Kategorie
Aktualności Blog

Samochody 10 najbardziej kultowych europejskich pojazdów
Mercedes i Citroen, Ferrari i Aston Martin: Europa szczyci się kilkoma kultowymi samochodami, które wciąż budzą podziw nie tylko wśród koneserów. Oto niektóre z najbardziej znanych, najbardziej eleganckich, najbardziej poszukiwanych. Kultowe samochody top 10.

1. Niezwykle piękny, ale…

Legendarne BMW 503 było produkowane tylko przez cztery lata – od 1956 do 1960. Na europejskich wystawach samochodowych odniosło bezprecedensowy sukces i zdobyło liczne nagrody za wzornictwo. Ale nigdy nie udało mu się przekonać Jego Królewskiej Mości Klienta – z wyjątkiem kilku zamożnych koneserów. A jak inaczej, skoro pod koniec lat pięćdziesiątych BMW 503 kosztowało nawet pół domu.

2. Francuska bogini

Koneserzy zawsze mówią o nim w rodzaju żeńskim – Citroen DS (po francusku Déesse znaczy „bogini”). Ponad 60 lat temu, kiedy została zaprezentowana po raz pierwszy, „bogini” wywołała prawdziwą sensację – dzięki futurystycznemu projektowi i innowacyjnej technologii: zawieszenie hydropneumatyczne zamienia podróż w luksusowe doświadczenie. Wiele głów państw wybierało „boginię” jako swój samochód służbowy.
3. Legendarny agent i jego BMW

BMW Z3 pojawiło się na rynku w 1995 roku – i szybko stało się gwiazdą. Powód: w filmie „Złote oko” James Bond jeździ właśnie tym modelem, choć tylko w dwóch krótkich scenach. Agent 007 jeździ modelami BMW w dwóch kolejnych częściach filmu szpiegowskiego, ale inny samochód jest jego znakiem rozpoznawczym.

4. Samochód Bonda

Aston Martin zyskał światową sławę dzięki filmach o Jamesie Bondzie. W filmach auto wyposażone jest w najdziwaczniejsze nowinki techniczne, jak choćby katapultę. Natomiast w Goldfinger Sean Connery jeździ Astonem Martinem DB5, który pojawia się również w Skyfall z Danielem Craigiem. W filmie „Spectrum” Craig siedzi za kierownicą nowego Astona Martina DB10.
5. Kaczka

Citroen 2 CV miał swoją premierę na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 1948 roku. Samochód został zaprojektowany tak, aby mieć tylko kilka podstawowych funkcji: poruszać się, być ekonomicznym i stabilnym. Dlatego do końca wyposażony jest tylko w to, co niezbędne. Mały samochód, pieszczotliwie nazywany „kaczką”, zszedł z linii montażowej w 1990 roku.

6. Kultowe samochody Królowa kabrioletów

W 1963 roku Mercedes 230 SL zastąpił legendarne Mercedesy 300 SL i 190 SL. Jego projektanci odwracają się plecami do zaokrąglonych kształtów swoich poprzedników i tworzą prosty samochód sportowy, który dostarcza prawdziwej przyjemności. Ze względu na lekko zakrzywiony dach otrzymała przydomek „Pagoda”. Dziś samochód kosztuje nawet 60 tysięcy euro.

7. Legendarny garbus

Kultowy model Volkswagena, nazywany w Bułgarii „żółwiem”,w Polsce „garbusem”, we Francji „Coccinelle ”, Włosi natomiast „Maggiolino ” to najbardziej znany samochód na świecie. Został wyprodukowany w nakładzie ponad 21 milionów, a od 1938 do 2003 roku jego forma pozostała prawie niezmieniona.
8. Symbol epoki

Trabant to coś w rodzaju wschodniego „żółwia” – samochód do masowego użytku o niskich kosztach produkcji i plastikowym coupe. Samochód zyskał prawdziwą popularność w noc upadku muru berlińskiego. Wiwatujący obywatele NRD przekroczyli następnie granicę z Niemcami swoimi Trabantami.

9. Włoski przystojny mężczyzna

Wiele osób lubi żartować, że jeśli Ferrari nie jest czerwone, to nie jest prawdziwym Ferrari. Ale nazwa Testarossa nie ma nic wspólnego z kolorem nadwozia: zawory 12 cylindrów są zawsze pomalowane na czerwono, niezależnie od koloru samochodu. Samochód sportowy był produkowany od 1984 do 1996 roku, a jest ich tylko 7200 sztuk.
10. Kultowe samochody Brytyjski luksus

Rolls Royce Silver Shadow z 1967 roku: dwie tony elegancji i najlepsza technika. Samochód ten rozpędza się do 100 km/h w 11 sekund, a jego spalanie wynosi około 22 litry na 100 kilometrów. Wyprodukowano tylko 500 sztuk modelu. Dziś jego cena to ok. 50 tys. Euro, a nowy Rolls Royce, który spala „tylko” 14 litrów, kosztuje 300 tys. Euro.

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz