Kategorie
Aktualności Blog

Rzeka Dunaj i 10 interesujących faktów na temat Dunaju




29 czerwca kraje położone wzdłuż Dunaju obchodzą Międzynarodowy Dzień Dunaju, którego celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie rzeki dla regionów i zrównoważone użytkowanie jej wód. To właśnie w tym dniu w 1994 roku podpisano w Sofii Konwencję o ochronie Dunaju. A w 2004 roku, za sugestią Międzynarodowej Komisji Ochrony Dunaju, 29 czerwca po raz pierwszy zorganizowano kampanię „Dzień Dunaju”. Jako symbol wsparcia w krajach naddunajskich, co roku w wielu miejscach Starego Kontynentu organizowane są liczne festiwale, konkursy i inicjatywy na rzecz ochrony rzeki. Oto rzeka Dunaj.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dunaju proponujemy głębokie nurkowanie i zwracamy uwagę na 10 ciekawostek o Dunaju.

1. Drugi w Europie

Dunaj jest drugą najdłuższą rzeką w Europie, po Wołdze. Wypływa z płaskowyżu Baar w górach Schwarzwaldu w Niemczech.




2. Basen wodny

Rzeka ma długość 2852 km, a jej zlewnia to 802 266 km². Głębokość Dunaju miejscami przekracza 30 metrów. W maju i czerwcu rzeka ma najwyższy poziom wody.

3. Łączy 10 krajów!

Rzeka dunaj przepływa przez 10 krajów: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię, Ukrainę i wpada do Morza Czarnego.




4. Rzeka Dunaj kończy się trzema ramionami

Uchodząc do Morza Czarnego, Dunaj dzieli się na trzy ramiona – Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe (Święty Jerzy). Najbardziej wysunięte na północ – Ramię Kilia, to granica między Rumunią a Ukrainą. Ramię środkowe, Sulina, jest najgłębsze. Pomiędzy ramionami Kili i św. Jerzego znajduje się powierzchnia 4340 km².

5. Cztery stolice

Dunaj przepływa przez aż cztery stolice. Są to Wiedeń, Bratysława, Budapeszt, Belgrad. W związku z tym zawsze był ważnym szlakiem handlowym łączącym Morze Czarne z Europą Środkową.

6. Jedna z najbardziej zagrożonych rzek

Dunaj znalazł się na liście najbardziej zagrożonych rzek na świecie, przygotowanej na Światowy Dzień Wody w 2007 roku.




7. Wyspy na Dunaju

Na Dunaju znajduje się 120 małych wysepek aluwialnych, z których 70 to wyspy bułgarskie. Największe to: Zitnia Ostrov (100 km długości i 25 km szerokości) – na Słowacji, Margit i Chepel – na Węgrzech oraz Persin (42 km2) – w Bułgarii.

8. Największy wąwóz w Europie

Wąwóz Dunaju Żelaznej Bramy, między Serbią a Rumunią, jest największym wąwozem w Europie (132 km). Najwęższa część wąwozu ma tylko 150 m szerokości, ale to właśnie tutaj Dunaj osiąga swoją największą głębokość – 50 m.




9. Ogromne bogactwo naturalne

Bioróżnorodność Dunaju można porównać do australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Administracja Biosfery Dunaju informuje, że wzdłuż delty rzeki znajduje się ponad 5000 indywidualnych gatunków zwierząt i roślin. Ponadto Dunaj ma największą ilość trzciny na całym świecie. Ponieważ rzeka Dunaj znajduje się na skrzyżowaniu dróg między Europą Środkową i Wschodnią, ze względu na to jest poszukiwane i preferowane na siedliska dzikich zwierząt i ptaków.

10. Rzeka Dunaj i kultura

Pierwsze dane dotyczące drogi wodnej Dunaju zostały szczegółowo opisane w literaturze od czasów starożytnych. Najwcześniejsze wiarygodne informacje o Dunaju zawarte są w pismach starożytnego greckiego historyka Herodota z V wieku p.n.e. W litewskich pieśniach ludowych Dunaj jest wymieniany częściej niż najdłuższa litewska rzeka Niemen. W serii Star Trek istnieje klasa małych statków kosmicznych o nazwie Dunaj, używana przez Gwiezdną Flotę Federacji, w szczególności w odcinkach Star Trek: Space Station 9.

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki




Dodaj komentarz