Kategorie
Aktualności Blog

Finlandia – 10 interesujących faktów
Zorza polarna, trudny język, wódka, wysoki standard życia, Święty Mikołaj, nowatorski system edukacji, zespoły heavy metalowe, piękna przyroda, mitologia, Finlandia to zdecydowanie kraj, który nas zaskoczy i zafascynuje. Trudno sobie wyobrazić, że Finlandia, która w 2017 roku obchodziła zaledwie 100 lat swojej niepodległości, jest dziś pod wieloma względami najbogatszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie. Kraj ten należy do najlepszych na świecie pod względem zdrowia, rozwoju gospodarczego, edukacji, statusu politycznego i jakości życia, jest również jednym z najbezpieczniejszych krajów świata. Około 80% Finów to wyznawcy Kościoła Ewangelicko – Luterańskiego, ale są też katolicy, muzułmanie i Żydzi. Dzięki licznym atrakcjom turystycznym i pięknej przyrodzie kraj ten staje się coraz bardziej pożądanym kierunkiem.

Oto 10 bardziej interesujących faktów na temat Finlandii.

Pierwsze miejsce na świecie…

Finlandia stała się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie uznał niezbywalne prawo każdego do dostępu do Internetu. Stało się to w 2010 roku.

Miliony saun

Sauna to święte miejsce w Finlandii. Dlatego jest ich nawet więcej niż samochodów zarejestrowanych w kraju. Na kolejce gondolowej oraz w jednej z restauracji popularnej sieci fast foodów jest nawet sauna.

Firmy

Trzy przedsiębiorstwa państwowe kontrolują cały biznes hazardowy w Finlandii. Ich zyski są inwestowane w różne projekty społeczne, finansowane są działania kulturalne i sportowe.

Tysiące szczęśliwców

Przez dwa lata fiński rząd przeprowadzał interesujący eksperyment społeczny, decydując się na przyznanie dla 2000 bezrobotnych Finów miesięcznego zasiłku w wysokości 560 euro. Szczęśliwcy zostali wybrani losowo. Chodziło o zachęcenie do poszukiwania pracy.

Liczba więźniów na 10 000 osób

Liczba osadzonych w więzieniach w Finlandii należy do najniższych na świecie, a sposób traktowania należy do najbardziej liberalnych. Niektóre więzienia nie mają nawet płotów, a ludzie mogą wracać do domu na noc. Jednak lekki reżim doprowadził do innej skrajności – masowej ucieczki z więzień. Rok 2013 to rekord pod tym względem.

Liczba tygodni tygodni urlopu

Roczny urlop Finów trwa prawie sześć tygodni (39 dni). Ponadto mają ogromny wybór opcji, gdzie mogą wypocząć. Fiński paszport umożliwia jego posiadaczowi podróżowanie bez wizy do maksymalnej liczby krajów świata – 173, czyli 6 razy więcej niż w Afganistanie, gdzie obowiązuje ruch bezwizowy tylko do 28 krajów.

7 kilometrów kwadratowych ziemi

Każdego roku Finlandia powiększa swoją powierzchnię o około 7 km2. Wynika to z topnienia lodowców.

8 miejsce na terytorium

Finlandia jest ósmym co do wielkości krajem w Europie i najmniej zaludnionym krajem w Unii Europejskiej.

90% recykling

Podejście do ochrony przyrody w Finlandii jest bardzo poważne. 90% plastikowych butelek i 100% szklanych butelek w kraju jest poddawanych recyklingowi.

10% jezior i rzek

Spuścizną epoki lodowcowej jest wiele jezior, dlatego często nazywana jest „krainą tysięcy jezior”. 187 888 dokładnie.

Oczywiście to nie wszystkie fakty dotyczące Finlandii. Ten kraj jest tak niesamowity, że zapiera dech w piersiach. Na pewno warto go odwiedzić.

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes

close

Zapisz się do Newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych materiałach, które dla Ciebie publikujemy!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *