Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Jak przygotować się do ciąży i na ten piękny okres w twoim życiu.




Ciąża to piękny, ale jednocześnie wymagający czas. Dlatego też warto się do niego odpowiednio przygotować. Świadome planowanie ciąży oznacza odpowiednie przygotowanie się do niej, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym i dotyczy przede wszystkim kobiet. Sprawdźcie jak przygotować się do ciąży i te niezwykłe 9 miesięcy

Jak świadomie przygotować się do ciąży?

Ciąża to olbrzymi wysiłek dla organizmu kobiety. Dlatego dobrze jest, jeśli kobieta rozpocznie przygotowania organizmu 12 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. To dobry czas na wykonania niezbędnych badań. Pozwoli również uzupełnić ewentualne niedobory czy wyleczyć ewentualne choroby.

Przygotowania do ciąży warto zacząć od wyboru odpowiedniego ginekologa, któremu powiemy o naszych planach. Lekarz wykona USG dróg rodnych, cytologię i pokieruje, co należy zrobić, aby dobrze przygotować się do ciąży.




Jeśli chorujesz na coś przewlekle i przyjmujesz leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, pod którego opieką jesteś – dostaniesz szczegółowe wskazówki, dotyczące dalszego postępowania.

Oprócz wizyty u lekarza, planując dziecko powinnaś przeprowadzić w swoim stylu życia kilka zmian.




Używki

Rezygnacja z używek to jeden z najważniejszych punktów na liście kobiety przygotowującej się do ciąży. Chcąc zajść w ciążę należy przede wszystkim rzucić palenie, nie tylko tradycyjnych papierosów, ale również e-papierosów.

Warto do minimum ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Spożywanie go w dużych ilościach na pewno nie przyniesie żadnych korzyści. Alkohol osłabia działanie wątroby oraz innych narządów wewnętrznych, a także przyczynia się do wypłukiwania witamin i ważnych pierwiastków (np. magnezu) z naszego organizmu, prowadząc do niedoborów tych substancji.

Podobne skutki może powodować picie dużej ilości kawy, dlatego jeżeli wypijasz minimum kilka filiżanek małej czarnej w ciągu dnia, warto odpowiednio wcześniej zmniejszyć jej spożycie do maksymalnie 1-2 dziennie.




Rezygnacja z używek dotyczy również przyszłego taty !!!

Odpowiednia dieta

Kobieta planująca ciążę powinna również zadbać o swoją dietę. Chcąc zajść w ciążę, przynajmniej pół roku wcześniej należy zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Jeśli borykasz się z nadwagą, to ostatni moment, aby zrzucić zbędne kilogramy. Ale pamiętajmy, żeby wszystko robić z głową. Zbyt drastyczne diety wyjałowią organizm i zajście w ciążę może być znacznie trudniejsze.




Dieta dla kobiet planujących ciążę, powinna być bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, orzechy i nasiona, a także ryby czy przetwory mleczne. Planując poczęcie dziecka warto zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, fast foodów, słodyczy czy innych produktów bogatych w tłuszcze, cukier czy sól.

Co ważne, zalecenia dotyczące diety dla planujących ciążę dotyczą również mężczyzn.

Kondycja fizyczna

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu przyszłej mamy. Dlatego też, planując poczęcie, warto zadbać o kondycje fizyczną. Nawet jeśli do tej pory nie uprawiałaś żadnego sportu, to dobry moment, aby wprowadzić do swojego rozkładu dnia nawet lekkie ćwiczenia fizyczne. Wskazane są wszelkie ćwiczenia poprawiające pracę układu sercowo-naczyniowego. Doskonałymi aktywnościami fizycznymi, które wspomogą naszą kondycją są pływanie i jazda na rowerze. Dobrym pomysłem jest lekki jogging czy regularne długie spacery.

Badania

Planując zajście w ciąże, warto wykonać podstawowe badania, które pomogą wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Z pewnością warto wykonać kilka badań ogólnych, takich jak:

– morfologia krwi,
– poziom glukozy i żelaza
– badanie ogólne moczu.

Warto przyjrzeć się hormonom tarczycy, gdyż nadczynność czy niedoczynność mogą utrudniać zajście w ciążę.

Przed ciążą warto oznaczyć swoją grupę krwi. Jeżeli kobieta jest Rh ujemna, a mężczyzna Rh dodatni, zachodzi ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, dlatego taka sytuacja wymaga regularnego badania w ciąży obecności przeciwciał anty-Rh. Będzie ono zlecane w trakcie rutynowej wizyty u ginekologa w ciąży.

Na prawidłowy przebieg ciąży ma wpływ również odporność na różnego rodzaju zakażenia, dlatego zastanawiając się jak zaplanować ciążę, pamiętaj o wykonaniu badań w tym kierunku. Przede wszystkim warto wykonać badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki oraz cytomegalii, w przypadku których jeśli do zakażenia dojdzie w czasie ciąży, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych wad rozwojowych płodu.

Badania w kierunku WZW typu B oraz typu C, zarażenia wirusem HIV czy krętkami to również badania przed planowaną ciążą.

Kwas foliowy

Przygotowując się do ciąży, warto rozpocząć suplementację kwasem foliowym. Kwas foliowy to witamina z grupy B, które organizm człowieka nie potrafi wytwarzać. Dlatego konieczne jest jego dostarczanie z zewnątrz. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Zaleca się, aby kobiety planujące ciąże przyjmowały go w dawce 0,4 mg na dobę.

Stan uzębienia

Przygotowując się do ciąży warto zadbać również o stan uzębienia, gdyż wszystkie ewentualne ubytki mogą prowadzić do stanu zapalnego w organizmie, a to z kolei może utrudniać poczęcie dziecka. W ciąży stan zapalny może stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka. Dlatego, decydując się na starania o dziecko, warto odwiedzić dentystę i wyleczyć wszystkie zęby.

Próchnica jest chorobą zakaźną, w ciąży może ona doprowadzić nie tylko do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu, ale w skrajnych przypadkach nawet do poronienia lub porodu przedwczesnego.

Ciąża to piękny, ale wymagający okres. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.




Dodaj komentarz