Kategorie
Blog

Książki na ekranie – jak powstaje ekranizacja powieści?
Znane i lubiane powieści to świetny materiał na film, ale czy zawsze są przepisem na sukces? Jakie książki nadają się na ekranizacja, i na czym to polega?

Co to jest ekranizacja?

Ekranizacja to po prostu przeniesienie dzieła literackiego na ekran kina lub telewizji. Istnieją dwie podobne do siebie definicje, ale obie mówią o tym, że proces ekranizacji polega na dostosowaniu pierwotnego dzieła (np. powieści lub sztuki teatralnej) do nowego medium, jakim jest kino!

Ekranizacja powieści – jak powstaje?

Ekranizacja to długi proces! Na postawie powieści lub sztuki musi powstać scenariusz filmu. Twórcy scenariusza muszą wybrać najważniejsze fragmenty książki, uwzględnić opisy miejsc oraz postaci. Kolejną istotną czynnością jest casting i dobór odpowiednich aktorów. Wielu fanów bestsellerowych książek ma wysokie oczekiwania względem ich ekranizacji, dlatego odtwórcy głównych ról nie mają łatwego zadania.
Ekranizacja książki w praktyce – przykłady filmów i seriali

Rebecca – książka Daphne du Maurier wydana została w 1938 roku, a już za kilka tygodni pojawi się jej trzecia ekranizacja! Najnowszą adaptację stworzył Netflix wybierając fantastyczną obsadę aktorską. Wcześniejsze ekranizacje powstał w 1940 oraz 2008 roku.

Duma i uprzedzenie -klasyczna powieść Jane Austen zachwyca pokolenia, dlatego doczekała się kilku adaptacji filmowych i serialowych. Podsumowując dokonania reżyserów, mówimy o filmach z lat 1940, 2005 oraz serialach powstałych w 1938, 1980 oraz 1995.
Prawda o sprawie Harry`ego Queberta – emitowany w 2019 roku serial powstały na podstawie wydanej w 2012 roku powieści Joela Dickera, zdobył fanów na całym świecie! Historia pisarza oskarżonego o morderstwo młodej dziewczyny ma zaskakujące zakończenie!

W głębi lasu – w 2020 roku na platformie Netflix pojawiły się dwie ekranizacje Cobena, czy znanego twórcy powieści – thrillerów. Jedną z nich był serial z polską obsadą zatytułowany “W głębi lasu”.

V jak Vendetta – to ekranizacja komiksu z lat 80-tych. Reżyser udowodnił, że obrazkowe historie wcale nie są proste! Film zdecydowanie warty obejrzenia. Czy powstanie kolejna ekranizacja? Zobaczymy!
Podsumowując, ekranizacje książek bywają sporym wyzwaniem. Czasem trudno bowiem sprostać sławie bestseleru! Na szczęście czasem się to udaje!

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7Dodaj komentarz