Kategorie
Aktualności Blog

Wino i jego etykiety jako sztuka, poznaj historie!




Ilustracje przeżywają prawdziwe odrodzenie. Sztukę znajdujemy już nie tylko w galeriach, gdyż otacza nas coraz piękniejsza grafika użytkowa. Plakaty i etykiety zaprojektowane przez zdolnych artystów pojawiają się na ulicach i na sklepowych półkach. Łączenie sztuki z użytkowością etykiety nie jest jednak niczym nowym. W 1935 roku Jerzy Tilger powiedział :”Bez umiejętnie i starannie opracowanej nalepki nie ma powodzenia.”. Nic dziwnego że wino odegrało tu dużą rolę!




Etykiety na wino ręcznie malowane

Etykiety to szczególne formy graficzne, które mają zarówno marketingową, jaki i estetyczną funkcję. Pierwsze etykiety pisane były ręcznie i szczególną rolę odgrywały w dziedzinie medycyny i farmacji. W XVIII w. pojawiły się oznakowania towarów wykonywane na materiale i pierwsze, którymi znakowano wino. Od tego czasu każda szanowana winiarnia drukowała własne etykiety, których tworzenie początkowo było bardzo mozolne. Pierwsze kolorowe wersje były efektem ręcznego malowania i wyróżniały najbardziej ekskluzywne produkty. Rewolucje przyniosły m.in. etykiety samoprzylepne, które powstały na początku lat 30. XX wieku. Wina mają zwykle tradycyjne etykiety z emblematami, ale pojawiają się także dużo ciekawsze propozycje. Winnice zatrudniają arystów.

Sztuka wina

Wino to szlachetny trunek, którego tworzenie samo w sobie jest sztuką. Niektórzy właściciele winnic sprawili jednak, że butelki ich produktów stały się nie tylko nośnikiem smaku, ale i małymi dziełami sztuki. Ich limitowane (choć niezawsze) serie powstających co roku win mają na etykietach projekty znanych oraz początkujących artystów. Wino staję się dzięki temu tożsame z kulturą. Przeplata się z sztuką, poezją i filmem.




Artyści a etykiety

Nittardi to winnica, która co roku od 1881 roku prosi artystów o projekt etykiety oraz bibuły, w którą zawijane są butelki. Pierwszy projekt wykonał Bruno Bruni, a kolejne etykiety przez lata tworzli m.in. Yoko Ono, Dario Fo, Tomi Ungerer, Tadini i Mitoraj.

Właściciele Chateu Mouton Rothschild w Pauillae dostrzegli więź wina ze sztuką i od 1945 roku regularnie współpracują z najsłynniejszymi artystami. Pierwsza próba podjęta została jednak 20 lat wcześniej z plakacistą J. Carlu. Inspirację dzieł stanowić mają winorośl, przyjemność degustacji i baran, który jest symbolem winnicy. Etykiety tworzyli m.in Salvador Dali, Andy Warhol, Pablo Picasso, czy Wassily Kandinsky.




Etykiety na świecie

Ciekawe etykiety znajdziemy także na butelkach chilijskiej winnicy Viu Manet Secreto, która zleciła ich projekt Catalinie Abbot oraz pochodzących z Republiki Południowej Afryki win Botanica, Mary Delany Chenin Blanc. Etykiety tych drugich są dziełem Mary Delany i stanowią kwiatowe kolaż, które postały pod koniec XVIII wieku. Kolaże wykonane są z setek maleńkich kawałków papieru. Właściciel winnicy zaczął starać się o licencje na używanie kilku z jej prac po wizycie na wystawie w Yale Center for British Art. Udało się, a sztuka cudownie uzupełniła butelki win.

Wino a fotografie

Sztuka to także fotografie, które również pojawiają się w artystycznych projektach etykiet. Przykładami mogą być prace Briana Gabermana dla Jolie-Laide z Kalifornii. Jego fotografie przedstawiają wędrowców, wspinaczy lub deskorolkarzy. Zdjęcia na swoich etykietach umieszcza także Zena Crown z Oregonu. Fotografia i projekt Pinot Noir Zeny Crown otrzymał w 2016 roku nagrodę American Graphic Desing.

Kupując kolejną butelkę wina, rozejrzyjmy się w poszukiwaniu małych dzieł sztuki.

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i Grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes




Śmieszne filmiki: złota7




W odpowiedzi na “Wino i jego etykiety jako sztuka, poznaj historie!”

Dodaj komentarz