Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Cesarskie ciecie – powrót do normalności, pierwsze 2 godziny po cesarce




Zastanawiasz się jak wygląda powrót do zdrowia po cesarskim cięciu? Szukasz informacji na temat opieki pooperacyjnej? Dobrze trafiłaś! Jeśli przeczytałaś mój poprzedni artykuł o tym, co dzieje się podczas cesarskiego cięcia ( jest tu ), ten artykuł jest kontynuacją. Cesarskie ciecie – powrót do normalności

Prawda jest taka, że wykonanie cesarskiego cięcia to bardzo trudny i długotrwały proces. Więc warto jest porozmawiać o tym co się dzieje w ciągu pierwszych dwóch godzin po urodzeniu!

1. Droga do sali pooperacyjnej – Cesarskie ciecie

Tak więc wszystko po cięciu cesarskim się udało. Rana została zszyta i opatrzona a Ty zostałaś przeniesiona ze stołu operacyjnego do znacznie wygodniejszego łóżka poporodowego. Większość szpitali ma oddzielny mały obszar zwany salą pooperacyjną gdzie w sposób ciągły są monitorowane parametry życiowe Twoje i Twojego dziecka. To tam idziesz na kilka godzin, aby dojść do siebie po operacji! Będziesz tam przebywać z pielęgniarką przez około 2 godziny. W zależności od placówki czas może być inny, ale zazwyczaj są to 2 godziny. Następnie zostaniesz przeniesiona do sali poporodowej.




2. Monitorowanie w sali pooperacyjnej

Gdy dotrzesz na miejsce, zostaniesz podłączona do kilku monitorów, które będą często mierzyć parametry życiowe a pielęgniarka przeprowadzi krótką ocenę „od stóp do głów”. Ważne jest również, aby monitorować Twoją temperaturę. Często będzie Ci zimno, ponieważ straciłaś sporo krwi podczas operacji. Pielęgniarka również będzie monitorować Twoje krwawienie. To niestety niezbyt fajna część.

3. Monitorowanie krwawienia – Cesarskie ciecie

Nawet jeśli nie urodziłaś dziecka naturalnie, to i tak będziesz mieć krwawienie przez pochwę. Wiem, to może brzmieć głupio, ale kilka kobiet się nad tym zastanawiało, więc myślę, że trzeba to powiedzieć! Tak, generalnie będziesz mieć takie same * krwawienia poporodowe * jak kobieta po porodzie drogami natury. Kiedy rodzisz dziecko (niezależnie od tego, czy rodzisz przez cesarskie cięcie, czy naturalnie), łożysko odłącza się od wnętrza macicy. Pomyśl o swoim łożysku jako o wielkim strupku. Kiedy zdrapiesz strupek z rany, ona krwawi, ponownie tworzy strupy, ale jeszcze trochę krwawi, itd., Aż w pełni się zagoi. Cóż, to właśnie dzieje się w twojej macicy i dlatego masz całe to krwawienie poporodowe! Wnętrze Twojej macicy regeneruje się i „ponownie tworzy strupy”, aż do całkowitego wygojenia!




4. Pielęgniarka będzie robić podstawowe potarcia

Jednym ze sposobów oceny tego krwawienia jest wykonanie potarć macicy. Pielęgniarka po prostu ręką pociera górną część twojej macicy. Znajduje się ona tuż przy pępku. Dość mocno może naciskać na twój brzuch, a to może być nieprzyjemne, zwłaszcza po operacji. Naciskając na Twój brzuch, pielęgniarka wie, jak twarda jest Twoja macica. Widzi też, jak mocno krwawisz.
Jeśli twoja macica jest twarda a krwawienie jest minimalne, to naprawdę dobre symptomy, ponieważ twoje ciało otrzymało sygnał, że nie jesteś już w ciąży. Oznacza to, że twoja macica zaczyna się kurczyć z powrotem do normalnego rozmiaru. Pielęgniarka będzie oceniać Twoje krwawienie, wykonując te podstawowe potarcia co piętnaście minut, gdy będziesz w sali pooperacyjnej. Ważne jest częste monitorowanie krwawienia. Jeśli istnieją jakiekolwiek oznaki, że twoja macica jest trochę leniwa, możesz stracić sporo krwi w krótkim czasie.

5. Pilnowanie opatrunku – Cesarskie ciecie

Ponieważ właśnie miałaś cesarskie cięcie, będziesz mieć również duży opatrunek na nacięciu. Razem z tymi podstawowymi potarciami pielęgniarka będzie oceniać twój opatrunek. Będzie się upewniać, że nie ma żadnego nowego krwawienia, które pojawia się z rany. Czasami Twoje nacięcie będzie trochę wilgotne po operacji i trochę będzie przeciekać na bandaż. Zasadniczo pielęgniarka upewni się, że krwawienie nie jest dużo większe. Jeśli tak, może to oznaczać, że nie zostałaś odpowiednio zamknięta (zszyta) lub rana ponownie się otworzyła. Nie przejmuj się, jest to bardzo rzadka komplikacja.

6. Nadal będziesz czuć się całkiem odrętwiała

Twoje nogi będą bardzo, bardzo zdrętwiałe. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie nawet ruszyć palcem! Ale przez następne dwie godziny powinnaś powoli odzyskiwać zdolność ich czucia i poruszania.




7. Będziesz otrzymywać leki zmniejszające krwawienie

Otrzymasz również lek, który pomaga zmniejszyć krwawienie poporodowe. Będzie również działać przez kilka godzin po operacji.

8. Będziesz mieć cewnik w swoim pęcherzu – Cesarskie ciecie

Poza tym… uwaga, niektóre kobiety zdają sobie z tego sprawę dużo później… będziesz mieć cewnik w pęcherzu! To zostało wprowadzone podczas twojej operacji. Zwykle zdejmuje się go następnego dnia po operacji (w zależności od Twojej placówki). Pielęgniarka będzie również sprawdzać ilość oddawanego moczu podczas Twojego pobytu na sali pooperacyjnej.




9. Prawdopodobnie nie będziesz odczuwać jeszcze zbyt wielkiego bólu

Większość kobiet nie odczuwa dużego bólu, tylko dlatego, że nadal jest jeszcze odrętwiała. Czasami niektóre kobiety odczuwają ból w miejscu cięcia i wymagają podania leku przeciwbólowego, aby go opanować.

10. Nadal nie będziesz mogła jeść

Będziesz mogła wypić kilka łyków wody, ale jedzenie jest jeszcze zabronione. Ponieważ mogą wystąpić mdłości i wymioty. Po przeniesieniu Cię do sali poporodowej pielęgniarka poporodowa powoli pozwoli Ci wprowadzić płyny, a następnie jedzenie. Zwykle odbywa się to powoli w ciągu kilku godzin.

11. Twoje dziecko najprawdopodobniej będzie przy Tobie podczas rekonwalescencji po cesarskim cięciu

Jeśli z dzieckiem wszystko jest dobrze, większość szpitali obecnie zachęca dziecko do pozostania z mamą. Tak więc, o ile dziecko nie musiało iść do żłobka specjalnej opieki lub OIOM-u ze względów medycznych, Twoje słodkie maleństwo będzie przy Tobie w sali pooperacyjnej! To świetny czas, na podjęcie próby karmienia piersią (jeśli zdecydujesz, że tak będziesz karmić dziecko). Dobrze jest też trzymać dziecko na klatce piersiowej (skóra do skóry) tak często, jak to możliwe podczas pobytu na sali pooperacyjnej. Spójrzmy prawdzie w oczy – po operacji, którą właśnie przeszłaś, potrzebujesz przytulania dziecka! Kontakt skóra do skóry jest również bardzo korzystny dla dziecka, ponieważ reguluje jego temperaturę, stabilizuje parametry życiowe i sprzyja tworzeniu więzi.

12. Przeniesienie do sali poporodowej na resztę rekonwalescencji po cesarskim cięciu

Gdy dwie godziny dobiegają końca, zaczniesz odzyskiwać uczucie w nogach. W tym momencie pielęgniarka zacznie odłączać od Ciebie monitory. Udało Ci się odzyskać zdrowie! Teraz do sali poporodowej! Będą tam inne pielęgniarki / położne, które będą się Tobą opiekować po upływie tych 2 godzin.

Jakie masz pytania dotyczące odzyskiwania sił po cesarskim cięciu? Myślę, że głównym pytaniem, jakie będzie Cię nurtowało, to „Kiedy mogę jeść?” Ha! Wkrótce dziewczyno, wkrótce…

Powodzenia!

Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7

Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes




Dodaj komentarz