Kategorie
Blog

Mulan – wszystko, co musisz wiedzieć o filmie i bajce
Lubicie bajki? Ja uwielbiam “Mulan”, dlatego z niecierpliwością czekałem na nowy film Disney`a! Opowieść o podążaniu własną drogą, o odwadze i honorze w filmowej wersji nie zawiodła moich oczekiwań, choć była inna niż myślałem.

Mulan cda bajka

Animowana bajka “Mulan” pojawiła się w kinach w 1998 roku, by w 2004 roku doczekać się swojej drugiej części. Dziewczynki i chłopcy, a także ich rodzice polubili dzielną Mulan, która ryzykowała życie, by ocalić niepełnosprawnego ojca przed pewną śmiercią podczas kolejnej wojny. Przebrana za chłopaka odbyła szkolenie wojskowe i uratowała przyjaciół z oddziału. Nawet, gdy jej tajemnica wyszła na jaw, ryzykowała wszystko, by ocalić cesarza. Tak zyskała szacunek i przysporzyła chwały swojemu rodowi.

“Mulan” – bohaterowie w bajce oraz filmie

Bajka  doczekała się niedawno filmowej wersji i choć są dość podobne, różnią się niektórymi bohaterami. Fani zabawnego smoka Mushu nie spotkają go na dużym ekranie, a w podróży Mulan towarzyszy jej pojawiający się sporadycznie Feniks. Nową bohaterką jest natomiast tajemnicza wiedźma pomagająca najeźdźcą. Kobieta-wojowniczka, która została wygnana z własnej wioski, by znaleźć miejsce u boku okrutnego Bori Khana.

Film – premiera

Film “Mulan” miał pojawić się w polskich kinach w marcu, ale sytuacja w kraju i na świecie sprawiła, że większość filmowych premier została przesunięta na jesień. Mulan pojawiła się zatem w kinach we wrześniu. Uroczysta premiera miała miejsce 4.09.2020, a w polskich kinach 11.09.2020.

Bojkot

W sieci pojawiło się wiele wezwań do bojkotu filmu, a wszystko za sprawą kontrowersyjnych wypowiedzi aktorki wcielającej się w postać głównej bohaterki. Liu Yifei otwarcie poparła bowiem brutalność policji podczas protestów w Hongkongu. Aktorka w późniejszych wywiadach nie zajmowała już konkretnego stanowiska, ale nie wydała także oświadczeń z przeprosinami lub sprostowaniem. Bojkot objawia się nie tylko mniejszą frekwencją w kinach, ale także m.in. niskimi ocenami filmu na różnych platformach poświęconych kinu.

Oglądaliście już? Ciekawe kiedy pojawi się Mulan online?

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7

close

Zapisz się do Newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych materiałach, które dla Ciebie publikujemy!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *