Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Jakie miasto jest największe na świecie? Oto lista 7 z nich!




Które miasto na świecie jest największe? Gdzie mieszka najwięcej osób? Czy są bezpieczne? I co warto w nich zobaczyć? Myślicie, że w tym rankingu znajdzie się miejsce dla Europejskiego Miasta?

Tych i innych ciekawostek dowiecie się w kolejnym odcinku złotej7!

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,

zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Mumbaj, Indie – 20 mln mieszkańców

Mumbaj to nieoficjalna stolica kraju. To tu znajdują się najsilniejsze giełdy Azji Południowej. . Mumbaj to też stolica… Bollywod,  czyli odpowiednika Hollywood. Znajdują się tu również największe indyjskie stacje radiowe, telewizyjne oraz wydawnictwa. Teren miasta zasiedlony był prawdopodobnie już w epoce kamienia łupanego, jednak jego rozwój na dobre rozpoczął się wraz z przybyciem portugalskich najeźdźców. To oni w XVI w. nazwali miasto Bom Bahia (Brytyjczycy w XVII w. zmienili nazwę na Bombay), co oznacza Dobra Zatoka. Hindusi z kolei nazywają swoje miasto Mumbaj, która to nazwa pochodzi od miejscowej bogini Mumby. Oficjalna zmiana nazwy na hinduską nastąpiła w 1995 r.




 

 

6. Kair, Egipt – 20,1 mln mieszkańców

Kair, położony nad Nilem, to największy ośrodek świata islamskiego. Nazywany jest Matką Świata bądź Miastem tysiąca minaretów. Składa się z dwóch części: Kairu i Gizy, podzielonych łącznie na 14 dzielnic, znajdujących się po obu stronach rzeki, a nawet na wyspach na Nilu. Na zachód od Gizy znajdują się najsłynniejsze egipskie zabytki, Sfinks oraz Wielkie Piramidy, natomiast w odległości 18 km od metropolii zobaczyć można ruiny starożytnych miast: Memfis i Sakkary. Częścią metropolii jest również tzw. Miasto Umarłych: wielki cmentarz, omijany z daleka zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Na jego terenie mieszka od 2 do 3 mln ludzi, wykorzystując grobowce jako mieszkania.

 

 

5. Meksyk, Meksyk – 21,6 mln mieszkańców

Meksyk został założony w XIV w. przez Azteków (Tenochtitlán). Dawną ale wysoko rozwiniętą cywilizacje. Współcześnie, jak przystało na stolicę i jedno z największych miast świata, Meksyk stał się centrum politycznym, kulturalnym i gospodarczym. Warto wybrać się do Meksyku na wycieczkę, podziwiać historyczne centrum miasta, kolonialną i współczesną architekturę, parki i muzea, a także pływające ogrody Xochimilco, które ponad 30 lat temu zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.




 

 

4. Sao Paulo, Brazylia – 21,7 mln mieszkańców

Sao Paulo zostało założone w 1554 r. jako misja jezuicka św. Pawła, którego imieniem zostało nazwane. Jest największym miastem nie tylko Ameryki Południowej, ale również półkuli południowej. W XVI i XVII w. kwitł w nim handel kamieniami szlachetnymi, był to również dość prężny ośrodek handlu niewolnikami. W XIX w. stało się światowym centrum handlu kawą, m.in. dzięki doprowadzeniu do miasta w 1867 r. linii kolejowej z portu Santos. Obecnie Sao Paulo jest świetnie skomunikowanym, jednym z największych ośrodków przemysłowych i handlowych – i nadal handluje się tam kawą. Do podróżowania wykorzystać można jednak już nie tylko jedną linię kolejową, ale i metro czy dwa porty lotnicze.

 

 

3. Szanghaj, Chiny – 25,6 mln mieszkańców

Miasto położone na wschodzie Chin, u ujścia rzeki Jangcy. Zlokalizowany w nim port należy do największych na świecie, tak samo jak działająca w mieście giełda. W dzielnicy Pudong, leżącej naprzeciwko historycznego Bundu, podziwiać można liczne drapacze chmur. Z wieżowca najprzyjemniej podziwiać panoramę miasta, o których wspominaliśmy w jednym z poprzednich odcinków złotej7. Znajduje się tam również kopuła Perły Orientu, jednej z najwyższych wież telewizyjnych świata.

 

 

2. Delhi, Indie – 28,5 mln mieszkańców

Stolica Indii, a co za tym idzie wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury,z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Jak głosi legenda, przez tysiąclecia nabudowano na sobie i obok siebie siedem miast Delhi. Badania archeologiczne potwierdziły, że u źródeł powstania Delhi leży założenie w 1200 p.n.e pierwszego z tych miast: Indraprastha. Przeciętna temperatura w roku wynosi 25 stopni Celsjusza, roczna ilość opadów średnio 808 mm (apogeum opadów przypada na sierpień). Jeżeli chodzi o rozwój, miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej.




 

 

1. Tokio, Japonia – 37,5 mln mieszkańców

Na pierwszym miejscu w naszej liście uplasowało się Tokio, a właściwie tokijska prefektura metropolitalna, w której skład wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy. Japońska stolica położona jest na największej japońskiej równinie, w regionie Kanto, na wyspie Honsiu, u ujścia rzeki Sumida. Powierzchnia tej metropolii to 2190,93 km2, około cztery razy więcej niż w przypadku Warszawy. Do 1868 r. Tokio (jap. Wschodnia Stolica) nazywało się Edo. Symbolami miasta są m.in. miłorząb dwuklapowy i… mewa śmieszka.

 

 

A czy wy znacie jakieś miasta, o których warto wspomnieć?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !




Dodaj komentarz