makijaż, perfumy, płyny, spraye i detergenty, może ciemnieć jeszcze szybciej.
Srebrna biżuteria a jej blask

Wszyscy jubilerzy mogą usunąć ciemnienie srebra i przywrócić jego pierwotny blask. Oczywiście użytkownicy mogą pozbyć się zaciemnienia domowymi metodami, w tym czyszczeniem sodą oczyszczoną lub specjalnym pastą do srebra.

Uczulenie na srebro

Srebro próby 925 nie podrażnia skóry i nie powoduje alergii. Najczęstszą przyczyną alergii na metale jest nikiel, który jest bardzo rzadko stosowany w stopach srebra. Często używana miedź i cynk są zwykle bezpieczne. Zawsze sprawdź u swojego jubilera, jakie metale zawierają stopy, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
Wierzenia ludowe a srebro

Zgodnie z wierzeniami ludowymi srebro chroni przed urokami i negatywnymi wpływami. Bardzo często srebrna biżuteria jest noszona jako biżuteria na szczęście. Biżuteria wykonana z tego szlachetnego metalu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, aby chronić swoich właścicieli przed złymi oczami.

Srebrna biżuteria – Kolory srebra

Miłośnicy biżuterii srebrnej mogą znaleźć biżuterię wykonaną ze srebra czarnego, różowego i rodowanego, z których wszystkie posiadają wysoką jakość i są produktami luksusowymi o dużej wartości.

Zapraszam również na mój kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *