Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Pierwsza kąpiel noworodka – o czym należy pamiętać?
Pierwsza kąpiel noworodka spędza rodzicom sen z powiek. To dla rodziców niesamowite wyzwanie. Zastanawiają się czy aby na pewno mają wszystko, aby wykąpać dziecko. Podpowiadamy, w jakie akcesoria najlepiej się zaopatrzyć i jak pierwsza kąpiel noworodka powinna wyglądać

Są dwie szkoły dotyczące kąpieli noworodka. Jedna mówi o tym, aby dziecko myć codziennie i kąpiel traktować jako rytuał, który pomoże w zaśnięciu. Druga szkoła mówi, aby noworodka myć co kilka dni i tym samym nie ingerować w delikatną skórę dziecka.

Wybór tego, jak często dziecko będzie kąpane zależy od rodziców. Jeśli maluch wyraźnie uspokaja się przy kąpieli, to rzeczywiście warto wykonać ją codziennie – jako wprowadzenie do snu.
Kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Najpierw zadbajmy o temperaturę w pomieszczeniu. Idealnie gdyby miała 24-25 stopni. Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Do wanienki najlepiej wlać tyle wody, aby dziecko było w niej zanurzone. Temperatura wody powinna wynosić ok. 37 stopni. Temperaturę można sprawdzić łokciem lub za pomocą termometru. Chcąc czuć się bezpiecznie dno wanienki wyłóżmy pieluszką tetrową lub flanelową.

Do wanienki dziecko wkładamy powoli, zaczynając od stópek. Kąpiel zaczynamy z góry na dół. Staramy się dotrzeć do wszelkich zakamarków, szczególnie takich jak szyja, paszki czy pachwiny, gdyż są one narażone na odparzenia. Pamiętajmy, aby każdą część ciała dokładnie umyć. Główkę myjemy dopiero na końcu. Dziecko myjemy dłonią. W czasie kąpieli warto nie tylko oblewać je wodą, ale także dokładnie wymasować.
Kąpiel noworodka – niezbędne gadżety

Do kąpieli noworodka niezbędna jest oczywiście wanienka. Dobrze jest, jeśli stoi przy niej przewijak, na którym rozłożymy ręcznik kąpielowy. Ręcznik możemy wyłożyć pieluchą flanelową, dzięki czemu po wyjęciu dziecka z wanienki nie zrobi on się od razu mokry.

Warto przygotować również pieluchę jednorazową, a także wszystko, co będzie służyło do mycia twarzy. Dopóki dziecko nie wydziela łez, warto codziennie przecierać oczy przegotowaną wodą/solą fizjologiczną za pomocą wacika/gazika. Techniką od zewnętrznej do wewnętrznej strony oka. Do każdego oka używamy osobnego gazika/wacika.

Na przewijaku myjemy również ucho, a dokładnie jego zewnętrzną część, następnie dokładnie osuszając. Nie używamy do tego żadnych patyczków.
Dziecko, karmione butelko, powinno mieć codziennie pielęgnowaną jamę ustną. Za pomocą gazika z przegotowaną wodą lub dodatkowo z kilkoma kropelkami witaminy C dla dzieci. Celem jest zniwelowanie ewentualnego zagrożenia pleśniawkami. Przy wyłącznym karmieniu piersią nie ma takiej potrzeby.

Warto pamiętać, aby nie podawać sobie mokrego dziecka w powietrzu. Najlepiej po wyjęciu z wanienki położyć go na wcześniej przygotowany przewijak z ręcznikiem. Dziecka nie trzemy ręcznikiem, ale bardziej „odsączamy” dokładnie każdą część ciała. Po osuszeniu dziecka w pierwszej kolejności należy założyć pieluszkę, ponieważ szczególnie takie małe dzieci, w momencie wychłodzenia – oddają mocz.
Planując kąpiel należy pamiętać także o przygotowaniu wcześniej stosownego ubranka. Szczególnie do snu ubranie powinno być:

– wygodne

– z naturalnych materiałów

– bez kołnierzyków

– nie uciskające w pasie (bez gumek)

– jeśli dziecko śpi na plecach – napy czy guziki nie powinny znajdować się z tyłu.

Kąpiel noworodka – jakie kosmetyki?

Zanim wybierzemy odpowiedni kosmetyki do delikatnej skóry dziecka, warto przeczytać skład produktu. Najlepiej, by skład był najbardziej naturalny, bez SLSów, sztucznych barwników i konserwantów, a także olejów mineralnych. Niepożądane składniki mogą nie tylko podrażniać delikatną skórę dziecka, ale też działać zapychająco – w przypadku typowych problemów skórnych noworodka takich jak np. trądzik noworodkowy mogą być dodatkowym czynnikiem zapalnym.

Jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą, nie sięgajmy po emolienty. Są one przeznaczone do skóry problematycznej. Lepiej wybrać kosmetyk z dobrym składem, niż działać „na zapas”.

Początkowo przydatnymi kosmetykami będą: płyn spełniający rolę płynu do mycia ciała i głowy oraz kosmetyk do pielęgnacji pupy. Zawartość kosmetyczki dla noworodka zwiększamy w momencie wystąpienia problemów czy wzrostu włosków dziecka.

 
Dodaj komentarz