Kategorie
Aktualności Blog

Wellbeing – jak osiągnąć codzienne doskonałe samopoczucie?
Za nasze doskonałe samopoczucie odpowiada wiele czynników mi. atmosfera w domu i w pracy która przekłada się na naszą wydajność i komfort psychiczny. Wellbeing to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego: dobrostan. to zadowolenie z życia, zdrowie i uczucie spełnienia na poziomie osobistym, jak i również społecznym.

Wellbeingu występuje wówczas, gdy realizujemy swoje życiowe plany, potrafimy radzić sobie ze stresem, odczuwamy zadowolenie i radość z życia. Wellbeingu (zwany również PERMA ) został opracowany przez prof. Martina Seligmana i ma na celu określenie kluczowych elementów, które wpływają na dobre samopoczucie i zadowolenie.

P: Positive emotions (pozytywne emocje)
E: Engagement (zaangażowanie)
R: Relaionships (relacje)
M: Meaning (poczucie sensu / znaczenia)
A: Achievement / Accomplishment (osiągnięcia i docenienie tego, co się robi)

Wellbeingu to dbanie o siebie samego na płaszczyźnie emocjonalnej, psychicznej oraz fizycznej. Wystarczą najprostsze rozwiązania, by te trzy sfery połączyć i poczuć harmonię ciała.
Pozytywne relacje

To one odgrywają duże znaczenie w naszym samopoczuciu. Znajdź czas dla bliskich, dziel się z nimi zarówno swoimi radościami jak i smutkami, nasze dobre wspólne relacje pomagają rozładować napięcie i zbliżają nas do siebie zachowując harmonie i wewnętrzny spokój.

Zaakceptuj siebie

Nie bądźcie zbyt krytyczni wobec samych siebie, w dobie social mediów i idealnych influence-rów bardzo łatwo o kompleksy i zaniżenie własnej wartości, ale czy modowe trendy świadczą o nas samych tym kim naprawdę jesteśmy ? Akceptacja siebie ma tu kluczowe znaczenie, nikt nie jest idealny, a nasza odmienność to unikalne piękno.
Dobre samopoczucie a aktywność fizyczna

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Każdy lubi dobrze wyglądać w lustrze, a aktywność fizyczna pomaga w tym idealnie. Gdy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, automatycznie czujemy się lepiej a nasze pewność siebie wzrasta. Utrzymujmy więc nasze ciało w dobrej formie fizycznej, co oprócz samopoczucia przede wszystkim pozwoli nam być zdrowszym.

Odpowiednia ilość snu a odpowiednie samopoczucie

Sen to przede wszystkim regeneracja, Twoje ciało jej potrzebuje! Zdrowy z odpowiednią fazą rem to najlepsze co możemy sobie zaoferować. Pamiętaj sen również ma wpływ na odpowiednią wagę ciała!

Dieta

Oprócz aktywności fizycznej równie ważnym, jak nie ważniejszym aspektem jest zbilansowana dieta dopasowana do naszych potrzeb. Jedz zdrowo , nie zapominaj o śniadaniu oraz unikaj zbyt dużej ilości alkoholu i używek, a poczujesz różnicę!
Wellbeing to tylko termin, jednak warto dba o swoje samopoczucie, by wieść zdrowe i satysfakcjonujące życie.
Dodaj komentarz