Kategorie
Blog

Kaszmir – magia kaszmiru jego zalety i wady
Sweter z kaszmiru , szal z kaszmiru i czapka z kaszmiru to odrobina luksusu w chłodne i deszczowe dni. Co to jest kaszmir i dlaczego jest taki drogi? Mam dla Was kilka podstawowych faktów o tym rodzaju wełny.

Kaszmir – z czego powstaje?

Kaszmir to luksusowe włókno pozyskiwane głównie od kóz kaszmirskich, choć niektóre partie mogą pochodzić również od innych gatunków kóz. Jest ono zazwyczaj delikatniejsze i lżejsze niż wełna owcza, a jednocześnie może być kilka razy bardziej izolujące, a co za tym idzie cieplejsze. Kaszmir charakteryzuje się bardzo cienkim i gęstym splotem.

Dlaczego kaszmir jest drogi? Cena produktów z kaszmiru podyktowana jest przez to, że kozy kaszmirskie produkują średnio tylko 113 g włókna rocznie.
Czy wełna kaszmirowa jest okrutna dla zwierząt?

Wiele osób zastanawia się, czy tworzenie ubrań z wełny wiąże się z okrucieństwem wobec zwierząt, dlatego sprawdziłem, jak wygląda pozyskiwanie kaszmiru.

Każdego roku mniej więcej od marca do maja kozy kaszmirskie schodzą z gór. Podczas wędrówki ocierają się np. o kamienie lub krzewy. Ludzie zbierają z nich włókna lub wyczesują kozy.
Na drodze produkcji kaszmiru jest on farbowany i tkany w przędzę do wykorzystania w tkaninie.
Dlaczego zatem organizacje do spraw praw zwierząt potępiły używanie produktów z kaszmiru?
Jest to związane z małą ilością tkanki tłuszczowej u kóz, a co za tym idzie zagrożenia zamarznięciem, gdyby zostały ostrzyżone np. w środku zimy (kiedy zapotrzebowanie na ich wełnę jest największe). Drugim argumentem jest złe traktowanie zwierząt w niektórych miejscach np. na terenie Chin lub Mongolii. Przeprowadzone tam kontrole wykazały okrutne praktyki i przemoc wobec kóz.
Kaszmirowy sweter – jak prać?

Wybierając produkty z kaszmiru, zwróć uwagę na to, że są one oceniane od A do C na podstawie jakości włókna, przy czym klasa A jest najlepsza, ale najcieńsza.
Sweter lub zabrudzony szalki wypierz ręcznie lub w specjalnym programie pralki. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni. Po praniu rozłóż kaszmirowy sweter na płaskiej powierzchni, zamiast powiesić go na suszarce.

Zdecydujecie się na zakup kaszmirowych produktów?

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7Dodaj komentarz