Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Rowery dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Rowery dla dzieci – jaki wybrać! Wybór roweru dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Lekki w prowadzeniu rower pozwoli dziecku szybko opanować jazdę na dwóch kółkach i nie zniechęci malucha do jazdy. Zbyt duży i ciężki rower może spowodować, że nasza pociecha nie będzie chciała na nim jeździć. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka?

Rowery są wciąż modne. To jeden z najpopularniejszych prezentów. Trudno się dziwić, bo jazda na nich sprawia wiele przyjemności i ma doskonale wpływa na zdrowie. Na rower można posadzić już półtorarocznego malucha, pod warunkiem, że będzie to model biegowy. Jazda na biegówce, pozwoli dziecku na wykształcenie nawyku utrzymywania równowagi. Po biegówce, dziecko może przesiąść się na rower z pedałkami i bocznymi kółkami.

Jak dobrać rower?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jeśli chodzi o rowery dziecięce, jest przymierzenie dziecka do roweru. Wybór odpowiedniego rozmiaru kół to klucz to zaszczepiania w dziecku bakcyla rowerowego.
Wielkość kół zależy nie od wieku dziecka, a od jego wzrostu. Dla dziecka mierzącego do 100 cm wzrostu odpowiednie będą rowery o kołach 12 cali – lub rower 14 cali, przy wzroście od 95 cm do ok. 120 cm – rower 16 cali, powyżej 120 cm – 20 cali i od 130 cm do 145 cm – rower 24 cale.

Po wyborze odpowiedniego rozmiaru koła, kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest geometria ramy roweru. Warto także zdecydować się na model z ramą, która jest lekko obniżona, dzięki czemu łatwiej będzie z niego zsiadać.
Wybierając rower warto zwrócić uwagę na jego wagę. Im lżejszy rower, tym lepiej dla dziecka.

Ogólnie modele o wielkości kół od 12 do 20 cali powinny dysponować hamulcem typu torpedo, czyli „w pedałach”, bo możliwości ścisku dłoni malucha mogą być za małe w nagłych sytuacjach jak na potrzeby hamulców z klamką.

Rowery dla dzieci

Choć większość producentów dba o to, aby rowery dla najmłodszych dysponowały pełną osłoną łańcucha, to jednak w sklepach, zwłaszcza w przypadku marketowych promocji może zdarzyć się rower bez pełnej osłony. Z takiego zakupu lepiej od razu zrezygnować. Osłona łańcucha chroni dziecko przed otarciami lub poważniejszymi zranieniami i zapewnia wyższy komfort jazdy. Pozwala młodemu rowerzyście cieszyć się pierwszymi przejażdżkami, zmniejszając zagrożenie, że po niefortunnym upadku lub skaleczeniu dziecko szybko zniechęci się do roweru.
Lepiej unikać modeli z agresywnym bieżnikiem opony ze względu na zbyt duży i niepotrzebny opór, mogący hamować rozwijanie umiejętności dziecka i jego zapał do pedałowania.

W przypadku rowerów 20 calowych, mogą pojawić się przerzutki. Bardzo często w rowerach dla dzieci występują manetki obrotowe, które pozwalają zmieniać przerzuć bez konieczności zdejmowania rąk z kierownicy. Wybierając rower dla dzieci warto postawić na minimalizm, czyli jak najmniejszą ilość przerzutek.
Dodatki dla małego rowerzysty

Kiedy już wybierzemy rower dla naszej pociechy, nie możemy zapomnieć iż istnieją również akcesoria rowerowe.

Przede wszystkim pamiętajmy o kasku! Co prawda noszenie kasku podczas jazdy na rowerze nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak warto wyposażyć malucha w kask rowerowy. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed uszkodzeniem.

Wybierając kaski rowerowe dla dzieci warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Nie kupujmy kasku na zapas, bo za duży nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. Przednia część kasku powinna znaleźć się nad linią brwi, a pasek pod brodą, powinien być zawsze zapięty podczas jazdy. Ważnym elementem kasku jest tylny ściągacz, który najczęściej występuje w formie pokrętła. Jego zadaniem jest trzymanie kasku na głowie dziecka. Pozwala również na dopasowanie kasku do głowy malucha.

Rower dziecka warto wyposażyć w oświetlenie oraz w odblaski. Według przepisów rower musi być wyposażony w przynajmniej jeden czerwony odblask z tyłu roweru. Na przodzie roweru powinna znajdować się lampka o białej barwie. Warto również naszego malucha zaopatrzyć w kamizelkę odblaskową, która zapewni mu widoczność.

Przydatnym gadżetem dla dziecka będą również rękawiczki rowerowe, chroniące małe rączki przed otarciem.

Jazda na rowerze to doskonały sposób na zapewnienie dzieciom sporej dawki ruchu i rozrywki. To również doskonały sposób na spędzenie z dzieckiem czasu i zacieśnienie z nim więzi. Wybierając rowery dla dzieci pamiętajmy, by wybrać taki, na którym jazda będzie mu sprawiać przyjemność i zaszczepi w nich rowerową pasję na lata!

Pamiętajcie również aby wybrać odpowiedni sklep rowerowy, gdzie przedstawicie wszystkie swoje wymagania i doradzą wam przy zakupie. A w kolejnych artykułach zaprezentuję jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze.
Dodaj komentarz