Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Szczepienia czy są nam potrzebne? Szczepić czy nie?




Szczepienia dzieci i dorosłych to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Szczepionka 6w1, czy szczepionka na pneumokoki ma zarówno zwolenników, jak i wrogów. Sprawdźmy jak wygląda kalendarz szczepień u dzieci, jak działa szczepionka na kleszcze oraz kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa!

Szczepienia – na czym polegają?

Szczepienia polegają na podaniu do organizmu antygenu, czyli w skrócie martwych drobnoustrojów, dzięki którym w organizm rozwija odporność, produkując przeciwciała. Ich zadaniem jest zatem ochrona ludzkiego zdrowia i życia. Antyszczepionkowcy podają, co prawda wiele możliwych skutków ubocznych, ale zwykle u szczepionych osób występują jedynie miejscowe odczyny lub przejściowe podniesienie temperatury.

Kalendarz szczepień

Szczepienia dziecka w Polsce zaczynają się już w pierwszej dobie życia, kiedy maluchy otrzymują szczepionkę przeciwko gruźlicy oraz WZW typu B.
Po powrocie do domu rodzice powinni zaszczepić dziecko w wieku około 8 tygodni. Decydując się na szczepionkę 6w1 dziecko otrzymuje tylko jeden zastrzyk zawierający antygeny takich chorób jak:




WZW typu B,

błonicy,




tężcowi,

krztuścowi,

Haemophilus Influenzae typu B.




Obecnie szczepionka na pneumokoki jest refundowana, a dziecko otrzymuje ją bezpłatnie 3 razy w ciągu pierwszych 14 miesięcy życia (2 miesiąc, 4 miesiąc, 13 miesiąc)

Rodzice zdecydować się mogą także na dodatkowe szczepienia na rotawirusy i meningokoki. A w przypadku starszych dzieci także przeciwko ospie wietrznej, czy też szczepienie na odrę.




Szczepionka na kleszcze, czyli przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Na rynku medycznym dostępna jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, czyli chorobie przenoszonej przez kleszcze. Chroni ona przed zachorowaniem, ale nie zabezpiecza przed “załapaniem kleszcza”, czy innym chorobom od kleszczowym, jak borelioza.

Szczepionka na koronawirusa

Odkąd na świecie pojawił się koronawiurs trwają prace nad skuteczną szczepionką. Według różnych danych poczekamy na nią do końca roku. Niestety, by szczepionka na koronawirusa była skuteczna globalnie, powinna zostać podana znaczącej większości populacji ludzi na świecie, a na to trzeba będzie poczekać o wiele dłużej. Szczepionka na koronawirusa tworzona jest w wielu laboratoriach, ale przodujący okazują się amerykanie, którzy w maju rozpoczęli testy szczepionki na ludziach. Naukowcy sprawdzają obecnie jakie dawki okażą się skuteczne i jaki procent ludzi po podaniu dwóch dawek wyprodukuje konieczne przeciwciała.




2 odpowiedzi na “Szczepienia czy są nam potrzebne? Szczepić czy nie?”

Do Kinga: Nie zgodzisz się na szczepienie, a momentu szczepienia nawet może nie zauważysz np. godząc się na koronatest, gdzie 15cm patyk wyląduje w twoim nosie, w miejscu przejścia nerwów węchowych do mózgu (tak jest zazwyczaj wykonywany test PCR). Być może będą testy, że ten patyczek będzie nie tylko po to żeby pobrać stamtąd wymaz ale może będzie coś na nim jeszcze?

Dodaj komentarz