Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Żywność – Jak przechowywać w różnych warunkach?




Każdego dnia bank żywności informuje że ludzie na całym świecie wyrzucają żywność, która popsuła się ze względu na jej złe przechowywanie. Przyjrzałem się zatem metodom, pojemnikom i trwałości niektórych produktów w różnych warunkach.

Przechowywanie żywności w lodówce

Przechowywanie żywności w lodówce wydaje się bezpieczniejsze niż poza nią, dlatego zdarza się nam zapominać o niektórych produktach. Warto zatem zwracać uwagę na daty przydatności do spożycia. Układać produkty tak, by te z najkrótszą datą znajdowały się na przodzie półki. Pamiętać należy także, że jedzenie, które straciło date ważności może być szkodliwe, choć wspomniana data nie jest sztywnym wskaźnikiem bezpieczeństwa, ponieważ panują jeszcze normy żywienia.

Lodówka i panująca w niej temperatura powinna oscylować w granicy 0-5 ° C, co spowalnia tempo psucia się produktów spożywczych. Jest to bowiem temperatura, w której bakterie nie mają dobrych warunków do rozwoju.




Żywność przechowywana poza lodówką

Wiele produktów spożywczych nie wymaga lodówki, by pozostawać bezpieczna do spożycia przez ludzi. Sucha żywność typu kasze, makaron i mąka, a także puszki z konserwami lub owocami, czy nieotwarte słoiki mogą zostać umieszczone w kuchennych szafkach.

Chcąc, by taka żywność pozostała bezpieczna należy przechowywać ją w zamkniętych pojemnikach. Wszystkie pojemniki na jedzenie używane do tego celu muszą być przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie powinny być wcześniej używane np. do przechowywania kosmetyków.




Posiadając spiżarnię lub inne pomieszczenie gospodarcze nie należy kłaść produktów spożywczych na ziemi, gdyż może zwabić to gryzonie lub mrówki. Nie zaleca się także stawiania napojów oraz innych produktów spożywczych w bezpośrednim sąsiedztwie środków chemicznych.

Przechowywanie żywności – pojemniki na żywność

Do przechowywania żywności używać można m.in. foli kuchennej/ aluminiowej. Nie wolno jej jednak używać do przechowywania produktów o wysokiej kwasowości, czyli pomidorów, kapusty lub owoców. Zastosować można także pojemniki na żywność próżniowe. Takie pakowanie próżniowe jedzenia zapobiega wysychaniu wilgotnych produktów oraz wchłanianiu wody przez produkty sypkie i suche.

Przechowywanie żywności dawniej i dziś

Dysponując lodówkami oraz zamrażarkami trudno wyobrazić sobie, jak radzili sobie nasi przodkowie. Wykorzystywali oni piwnice, spiżarnie oraz różnego rodzaju komórki, w których panował względny chłód. Część żywości przechowywano w tak zwanych zimnych szafkach pod oknami. A np. wędliny wieszano pod sufitem, by uchronić je przed szkodnikami.




Zwracajmy uwagę na to jak przechowujemy żywność, by nie marnować ani grama! Ważne jest również to by robić zdrowe zakupy.




Dodaj komentarz