Kategorie
Aktualności Blog

10 wskazówek, jak uprawiać pelargonie w domu lub ogrodzie




Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy istnieje roślina, która jest tak odporna, że ​​praktycznie nie da się jej „zmęczyć”? Roślina, która będzie kwitła obficie przez cały sezon, z niewielką ingerencją z Twojej strony, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem? Aby rozwijać się bez zakłóceń podczas letniej suszy, radzić sobie z upałem bez blaknięcia i kołysania się podczas ulewnych letnich deszczy… Na szczęście taka roślina nie tylko istnieje, ale jest nam wszystkim znana! To pelargonia, lepiej znana w naszym kraju jako geranium. A „zwycięstwo” z nimi jest gwarantowane zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Poznajcie pelargonie !

Podczas izolacji pandemii miliony ludzi na całym świecie zaczęło zakładać ogródki i hodować rośliny w domu. Nie ma bardziej odpowiedniej rośliny niż pelargonia dla tych, którym brakuje doświadczenia i przygotowania, a chcą z łatwością zmienić swój balkon, wiszące doniczki, skrzynki pod oknami, doniczki i rabaty w ogrodzie w kwiatową ucztę dla zmysłów. Eksperci z inicjatywy europejskich producentów pelargonii Pelargonium for Europe ujawniają wszystko, co musisz wiedzieć o udanej uprawie pelargonii.

Po prostu postępuj zgodnie z tymi 10 podstawowymi wskazówkami, a się nie pomylisz!

1. Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie odmiany

Stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie? Pelargonia strefowa (stojąca) jest idealna dla początkujących. Każdej wiosny i latem centra ogrodnicze i szkółki pełne są tych krzaczastych roślin kwitnących. Pelargonia bluszczowa jest typu kaskadowego i nadaje się do sadzenia w wiszących koszach i doniczkach, a także do uzyskania efektu wodospadu na krawędziach doniczek i skrzynek. Pelargonia królewska imponuje bujnymi, lekko „potarganymi” kwiatostanami, które kwitną wcześniej niż pelargonie strefowe. A kwiaty odmiany Angel Eyes są mniejsze i gęstsze, co czyni je preferowanymi do doniczek i wazonów. Znajdziesz również pelargonie z pachnącymi liśćmi, które nadają się do „żywych” dekoracji o aromatach od róży po owoce cytrusowe.




2. Sadź na zewnątrz po przymrozkach, kiedy sadzić pelargonie ?

Nierzadko kwitną pelargonie w maju. W tym czasie należy je jednak uważnie obserwować, ponieważ są delikatne i należy je umieszczać na zewnątrz dopiero po całkowitym zniknięciu ryzyka przymrozków. Podobnie jak w przypadku wszystkich delikatnych roślin, warto je zahartować przed posadzeniem w doniczkach, w których będą rosły na stałe. Co oznacza hartowanie? Jeśli kiedykolwiek nurkowałeś w zimnym basenie, wiesz, że to nie jest przyjemny szok dla twojego ciała! To samo dotyczy roślin, które są pobierane na przykład z ciepłego centrum ogrodniczego i umieszczane na zewnątrz, gdzie temperatury są niższe. Hartowanie oznacza po prostu umieszczanie roślin na zewnątrz w ciągu dnia, na tydzień lub dwa przed sadzeniem i umieszczanie ich w domu na noc tak aby nie zmarzły. Pomaga im to przystosować się do chłodniejszych warunków uprawy na zewnątrz i uniknąć nagłego szoku temperaturowego, który może utrudnić ich zdrowy rozwój.

3. Wybierz odpowiednią glebę, jaka ziemia do pelargonii ?

Jeśli sadzisz pelargonie w doniczkach, wypełnij doniczki (upewnij się, że mają dobre otwory drenażowe), wiszące kosze lub skrzynki pod oknami wysokiej jakości wielofunkcyjną ziemią. Będą szczęśliwie rosły na rabatach ogrodowych, ale aby zapewnić im naprawdę dobry start w życie i zwiększyć ich potencjał do kwitnienia, dobrze jest im zapewnić dobry kompost ogrodowy lub dobry nawóz na kilka tygodni przed sadzeniem. Sprawi to, że gleba będzie pełna składników odżywczych.




4. Przestrzegaj odległości, jak sadzić pelargonie ?

Wiosną pelargonie szybko rosną, ale nie daj się skusić na zbyt wczesne ich sadzenie. Ważne jest, aby przed sadzeniem w ogrodzie rośliny przyzwyczaiły się do chłodniejszych warunków. Robiąc to, pamiętaj o pozostawieniu około 20 cm odstępu między każdą rośliną. To da im miejsce na wzrost i umożliwi przepływ powietrza między liśćmi. Jest to niezbędne, aby uniknąć pojawienia się pleśni przy bardzo wilgotnej i ciepłej pogodzie.

5. Wybierz słoneczne miejsce, jak dbać o pelargonie ?

Ponieważ pelargonie pochodzą z Afryki Południowej, nie dziwi fakt, że są czcicielami słońca. Niektóre tolerują półcień, więc sprawdź etykietę wybranej odmiany. Ryzyko poparzenia w południowym słońcu nie stanowi problemu dla pelargonii, więc możesz umieścić je w miejscu, w którym będą mogły cieszyć się letnimi upałami.

6. Unikaj jednostronnej ekspozycji na światło

Rośliny rosną na słońcu w sposób naturalny, co może prowadzić do niezrównoważonego kwitnienia w doniczkach. Ten problem można łatwo wyeliminować, obracając je o 90 stopni co tydzień. Zajmuje to tylko kilka sekund i zapewnia równomierne kwitnienie roślin w skrzynkach i doniczkach ze wszystkich stron.




7. Podlewaj mądrze, jak podlewać pelargonie ?

Pelargonie mają godną pozazdroszczenia reputację tolerancji na suszę. Jest mało prawdopodobne, aby spowodowało uszkodzenie roślin, jeśli zapomnisz o podlewaniu przez dzień lub dwa. Nie należy jednak ich przesuszać. Podlewaj regularnie latem, w miarę możliwości deszczówką gromadzoną w pojemnikach na wodę. Jeśli takiej nie masz, odpowiednia jest również woda z kranu.

8. Woda w odpowiedniej porze dnia

Hobbystyczni ogrodnicy często popełniają błąd podlewając kwiaty w ciągu dnia, gdy duża część wody jest tracona w wyniku parowania. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wyjmij konewkę lub wąż wcześnie rano lub krótko przed zmierzchem, kiedy temperatury są niższe, a korzenie mogą powoli wchłaniać wilgoć. Pamiętaj, że pelargonie mogą stać się gęste i krzaczaste, co zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej do strefy korzeniowej. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy gleba nie jest sucha nawet w okresach wilgotnych.




9. Dobrze „karm” w okresie aktywnego wzrostu

Gleba wielofunkcyjna zawiera zwykle wystarczającą ilość wolno działającego nawozu na okres od czterech do sześciu tygodni. Po tym jednak czasie nawóz w glebie może zostać wyczerpany przez głodne rośliny. Aby Twoje pelargonie kwitły obficie, podlewaj je zrównoważonym płynnym nawozem mniej więcej raz na dwa tygodnie w okresie wegetacji. Najważniejsze jest odżywianie gleby, gdy jest wilgotna. W ten sposób korzenie wchłaniają więcej składników odżywczych.

10. Przedłuż żywotność kwiatów jesienią, co zrobić aby pelargonie obficie kwitły ?

Pelargonie znane są z tego, że kwitną jesienią, aż do pierwszych przymrozków. Coś prostego, co zajmie kilka sekund, pozwoli ich nowym kwiatom szybciej rosnąć. Regularne przycinanie pędów starych kwiatów sprawia, że ​​rośliny kierują całą swoją energię na intensywniejsze kwitnienie, co prowadzi do pojawienia się świeżych kwiatostanów.

Jakaż to wspaniała i mało wymagająca roślina 🙂 Jest tyle odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie, a więc ruszamy do sklepu ogrodniczego i zaczynamy przygody z pelargonią 🙂

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki




Dodaj komentarz