Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Dbaj o zęby, leczenie zębów w ciąży – prawdy i mity
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, stara się zrobić wszystko, żeby przygotować się do tej roli odpowiednio. Dba o siebie już od pierwszych dni. Wokół ciąży narosło wiele mitów, dotyczących tego co wolno, a czego nie wolno robić przyszłej mamie. Jeden z nich mówi, że w ciąży nie można leczyć zębów, ale czy aby na pewno? Dbaj o zęby.

W czasie ciąży nie należy rezygnować z wizyt u dentysty. Idealnie byłoby, gdyby kobieta, zanim zajdzie w ciążę wybrała się do dentysty i wyleczyła wszystkie ubytki. To jednak zdarza się bardzo rzadko. Jednocześnie może dojść do pojawienia się problemów stomatologicznych już w trakcie ciąży. Większość z nich, nawet w tym wymagającym dla kobiecego organizmu okresie, można jednak rozwiązać i wyleczyć bezpiecznie.

Warto zaznaczyć, że preparaty używane do wypełnień podczas leczenia ubytków są całkowicie bezpieczne. Przy prowadzeniu zabiegu stomatolog musi jednak zachować najwyższe standardy higieny.
Leczenie zębów w ciąży – co ze znieczuleniem

Co w sytuacji, gdy pacjentka poprosi o miejscowe znieczulenie? Okazuje się, że jest to możliwe – podaje się je wtedy bez leków obkurczających naczynia krwionośne. Oczywiście pacjentka musi poinformować lekarza o ciąży – to gwarancja bezpieczeństwa.

Leczenie kanałowe w ciąży

Jeżeli zachodzi taka konieczność leczenie kanałowe zęba podczas ciąży jest dopuszczalne. Nie ma również przeciwwskazań dotyczących dokonywania zabiegu ekstrakcji zęba podczas ciąży. Bezpieczeństwo zabiegów dentystycznych zależy również od momentu ciąży, w którym są one przeprowadzane.
Najmniej zalecanym dla leczenia kanałowego okresem jest I trymestr ciąży, gdyż kształtujący się w łonie matki płód jest najbardziej wrażliwy. Najkorzystniejszy moment to II trymestr. Jeśli problem z zębem wystąpi w III trymestrze, ale nie jest on bardzo poważny, wówczas najlepiej zjawić się u dentysty po narodzeniu dziecka.

Wybielanie zębów w ciąży

Będąc w ciąży kobieta nie może poddawać się zabiegom wybielania zębów. Są one po prostu niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Wybielanie zębów zaleca się wykonać po porodzie, najlepiej po okresie karmienia piersią.

W trakcie ciąży nie powinno się wybielać zębów w gabinecie dentystycznym, jak również domowymi sposobami, np. za pomocą pasków czy żeli wybielających. Takie zabiegi nie tylko mogą mieć niewiadome oddziaływanie na dziecko, ale także mogą zadziałać drażniąco na wyjątkowo wrażliwe w czasie ciąży tkanki przyzębia.
Dbaj o zęby nie tylko w ciąży

Wiele zabiegów dentystycznych wykonywanych w ciąży jest bezpiecznych. Warto jednak dbać o stan uzębienia codziennie. Zalecane jest mycie zębów dwa razy dziennie oraz czyszczenie za pomocą nici dentystycznej.

Przynajmniej raz w każdym trymestrze dobrze jest wybrać się do stomatologa na standardowy przegląd i czyszczenie kamienia nazębnego. To powinno utrzymać zęby w dobrej formie. Dodatkowym wsparciem będzie tu odpowiednio dobrana dieta.Dodaj komentarz