Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Najbogatsi ludzie świata z polskimi korzeniami!
Jacy są najbogatsi ludzie świata z polskimi korzeniami? Na ile szacowany jest ich majątek i jak do tego doszli? Skąd pochodzą ich przodkowie? Na czym się wzbogacili oraz jakie obecnie prowadzą interesy?

Zapraszam na kolejny artykuł złotej7!

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,

zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Sam Zell

Majątek tego pana jest szacowany na 5,6 miliarda dolarów. Przeliczcie sobie to na złotówki i pomyślcie jak duża jest to kwota. Dorobił się dzięki branży nieruchomości. Ma udziały między innymi w energetyce, służbie zdrowia, transporcie, mediach czy finansach. Urodził się w Stanach Zjednoczonych w 1941 roku. Jego rodzice wyemigrowali tam dwa lata wcześniej czyli w 1939 roku, tuż przed atakiem sił Niemieckich na Polskę. Jego ojciec był dobrym handlarzem. Po przybyciu do USA zaczął zajmować się jubilerstwem. Jego nazwisko rodowe to „Zielonka”. Jednak ze względu na trudność w procesie emigracji, rodzice Sama postanowili skrócić je i zmienić na „Zell”. Sam znany jest także z wielu charytatywnych akcji na które przeznacza rocznie kilkaset tysięcy dolarów.
6. Edward P. Roski Junior

Urodził się w 1938 roku w Oklahomie. Wartość jego majątku szacowana jest na około 6 miliardów dolarów. Ukończył University of Southern California. Jego rodzina nie należała do majętnych, a raczej do klasy niskiej. Jednak Edwardowi udało się zbić fortunę i obecnie zarządza Majestic Realistic SEO, firmą zajmującą się nieruchomościami w całych Stanach Zjednoczonych. Biznes otworzył jego ojciec Edward P. Roski Senior, który w latach 40 wykupywał fragmenty ziem, gdzie przebiegały linie kolejowe i szykował je dla potencjalnych przedsiębiorców. Co w następstwie skutkowało najmem przez inwestorów. W tym czasie Roski Junior służył w wojsku, był Marines. Po powrocie dołączył do Ojca i doskonale wiedział jak rozkręcić ten biznes. Jak widać, nie mylił się.

5. Anthony Pratt

Mąż, ojciec i posiadacz majątku wynoszącego 7,9 miliarda dolarów. Prezes Visy Industries i Pratt Intrusties in America – największej na świecie firmy produkującej papier i opakowania. Szacuje się, że wraz z rodziną ich majątek wynosi około 15 miliardów dolarów. Sukces zawdzięcza między innymi swojemu ojcu, który zbił już fortunę na jednorazowych opakowaniach. Był nim Ryszard Pszecicki, Polak Żydowskiego pochodzenia, który w czasie wojny zbiegł z Gdańska do Australii, gdzie stał się milionerem. Sam Anthonny poszerzył biznes i zbudował z niego giganta na skalę światową. O samym milarderze nie ma za wiele informacji, doskonale dba o swoją prywatność. Mimo tego często słyszy się o jego uczestnictwie w wielu akcjach charytatywnych.
4. David Geffen

Kolejny przedstawiciel zamieszkujący obecnie Stany Zjednoczone. Być może postać bardziej znana miłośnikom filmu i teatru, gdyż jest on producentem. Majątek Davida szacuje się na 8 miliardów dolarów. Urodził się w 1943 roku Borough Park. Jego rodzina miała korzenie żydowsko Polskie i Ukraińskie. Majątek zawdzięcza jednak nie filmom czy teatrom ale branży muzycznej. Założył wiele znanych i branżowych wytwórni. Jedna z jego wytwórni współpracowała między innymi z Elthonem Johnem, Guns N Roses czy Aerosmith. Miał okazję także pracować ze Stevenem Spielbergiem tworząc wytwórnię DreamWorks. Był także producentem musicalu na Brodway.

3. Sheldon Adelson

Top 3 i trójka w kwocie z przodu. Olbrzymi przeskok z czwartej pozycji. Bowiem majątek Sheldona szacowany jest na około 38 miliardów dolarów. Założyciel i prezes generalny Las vegas sands corporation ma żydowskie pochodzenie. Jego sieć kasyn zalicza się do jednej z największych w całych Stanach Zjednoczonych, ponieważ należy do nich między innymi słynne kasyno Palazzo. Jego matka miała na imię Sara, pochodzi z terenów na której znajduje się obecna Ukraina. Ojciec Artur urodził się zaś w terenach obecnej Litwy. Biznes rozpoczął już w wieku 12 lat od sprzedawania gazet na ulicy. Potem poszerzył go, bo mając już 16 lat posiadał maszyny produkujące cukierki. Pierwsze duże pieniądze udało mu się jednak zarobić w dopiero co rozwijającej się branży komputerowej.

2. Michael Bloomberg

Amerykański przedsiębiorca, polityk i filantrop. Były burmistrz Nowego Jorku.  Jest współzałożycielem, prezesem i większościowym właścicielem agencji prasowej Bloomberg L.P.. Jego majątek szacowany jest na 56,4 miliarda dolarów. Pochodzi z Żydowskiej rodziny, a jego dziadkowie emigrowali jeszcze z czasów imperium Rosyjskiego. Prawdopodobnie związek z Polskimi korzeniami ma za sprawą dziadka, który urodził się w dawnych terenach Polski, obecnie należących do Białorusi. Regularnie znajduje się w czołówce najbogatszych osób Stanów Zjednoczonych.
1. Mark Zuckerberg

Na pierwszym miejscu serii najbogatsi ludzie świata z polskimi korzeniami oczywiście twórca i założyciel Facebooka. Jeden z najbogatszych i najmłodszych ludzi na świecie z tak olbrzymim majątkiem. Programista, przedsiębiorca i filantrop. Człowiek roku tygodnika Time w 2010 roku. Jego majątek netto szacuje się na 81 miliardów dolarów. Od 2012 roku żonaty z Pricsilla Chan.

Sam Mark po raz pierwszy publicznie oświadczył w 2015 roku, że ma Polskich przodków. Jego prababka od strony Edwarda była żydówką urodzoną w Skale Podolskiej, to tereny obecnej Ukrainy. Wyemigrowała do USA w 1911 roku, w związku z tym trzy lata przed pierwszą Wojną Światową. Sprawdzono i potwierdzono, że prababcia Marka urodziła się na ziemiach w tamtym czasie historycznie należących do Polskich. Miała na imię Mania ale po przeprowadzce do USA zmieniła je. Z kolei w 1930 roku druga prababka Marka oświadczyła w spisie ludności, że jej Matka pochodzi z Polski i jej język ojczysty to Polski. To chyba najbardziej udokumentowany przypadek miliardera o Polskich korzeniach.
Oto najbogatsi ludzie świata z polskimi korzeniami, a czy wy znacie jakiś innych ?!?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !

Śmieszne filmiki: złota7

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i Grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes
2 odpowiedzi na “Najbogatsi ludzie świata z polskimi korzeniami!”

Zazdroszczę im. Chciałabym mieć chociaż ułamek tego co oni mają. Może łatwiej byłoby pójść na swoje 🙂 na pewno bym wykorzystała ten projekt domu co wrzuciłeś na FB. Pisałam pod postem, że remontuje stara chatę. Z tą kasa co o nim mają na pewno bym stawiała nowy 😊

Dodaj komentarz