Kategorie
Ciąża i Macierzyństwo

Pies – idealny czas na nowego domownika.




Naukowcy już od dłuższego czasu donoszą o pozytywnym wpływie zwierząt na ludzkie zdrowie fizyczne i psychiczne. Zauważono także, że posiadanie zwierząt jest szczególnie ważne dla dzieci, gdyż zapewnia im korzyści społeczne, zdrowotne i edukacyjne. Jaki jest zatem idealny czas w którym powinien pojawić się Pies w domu?

Pies, jakie niesie ze sobą zalety posiadania psa

Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z większą pewnością siebie, lepszym radzeniem sobie ze stresem i bardziej pozytywnym nastawieniem do zwierząt dzikich i przyrody. Dzieci uczą się empatii i obowiązkowości, a to tylko nieliczne zalety związane z posiadaniem pupili. Idealny czas pojawienia się zwierząt w codziennym życiu dzieci nie jest jednak określony.

Ułatwieniem i jednoczesnym utrudnieniem jest sytuacja, gdy przyszli rodzice posiadają już psa lub kota. Konieczne jest wtedy przygotowanie zwierzaka na przybycie dziecka od samego początku ciąży. Pojawienie się w domu noworodka będzie bowiem wielką zmianą nie tylko dla młodych rodziców, ale i dla psa. Podstawą jest zawsze posłuszeństwo czworonoga i jego prawidłowe szkolenie. Posiadając psa i dziecko przyda się m.in. jego umiejętność chodzenia przy nodze, by spacery z wózkiem były udane i bezpieczne. Plan działania powinien obejmować także przygotowanie dla psa jego własnego, cichego miejsca. Musi to być przestrzeń, w której nikt nie będzie mu przeszkadzał w odpoczynku. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie nowych granic, jeśli po urodzeniu dziecka chcemy zabronić psu wchodzenia do sypialni lub pokoju dziecięcego.




Małe dziecko będzie zapewne dotykało psa w różnych miejscach, a jego dotyk nie zawsze będzie delikatny. Ważne jest zatem odczulenie psa i dotykanie go po łapach, w okolicy ogona, uszu i pyska. Gdy zwierzę wykazuje niechęć wobec dotyku w jakimś miejscu, wspierajmy odczulanie smakołykami. Czynności te warto powtarzać kilka razy dziennie. Psu można także puszczać nagrania z płaczem dziecka oraz przyzwyczaić go do spacerów z inną osobą niż młoda mama. Może być to jej partner lub profesjonalny petsitter, który zajmie się psem i wytłumaczy jak wytresować psa, podczas pobytu młodej mamy w szpitalu oraz w pierwszych tygodniach życia maluszka.

Pies i jego reakcja na powrót ze szpitala

Przed powrotem właścicielki pies powinien iść na dłuższy spacer połączony z zabawą. Zmniejszy to jego energię i podekscytowanie z powrotu bliskiej osoby. Dobrze, jeśli dziecko wnosi do domu tata, a młoda mama może przywitać się ze stęsknionym zwierzęciem. Jeżeli uważamy, że są podstawy, by obawiać się jak pies przyjmie w domu noworodka, warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty lub profesjonalnego trenera psów.




Ciężarne, które nie mają jeszcze psa oraz mamy mające małe dzieci powinny zaczekać z zakupem szczeniaka, aż maluchy osiągną wiek minimum 3 lat. Mały pies jest często absorbujący tak, jak małe dziecko. Pogodzenie odpowiedzialności za dwa takie stworzenia może być zatem trudne dla świeżo upieczonych rodziców. Cześć statystyk wskazuje także, że najczęściej pogryzieniom ulegają dzieci w pierwszym roku życia, choć inne wskazują przedział wiekowy między czwartym, a siódmym rokiem życia. Bez względu na wiek dziecka uniwersalnym zaleceniem jest zawsze edukacja najmłodszych, aby umieli odpowiednio postępować ze zwierzętami oraz zawsze nadzorowany kontakt dzieci z naszymi pupilami.

Pies, a może adopcja?

Jeśli jednak czujemy się gotowi i potrzebujemy obecności zwierzęcia w naszym domu, warto przemyśleć adopcje małego, ale dorosłego zwierzęcia (1-5 lat). Psy i koty w tym przedziale wiekowym najlepiej nadają się dla młodszych dzieci. Nie są już tak wymagające i „niemądre” jak szczenięta, ale jednocześnie są jeszcze za młode na niektóre (wykluczające z zabawy) choroby. Niestety adoptując psa, nie znamy jego przeszłości oraz doświadczeń związanych z dziećmi. W idealnym świecie wszystkie psy powinny być prawidłowo socjalizowane i zaznajamiane z kontaktem z dziećmi już od pierwszych tygodni życia. W praktyce jest tak jednak rzadko, a część fundacji zajmujących się szukaniem domów dla dorosłych psów nie wyraża zgody na adopcje psa przez rodziny z małymi dziećmi.

Zasady aklimatyzacji

Decydując się na szczeniaka lub dorosłego psa przestrzegać należy kilku zasad. To pies powinien nawiązywać kontakt z dzieckiem, a nie odwrotnie. Jest to trudne dla małych ludzi, ale ich ekscytacja i nachalność może wywołać niepożądaną reakcję psa. Dzieci powinny wiedzieć także, że pies ma prawo jeść i spać w spokoju. Nie wolno jednak całkiem odsuwać maluchów od obowiązków związanych z posiadaniem czworonoga. Ich uczestnictwo w spacerach i treningach posłuszeństwa pozwoli na zbudowanie dobrej relacji pies-dziecko.




Opieka nad psem

Jeśli rodzice chcą natomiast, by dziecko było wystarczająco dojrzałe, aby zachowywać się odpowiedzialnie wobec zwierzęcia, warto poczekać z decyzją o psie, dopóki nie osiągnie wieku 7-8 lat. W takim wieku młodzi ludzie mogą zostać już obciążeni większą ilością obowiązków i będą do nich podchodzić z większą świadomością niż przedszkolaki.

Odpowiednia rasy psa dla dziecka

Wiek dziecka powinien być także skorelowany z rasą psa. Charakterystyki ras często uwzględniają stosunek danej rasy do dzieci. Buldożki potrafią wykazywać się posłuszeństwem nawet wobec najmłodszych członków rodziny. American Stafford Terrier nadaje się raczej do rodzin z większymi dziećmi,. Nie potrafiąc ocenić swojej siły, może w zabawie przewrócić malucha. Nowofundland ‚y, choć ogromne są bardzo łagodne i cierpliwe. Border Collie w swoich pasterskich zapędach może traktować dziecko jak zwierzę do zaganiania. Rasy psów i ich charaktery są równie odmienne co u ludzi. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę.




Idealny czas na pojawienie się psa nie istnieje! Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdej rodziny i świadomości dorosłych, którzy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za kontakty dziecko-pies.

Chcesz się odstresować odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7

 




Dodaj komentarz