Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Wielkanoc – 7 ciekawostek o jakich na pewno nie wiedziałeś!




Wielkanoc to jedno z największych i najważniejszych świąt religijnych w naszym kraju. Świętują je mniej i bardziej religijne osoby, które podchodzą do tych dni bardzo pozytywnie. Skąd się wzięły jednak niektóre tradycje? Dlaczego poprzedza je post?

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,

zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Święconka

Czyli po prostu święcenie żywności. Najczęściej do koszyków Polaków trafiają jaja, wędlina i mięso, sól, pieprz czy chleb. Zwyczaj ten znany jest od wieków w naszym Kraju. Co ciekawe w niektórych regionach Polski, między innymi na śląsku tradycja ta byłą nieznana nawet do lat 70 i 80 XX wieku,.  Poza Polską z obyczajem tym możemy się jeszcze spotkać na Słowacji i w tej części Śląska Cieszyńskiego, która jest zamieszkana przez Polaków, na Białorusi, a także wśród polskich emigrantów.

6. Wielki Post

Po co jest Wielki Post? Wielki Post ma za zadanie przygotować nas do Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielkim Poście pościmy i ograniczamy się. Ale nie chodzi o umartwianie się, tylko o oczyszczenie i znalezienie czasu na modlitwę. To czas przygotowujący nas do Wielkanocy, czyli czasu kiedy to Jezus Chrystus został ukrzyżowany, a następnie zmartwychwstał. Wielki post trwa 40 dni, a sama liczba ma ogromne znaczenie. Liczba ta często pojawia się w Biblii 40 dni trwał potop, 40 dni przebywał Mojżesz na Synaju przed zawarciem Przymierza przez 40 lat Izrael wędrował do Ziemi Obiecanej i wiele, wiele innych.




5. Ekstremalne drogi krzyżowe

Czym są Ekstremalne Drogi Krzyżowe i na czym polegają? EDK to przejście w maksymalnie dziesięcioosobowej grupie dystansu około czterdziestu kilometrów. Idzie się w ciszy z niewielkim krzyżem na plecach. Jest to wydarzenie religijne zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka, przygotowane przez niego wraz z duszpasterstwem „Męska Strona Rzeczywistości”. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę.

4. Obmycie nóg

Jakie znaczenie ma obmycie nóg w Wielki Czwartek? To symbol paradoksu – pokazanie, że król może zejść do poziomu sługi. Gest ten ma oznaczać postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa. Praktyka umywania nóg wspomniana jest również w pismach apostolskich.




3. Odsłonięcie Krzyża w wielki Piątek

Odsłonięcie krzyża w Wielki Piątek ma za zadanie podkreślić tajemnicę ofiary na krzyżu. Odkrywa się go, żeby zacząć adorację. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, podczas którego nie odbywa się Msza Święta. W ciągu dnia odbywa się Droga Krzyżowa, która zwyczajowo jest zaplanowana w taki sposób, aby stacja XII, stacja śmierci, wypadła w tej samej godzinie, w której Jezus umarł czyli o 15. W ciągu dnia powinna również trwać adoracja przed ciemnicą. Przez cały dzień, nie wyłączając samej liturgii wieczornej ołtarz pozostaje całkowicie pusty.

2. Malowanie jajek na Wielkanoc

Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena. Polska legenda mówi, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Jajka stanowią początek życia. Pierwsze Polskie pisanki pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Różniły się jednak od obecnych, dopiero w procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

1. Mazurki

Dlaczego na Wielkanoc jemy mazurki? Jego symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu. Mazurek to nagroda, którą się je po czterdziestu dniach Wielkiego Postu. Ciasto przywędrowało do Polski z Turcji. Tak więc jeżeli wytrwacie 40 dni postu to nie żałujcie sobie potem pysznego mazurka! A może nawet dwóch.




A wy znacie jakieś ciekawostki związane z Wielkanocą?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !




Dodaj komentarz