Kategorie
Aktualności Blog

Księżyc 7 interesujących faktów
Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą i piątym co do wielkości w Układzie Słonecznym. Pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował na Księżycu, była radziecka Luna 2 w 1959 roku, a pierwsze zdjęcia niewidzialnej strony Ziemi wykonała Luna 3 w tym samym roku. Pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu, był Amerykanin Neil Armstrong w 1969 roku z misją Allopo 11.

W starożytnej mitologii greckiej księżyc był identyfikowany z boginią Seleną. W średniowieczu i przed wynalezieniem teleskopu popularne było przekonanie, że księżyc jest kulą „idealnie gładką”. Pogląd ten obalił w 1609 r. Galileo Galilei, który wykonał jeden z pierwszych rysunków przez teleskop i zauważył, że nie był on gładki, ale miał wiele kraterów.

Przedstawiamy 7 faktów na temat Księżyca:

Księżyc a grawitacja

Księżyc ma mniejszą masę niż Ziemia i ma mniejsze przyciąganie grawitacyjne. Dlatego jeśli ważysz 45 kg na Ziemi, twoja waga na Księżycu wyniesie 7,5 kg. Bez Księżyca dzień na Ziemi będzie trwał tylko 6-7 godzin, ponieważ Księżyc spowalnia prędkość Ziemi.
Kolor księżyca

Widziany z nieba księżyc wygląda na biały, ale w rzeczywistości ma kolor jasnoszary. Wynika to ze światła odbijanego przez słońce. Dlatego wiele obrazów na powierzchni ciała niebieskiego wygląda na czarno-białą, gdy są one w rzeczywistości kolorowe.

Trzęsienie księżyca

Na Ziemi występują trzęsienia ziemi, a na Księżycu – trzęsienia księżyca. Mogą osiągnąć siłę 5,5 w skali Richtera i trwać do 10 minut. Księżycowe trzęsienia ziemi są spowodowane przemieszczeniami skorupy księżycowej w wyniku uderzeń meteorytów.
Księżyc i jego ciemna strona

Zawsze widzimy tę samą stronę Księżyca, ponieważ obraca się on wokół własnej osi z taką samą prędkością, jak wokół Ziemi – działanie to jest znane jako rotacja synchroniczna.

Atmosfera na księżycu

Brak atmosfery sprawia, że cienie księżyca są znacznie ciemniejsze. Wszystko, co nie jest bezpośrednio wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, pozostaje w nieprzeniknionej ciemności. Jeśli położysz rękę w cieniu, zniknie ona całkowicie.

Oddziaływanie księżyca

Starożytni odkryli, że Ziemia i Księżyc oddziałują na siebie nawzajem. Do tej pory jednak istniały kontrowersje co do tego, jak dokładnie to się dzieje. Naukowcy z pewnością udowodnili, że fazy księżyca wpływają na sen. Według różnych badań ludzie najgorzej śpią podczas pełni księżyca.
Tajemnica księżyca

Jedna z niesamowitych tajemnic Księżyca wiąże się z faktem, że sam nie ma pola magnetycznego, ale kamienie przywiezione na Ziemię mają właściwości magnetyczne. Uważa się, że księżyc miał kiedyś pole magnetyczne, ale z jakiegoś powodu zniknęło.

Zapraszam również na mój kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery RhymesDodaj komentarz