Kategorie
Aktualności Blog Filmy

7 najbardziej zmienionych rasy psów przez człowieka
Człowiek zawsze lubi dodać swoje trzy grosze. Tak samo działo się przy ewolucji naszych najwierniejszych przyjaciół – Psów. Przez liczne hodowle, które prowadziliśmy wiele czworonogów przeszło dodatkowe zmiany, które wynikały z łączenia różnych ras. Sprawdź jakie powstały rasy psów.

Nie wiadomo, ile ras psów dotychczas powstało na świecie, zwłaszcza że wiele z rasy psów istniało i wymarło, nim organizacje kynologiczne zaczęły je dokumentować i prowadzić księgi rodowodowe. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna podaje, że obecnie na świecie istnieje ok. 340 różnych odmian rasy psów. Nie istnieją również dokładne dane dotyczące czasu w jakim człowiek miałby zacząć ingerować w hodowlę tych zwierząt.

Räber podaje, że w mezolicie ludzie preferowali osobniki przywiązujące się do ludzkiej grupy i pod tym kątem przeprowadzali dobór. Istotny skok w procesie tworzenia się ras nastąpił w momencie porzucenia przez ludzi koczowniczego trybu życia na korzyść osiadłego, związanego z uprawą ziemi i hodowlą innych zwierząt domowych. Początkowo typy psów, które wyłoniły się z procesu selekcji dokonywanej przez człowieka i środowisko, były „rasami regionalnymi” mogącymi przeżyć w odpowiedniej niszy ekologicznej. Z biegiem czasu jednak psy zaczęły być hodowane pod kontem ”estetycznym” ich właścicieli, i tak zaczęły pojawiać się różne odmiany rasy psów.
Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,

zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Pekińczyk

Rasa tego psa wywodzi się od Wilka Japońskiego. Jest to wymarły podgatunek wilka szarego, który zamieszkiwał tereny wyspy Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Wytępiony został w 1905 roku. Prawdopodobnie do zagłady tego gatunku przyczyniła się wścieklizna, o której donoszono w 1732 roku. Wysokość wilka Japońskiego w kłębie wynosiła od 56 do 58 centymetrów. Tymczasem pekińczyk mierzy maksymalnie do około 20 centymetrów. Zmieniła się jego długość, wysokość, kształt pyska i długość oraz gęstość futra. To olbrzymia przemiana.

Długość życia: 12 do 15 lat
Masa: 3,2 – 6,4 kg (Dorosły)
Usposobienie: Uparty, Czuły, Zgodny, Inteligentny, Agresywny
Umaszczenie: Barwa czarna, Płowy, Czarny podpalany, Biały, Żółty pręgowany, Szary
                        

6. Mops

Różni się znacząco od swoich pra-dziadków z początku IXX wieku. O ile wysokość w kłębie nie wiele się zmieniła, a obecnie mieści się w średniej wartości około 30 cm, o tyle budowa ciała, długość łap i wielkość pyska uległa sporym przemianom. Charakterystyczny pozostał na pewno zawinięty ogon psa. Sam czworonóg wywodzi się z Chin. Jedna z hipotez donosi, że jego hodowla odbywała się przez 1000 lat wyłącznie w obrębie dworu Chińskiego. Hodowla tego psa po za murami dworu groziła karą śmierci. Ze względu na specyficzną budowę ciała, Mopsy cierpią na liczne choroby serca, kręgosłupa i przepukliny pachwinowe. Z tego powodu w 2019 roku Holandia zakazała hodowli tej rasy.

Długość życia: 12 do 15 lat
Masa: 6,3 – 8,1 kg
Usposobienie: Uległy, Uroczy, Uparty, Bystry, Towarzyski, Radosny, Cichy, Czujny
Umaszczenie: Barwa czarna, Płowy, Morelowy, Srebrno-płowy

                        

5. Buldog Angielski

Wywodzi się z rasy Mastif. Wyhodowana oczywiście w Anglii, przeznaczona początkowo była do stróżowania. Z czasem przejęły również funkcje psa-towarzysza. Buldogi z rasy Mastif został wyodrębniony około 1100 lat temu. Jest znacznie niższy gdyż jego wysokość w kłębie wynosi zaledwie 40 cm przy średnim wzroście Mastifa w przedziale 70 – 91 cm. Żyje również znaczniej krócej, bo szacuje się to na około 6 lat, podczas gdy inne psy średnio żyją około 12. Waży w przedziale 22 – 25 kilogramów, a przez swoją budowę ma liczne problemy z zadbaniem o własną higienę w okolicy odbytu i genitaliów. W części przypadków nie są w stanie nawet samoczynnie kopulować bez pomocy weterynarza.
Długość życia: 6 do 10 lat
Masa: Samica: 18–23 kg, Samiec: 23–25 kg
Umaszczenie: Biały, Płowy, Srokate, Pręgowany z białymi znaczeniami, Płowy z białym, Czerwono-biały, Red Brindle, Rudy
Usposobienie: Uległy, Uparty, Przyjazny, Towarzyski

                        

4. Basset

Znacznie niższy od swojego starszego brata – bloodhound’a. Jego maksymalna wysokość to około 38 cm, a waga mieści się w przedziale 18-33 kilogramów. Oczywiście pamiętajmy, że to wartości które dla tego psa są normalne, większa ilość kilogramów zwiastuje już nadwagę. Mniejsza – niedowagę. Jego poprzednik był znacznie wyższy, a przez to miał nieco mniejsze uszy. Basset ma je zdecydowanie za duże, co niewątpliwie powoduje u niego częste problemy z zapaleniem spojówek. Dodatkowo jego uszy łatwo się kaleczą i ulegają licznym infekcjom. Wiele wskazuje na to, że za jego powstanie odpowiada mutacja karłowatości, co ze względu na to poskutkowało mniejszą głową i krótszymi łapami.
Długość życia: 10 do 12 lat
Masa: Samica: 20–27 kg, Samiec: 23–29 kg
Usposobienie: Nieustępliwy, Czuły, Wierny, Łagodny, Przyjazny
Umaszczenie: Cytrynowo-biały, Czarno-biały, Brązowo-biały, Trójkolorowy, Black & Brown, Czerwono-biały

                        

3 .Bulterier

Pewny siebie, dominujący i żywiołowy pies o mocnej i w związku z tym umięśnionej sylwetce ciała. Jego poprzednik w 1915 roku był znacznie smuklejszym psem o stosunkowo długich kończynach. Średnia wysokość psa mieści się w graniach 35-45 cm. Waży od 22 do 38 kilogramów. Jego charakterystyczny jajowaty profil głowy to wynik wieloletniej selekcji przez hodowców, która nie tylko doprowadziła do mutacji czaszki ale także do wyrośnięcia nadmiarowych zębów.

Długość życia: 10 do 14 lat
Masa: Samiec: 22 – 38 kg
Umaszczenie: Biały, Trójkolorowy,
Usposobienie: Bystry, Aktywny, Łagodny, Podatny na szkolenie, Opiekuńczy

                        

2. Jamnik

Kto nie zna popularnej i wesołej, ale także zadziornej sznurówki? Jeszcze sto lat temu ta rasa różniła się nieco od obecnej formy. Łapy Jamników były nieco dłuższe, co prawda krótsze niż u innych ras ale pozwalały im na znacznie swobodniejsze poruszanie się. Obecnie krótkie łapy u Jamników to efekt mutacji prowadzonej do karłowatości. Maksymalny wzrost jamników to około 25 centymetrów. Co ciekawe w wyniku mutacji, jamniki mają dość mocno opuszczoną klatkę piersiową, która niemal styka się z ziemią. Przez co jamniki najbardziej narażone są między innymi na zwyrodnienia kręgosłupa, które mogą prowadzić do paraliżu.

Długość życia: 12 do 16 lat
Masa: 7,3 – 15 kg
Umaszczenie: Barwa czarna, Czarny podpalany, Chocolate & Tan, Biały, Jasnobrązowy, Blue & tan, Chocolate & Cream, Rudy
Usposobienie: Uparty, Wierny, Bystry, Żywy, Radosny, Odważny

                        

1. Owczarek Niemiecki

Chyba jedna z najbardziej znanych ras w naszym kraju, między innymi za sprawą popularnego „Szarika”, będącego części załogi Czołgu „Rudy”. Rasa owczarków często zaliczana jest do tych najbardziej zniszczonych przez hodowlę, być może dlatego, że około 100 lat temu należała do jednych z najlepszych ras. W 1915 roku ich średnia masa wynosiła około 25 KG. Obecnie jest to przedział 30-40 KG. Wzrost psów nie zmienił się jednak szczególnie, mieści się w przedziale 55-65 centymetrów. Uniemożliwia im to wykonywanie akrobacji do których byli skłonni ich przodkowie, a mianowicie pokonanie 2,5m ściany. Umiejętność ta jest obecnie po za zasięgiem Owczarków.

Długość życia: 9 do 13 lat
Masa: Samiec: 30–40 kg, Samica: 22–32 kg
Umaszczenie: Barwa czarna, Czarny podpalany, Sobolowy,
Usposobienie: Ciekawski, Posłuszny, Inteligentny, Lojalny, Czujny, Pewny siebie, Odważny

                        

A czy wy znacie jakieś rasy psów, które w ostatnich latach przeszły ogromne zmiany?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rasy_psa
4 odpowiedzi na “7 najbardziej zmienionych rasy psów przez człowieka”

Biedne psiak… szkoda mi owczarków w sumie, bo teraz mają problem z tymi tylnymi łapami :/ padają na nie okropnie.. mój owczarek poprzedni już nie mógł biedny chodzić, ciekawe czy wcześniej owczarki miały takie problemy?

Dodaj komentarz