Kategorie
Blog Filmy

Chiny i 7 najciemniejszych momentów w historii ludzkości
Chiny, Rzym, Indianie co ich łączy? Niestety makabry, wojny, rzezie. Historia ludzkości jest brutalna i przelana krwią. Zapraszam na kolejny odcinek złotej7 gdzie postaram się wam przybliżyć nieco mniej chwalebnej historii świata.

7 najciemniejszych momentów w historii ludzkości

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,
zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Zagłada Indian

Krzysztof Kolumb przez odkrycie Ameryki w 1942 roku, zapewne nie spodziewał się, jaki los zgotuje rodowitym Amerykanom. Nowy odnaleziony świat czekała zagłada. W związku z tym polec miało w nim miliony osób. Duża część ofiar bez wątpienia ze względu na działania militarne i okupacyjne, wykonywane przez Europejskich najeźdźców. Ziemie bogate w złoża ropy, złota i innych surowców były kuszące dla przybyłych. Nie wahali się oni sięgnąć po broń i pozbyć stojących in na drodze czerwonoskórych.

Prócz tego, Europejczycy przewieźli coś jeszcze. Mianowicie choroby zakaźne, których wcześniej w Ameryce Północnej nie było. To po części wirusy i bakterie wybiły mieszkańców nowego świata. Swoje żniwa zebrała czarna osoba, jedna z większych plag w historii ludzkości, o której możecie usłyszeć w innym z moich filmów. Szacuje się, że w 1492 roku mogło tam mieszkać ok. 50 mln ludzi. 200 lat później były regiony, w których tubylcza populacja skurczyła się o 90 proc. Sumę zgonów związanych z przybyciem Europejczyków szacuje się na mniej więcej 20 mln

6. Timur Chromy

Timur, założyciel dynastii Timurydów. W wieku XIV i XV podbił sporą część Azji środkowej, a także dzisiejsze terytoria Iraku, Iranu i Zakaukaziu. Złupił Indie i w Planach miał nawet podbić Chiny. Określany był mianem „Zdobywcy Świata”. Jego armia liczyła około 150 tysięcy żołnierzy. Żołnierzy, którzy nie mieli żadnego oporu przed morderstwami, gwałtami i kradzieżami. Gdy trafiło się na nich było pewne, że z życiem się nie ujdzie. Jego wojny pochłonęły łącznie 17 milionów ofiar.

5. Upadek cesarstwa rzymskiego

Rzym, pierwsza nowoczesna stolica. Metropolia z kanalizacją, saunami, szkołami, teatrami. Wydawało się niezniszczalne, niepokonane. Gdy jednak nie da się czegoś zniszczyć od zewnątrz, być może uda się to od wewnątrz. Tak właśnie stało się z Rzymem, zaczął rozpadać się od środka. Atakowany w między czasie przez barbarzyńców, cofał swoje granice. W 376 roku najeźdźcy przekroczyli Dunaj. Rozpoczął się upadek Rzymu w którym wybuchały kolejne wojny domowe. Mimo prób paktowania z plemionami germańskimi, nie udało się uratować cesarstwa. Bilans ciągnącego się przez dwa wieki upadku to 8 milionów straconych istnień ludzkich. W skali XX-wiecznej oznaczałoby to 105 milionów ofiar.

4. Upadek dynastii Ming

Chiny miały wielkiego pecha do wojen domowych i katastrof. W XVII wieku Chiny przechodziły liczne problemy gospodarcze i w związku z tym kryzysy społeczne. Ta sytuacja przyczyniła się do powstań najniższej klasy społecznej – chłopów. Armia, która bronić miała cesarza, była nieopłacona, głodna i niechętna do walki w imię swojego Pana. Chłopi pod wodzą Li Zichenga zajęli stolicę w 1644 roku. Wtedy też ostatni cesarz z dynastii Ming, Chongzen popełnił samobójstwo. W między czasie w walki wdarli się Mandżurowie, którzy ostatecznie przejęli władzę w kraju. W XX wiecznej skali oznaczało to 112 milionów ofiar.

3. Arabscy łowcy niewolników

Handel niewolnikami był praktycznie od zawsze. Jednak Arabowie działali ze szczególnym rozmachem. łowili czy można powiedzieć też, że polowali na swoich niewolników między innymi w Afryce. Afrykanie byli łapani i porywani, a następnie wykorzystywani do niewolnictwa. Była to darmowa siła robocza, która ze względu na fakt innego koloru skóry i podejścia do tego ludzi w tamtych czasach, była idealnym motorem napędowym gospodarki. Szacuje się, że w XX-wiecznej skali było to ponad 132 miliony ofiar.

2. Podboje Mongołów

Czyngis-Chan – znacie tego Pana? To on rozpoczął wielkie podboje Mongołów. Brutalny, bezlitosny dowódca rozbudował imperium, które z czasem sięgało aż od Pacyfiku po wybrzeże Morza Czarnego. Bezwzględna armia mordowała i gwałciła wszystkich na swojej drodze. Masowe mordy i gwałty był dla nich czymś zupełnie normalnym. Ciekawostką jest następca Czyngis-Chana, Temudżyn, który pozostawił po sobie liczne potomstwo. Liczne badania dowodzą, że w związku z tym obecnie około 15 milionów osób jest jego potomkami. Krwawe wojny Mongołów zabrały łącznie 278 milionów ofiar.

1. Rewolta An Lushana

Kolejny wielki bunt w Chinach. Tym razem wywołał go Cesarski Generał dynastii Tang. Walki rozpoczęły się w 755 roku i trwały przez 8 lat! To o dwa lata dłużej, niż druga wojna światowa. Zginęło 2/3 ludności chin, co stanowiłoby obecnie 20% całej populacji na świecie. Łączna liczba ofiar to 429 milionów osób. Konflikt dłuższy i bardziej śmiercionośny niż najlepiej znana nam druga wojna światowa.

A wy, znacie jakieś inne straszne tragedie w historii ludzkości?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *