Kategorie
Aktualności Blog

Szwecja 7 faktów i mitów o Szwedach i życiu w Szwecji
Istnieje wiele mitów na temat Szwedów. Tak wiele mówi się o ich stylu i wysokim standardzie życia w kraju. Jedno jest jednak pewne – w Szwecji ludzie są przyzwyczajeni do zimna i wiedzą, jak sobie z nim radzić. Doskonale potrafią zorganizować swój czas uwzględniając długość dnia, która zmienia się drastycznie w ciągu roku. Oto Szwecja

Dzisiaj przedstawiamy 7 faktów i mitów na temat życia tego północnego ludu.

1.Szwedzi są mało komunikatywni

Szwedzi nie należą do najcieplejszych, ale ich pogoń za samotnością wydaje się być dziwna. Pomijając przesady, prawie każdy Szwed nie rozmawiałby z obcym, chyba że ten poprosi o pomoc lub wskazówki. Ten typ zachowania może mieć coś wspólnego z klimatem. Jeśli jest zimno i wilgotno, zatrzymanie się na ulicy i rozmowa z nieznajomym nie będzie przyjemne. Dla wielu Szwedów niegrzeczne jest podsłuchiwanie i zadawanie osobistych pytań, więc nie obrażaj się, jeśli Twój nowy szwedzki przyjaciel nie jest zainteresowany historią Twojego życia. Tego braku szczególnej wrażliwości nie należy mylić z chamstwem. Kiedy już pokonasz tę „przeszkodę”, Szwedzi są tak przyjaźni i ciepli jak inne narodowości.

2.Szwedzi są pięknymi blondynami

Oto rozpowszechniony i bardzo interesujący mit. Na pytanie „Czy Szwedzi naprawdę są tak piękni, jak mówią?” Można powiedzieć, że tak. Ale nie oczekuj, że wszyscy będą wysocy, z blond włosami i niebieskoocy. Jednak z pewnością są zdeterminowani i niezależni ale to już cechy charakteru.

3.Szwedzi dla „zielonych”

Tak, Szwedzi są zazwyczaj bardzo świadomi swojego wpływu na środowisko i odpowiednio postępują. Recykling wydaje się być czymś w rodzaju narodowej rozrywki. Obecnie mniej niż 1% odpadów komunalnych trafia na wysypiska. W wielu częściach kraju odpady żywnościowe z gospodarstw domowych są kompostowane i przetwarzane na biogaz, który służy do ładowania ich samochodów.

4.Alkohol jest drogi i trudny do kupienia

Państwowy monopol na alkohol w kraju – Systembolaget, ma na celu zminimalizowanie problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu i sprzedaż produktów alkocholowych w bardzo „odpowiedzialny” sposób. W rzeczywistości sklepy nie są zbyt zainteresowane sprzedażą alkoholu. Nie ma ofert specjalnych, promocji i specjalnych godzin otwarcia. Ale „wszystko jest dla naszego dobra”, mówią. Według raportu grupy międzynarodowych ekspertów, jeśli monopol zostanie zniesiony i alkohol będzie sprzedawany w supermarketach, szacowane szkody dla Szwecji wyniosą – 28 680 więcej ataków i 1418 dodatkowych zgonów czyli wzrost o 42% do stanu obecnego. Zgodnie z protokołem Szwedzi zajmują pięćdziesiąte drugie miejsce na świecie pod względem spożycia czystego alkoholu przez osobę dorosłą – tj. ludzie w 51 innych krajach piją więcej niż Szwedzi. Możemy się tylko domyśleć że ich wyprzedzamy.

5.Szwecja to drogi kraj

Tutaj posłużymy się prostym przykładem. Filiżanka kawy w małym mieście będzie prawdopodobnie kosztować więcej niż w najbardziej turystycznej części Londynu, a często taniej jest kupować ubrania online z innych „drogich krajów” i importować je, niż odwiedzać lokalne sklepy. Ale dla osób zarabiających stosunkowo wysokie pensje w Szwecji ceny nie są takie złe.

6.Szwedzi płacą wysokie podatki

Stawki podatku dochodowego w Szwecji należą do najwyższych na świecie. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą płaci około 50 procent swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Ale musimy przyznać, że wysokie podatki mają sens, a ludzie otrzymują jakość za swoje pieniądze. Ulice są czyste, opieka zdrowotna i szkolnictwo wyższe są bezpłatne, a cena opieki nad dziećmi jest rozsądna. Jak mówią, dostajesz to, za co płacisz. Jakość życia w Szwecji jest warta każdego grosza. W szwedzkiej obronie podatkowej powiemy, że system jest bardzo przejrzysty i niezawodny. Pracodawcy płacą podatki od wynagrodzeń co miesiąc, podatki dochodowe są potrącane bezpośrednio z miesięcznej pensji. Każda osoba jest opodatkowana indywidualnie, nawet w przypadku małżeństwa. Jeśli wszystko się zgadza w obowiązkowym rocznym zeznaniu podatkowym, zgłoszenie wszystkich podatków może być tak proste, jak wysłanie wiadomości tekstowej z telefonu komórkowego do Szwedzkiego Urzędu Podatkowego, aby to potwierdzić.

7.Samobójstwa w Szwecji

Jednym z bardziej trwałych mitów otaczających Szwecję jest to, że ludzie tam są szczególnie podatni na samobójstwa. Ta plotka wywodzi się z przemówienia prezydenta USA Dwighta D. Eisenhowera w latach 60. Chociaż długie, ciemne zimy mogą cię złamać duchowo, nie jest tak źle. Statystycznie Szwecja nie jest nawet blisko najwyższego na świecie wskaźnika samobójstw na mieszkańca . Światowe statystyki i rankingi mogą się różnić w zależności od organizacji, ale Szwecja zwykle plasuje się poza pierwszą czterdziestką na świecie. A jeśli potrzebne są dalsze dowody, Szwedzi należą do najszczęśliwszych w życiu.

Generalnie powiedzielibyśmy, że Szwedzi to całkiem szczęśliwi ludzie.
A może ktoś z Was mieszka lub mieszkał w Szwecji? Dajcie znać czy wszystko się zgadza 🙂

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *