Kategorie
Aktualności Blog

Meksyk – 10 ciekawostek o Meksyku
Niekończące się bezludne plaże, pikantne jedzenie, tequila, uśmiechnięci ludzie i mnóstwo zabawy. W kilku słowach możemy opisać najstarszy kraj Ameryki Północnej – Meksyk. Ale jest tego zdecydowanie więcej. Czy wiesz, że stamtąd pochodzi wiele ulubionych potraw: wanilia, pomidory, czekolada, ostra papryka, awokado i kukurydza.

Trzeci co do wielkości kraj Ameryki Łacińskiej jest największym producentem soli na świecie. Odkryto w nim ponad 29 000 stanowisk archeologicznych. Ponadto Meksyk jest znany jako jeden z krajów o największej bioróżnorodności na świecie. Meksykanie są podobno ciepłymi i gościnnymi ludźmi.

Oto 10 innych interesujących faktów na temat Meksyku.

10 krajów (tylko) na świecie…

… Ma większą populację niż Meksyk – 121 milionów ludzi (stan na 2015 r.). Jest to także największy kraj hiszpańskojęzyczny i drugi pod względem liczby katolików.
9 kultur…

… Przyczyniło się do powstania współczesnego Meksyku. Krew starożytnych Olmeków, Zapoteków, Miszteków, Majów, Azteków, Inków, a także Afrykanów, Francuzów i Hiszpanów płynie w żyłach dzisiejszych Meksykanów.

8 lat niepodległości

Otrzymał stan Teksas, kiedy odłączył się od Meksyku w 1836 roku. Osiem lat później terytorium zostało przyłączone do Stanów Zjednoczonych. Zapewne dlatego w 1938 roku Meksyk był jedynym krajem na świecie, który potępił przyłączenie Austrii do nazistowskich Niemiec.
7 dni

W ciągu zaledwie tygodnia w środku pól kukurydzy w pobliżu wioski Parikutin wybucha nie byle co, ale cały wulkan. Od momentu pojawienia się na początku 1943 roku wulkan był aktywny, wypluwając lawę, dym i popiół, zmuszając mieszkańców do opuszczenia wioski. Działalność Parikutina trwała do 1952 roku, kiedy to uspokoił się i zasnął.

6 cali

Stolica Meksyku, co roku tonie od 6 do 8 cali. Miasto zostało zbudowane na miejscu starożytnej stolicy Azteków – miasta Tenochtitlan, które z kolei zostało założone pośrodku dużego jeziora. Gleba pod miastem okazuje się być dość niestabilna, a wiele czynników, takich jak produkcja, budownictwo i rosnąca populacja, również przyczynia się do upadku metropolii.

5 milionów dolarów grzywny

Tyle musiała zapłacić firma wynajęta do budowy Wielkiego Muru Meksykańskiego (przeszkoda oddzielająca Stany Zjednoczone od Meksyku). Celem placówki jest ograniczenie napływu nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Jak na ironię, firma budowlana została ukarana grzywną za wykorzystanie do pracy nielegalnych imigrantów z Meksyku.
4 tysiące wulkanów

Terytorium kraju wchodzi w tzw „Ognisty krąg”, w którym koncentruje się 75% aktywnych wulkanów na całym świecie. Za najniebezpieczniejszy wulkan w kraju uważany jest Popocatepetl, który znajduje się zaledwie 70 km od stolicy.

300 lat

Od 300 lat Meksyk jest hiszpańską kolonią zwaną Nową Hiszpanią. Później, po wojnie amerykańsko-meksykańskiej, stracił połowę swojego terytorium – dzisiejsze pięć stanów amerykańskich – Teksas, Arizonę, Nowy Meksyk, Nevadę i Kalifornię.
2 tysiące lat…

… Zajęła budowa Wielkiej Piramidy w Choluli, która oficjalnie uważana jest za największą na świecie. Jej podstawa zajmuje powierzchnię 200 akrów, a jej wysokość to 66 metrów. Niestety piramida nieustannie się zapada pod presją czasu.

1 godzina

To był jedyny sposób na kontynuowanie rządów 34. prezydenta Meksyku, Pedro Lascuraina. Objął urząd w wyniku przewrotu zbrojnego, a następnie dobrowolnie zrezygnował. To najkrótsza prezydentura w historii.

Jeśli nadal nie odwiedziliście Meksyku to może w tym roku Wam się uda 🙂

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: #12

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz