Kategorie
Aktualności Blog

Wieloryb – 10 ciekawych faktów na temat wielorybów




Wieloryby są nie tylko największymi ssakami morskimi, ale także jednymi z najciekawszych zwierząt. Łączą zewnętrzne cechy ryb i strukturę ciała właściwą zwierzętom stałocieplnym. Zamieszkują naszą planetę od ponad 55 milionów lat i są doskonałym przedstawicielem ewolucji. Oto wieloryb.

Większość okazów jest ogromna, a ich znaczenie dla stanu oceanów jest nie mniej ogromne. Ich ciała to gigantyczne magazyny węgla, a ich obecność kształtuje całe ekosystemy. Fakt, że migrują na duże odległości, przyczynia się do poprawy wielu siedlisk.

Oto kolejne interesujące rzecz, jakie dowiedzieliśmy się o tych na wpół mitycznych stworzeniach.

Ile żyje wieloryb

1. Zastanawialiście się ile żyje wieloryb? Według różnych badań naukowych długość życia wielorybów wynosi od 30 do 70 lat. Wieloryb grenlandzki należy do najdłużej żyjących i może żyć ponad 200 lat. Wiek wielorybów zależy od liczby pierścieni woskowiny uformowanych w przewodzie słuchowym. Niestety nie udało mi się dotrzeć do informacji jaki jest obecnie największy wieloryb na świecie.




Pokarm wielorybów

2. Wieloryby to ssaki morskie z rzędu waleni. Są one podzielone na dwie podklasy: Wieloryby bezzębne (wieloryby) i wieloryby zębate. Istnieje 15 gatunków Bezzębnych i 72 Zębate. Bezzębni filtrują swoje jedzenie, a Zębate polują. Wieloryby były pierwszymi ssakami, które ewoluowały i żaden inny gatunek ssaków nie używał tej samej budowy anatomicznej podczas spożywania zdobyczy. Czy wiecie jaki jest pokarm wielorybów? Menu Zębatego Wieloryba składa się z ryb, mątwy, krabów, rozgwiazdy. I chociaż mają zęby, większość połyka zdobycz w całości.

Skóra

3. Skóra większości wielorybów jest gładka i bezwłosa. Tylko niektóre gatunki mają włosy czuciowe na górnej szczęce lub brodzie. Ogromna warstwa tłuszczu podskórnego służy do izolacji termicznej. Na ich skórze żyją różne gatunki skorupiaków.




Śpiew wielorybów

4. Wieloryb jest jedynym śpiewającym ssakiem oprócz człowieka. Wiele z tych olbrzymów wydaje ciche dźwięki, a humbaki i gładkie wieloryby wykonują całe „pieśni”, to jest właśnie śpiew wielorybów. Najkrótszy trwa sześć minut, a najdłuższy – około pół godziny. Piosenka zatrzymuje się tylko po to, by wieloryb mógł odświeżyć zapas powietrza w płucach.

Dźwięk

5. Płetwal błękitny jest w stanie odtworzyć najgłośniejszy na świecie dźwięk, a jego bracia słyszą niskie częstotliwości na odległości ponad 16 000 km. Nie mają zewnętrznych narządów słuchu, ale słyszą dolną szczęką, z której dźwięk dociera do ucha środkowego i wewnętrznego.

Ciąża

6. Ciąża u wielorybów trwa od 10 do 16 miesięcy. Samice rodzą zwykle pojedynczo, przy czym dziecko pojawia się z ogonem do przodu, aby nie utonąć. Po urodzeniu malec natychmiast zaczyna pływać, wypija dziennie około 100 kilogramów mleka i przybiera na wadze 9 kilogramów na godzinę.




Karmienie

7. Samica karmi dziecko piersią kładąc się na boku tak, aby tył ciała wystawał ponad powierzchnię wody. W ten sposób dziecko może ssać z gruczołów sutkowych znajdujących się daleko z tyłu. Mleko matki zawiera dużo tłuszczu i białka, a także wodę. Swoją konsystencją przypomina pastę do zębów i jest wstrzykiwany z silnym naciskiem do pyska młodego, który również oddycha. Okres karmienia piersią trwa od 5 do 12 miesięcy.

Sen

8. Wieloryby śpią tylko z połową mózgu, podczas gdy druga połowa mózgu czuwa aby wydostać się na powierzchnię w poszukiwaniu powietrza, ponieważ mogą utonąć. Czasami śpią pionowo w wodzie, innym razem nurkują poziomo. Ich sen trwa około 15 minut co kilka godzin i w tym stanie spowalniają oddech do minimum. Kaszaloty śpią tak głęboko, że może minąć ich łódź i nie obudzą się.




Odciski palców

9. Ogon każdego wieloryba jest wyjątkowy i można go porównać do ludzkich odcisków palców.

Ochrona

10. 19 lutego ekolodzy obchodzą Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich. Tego dnia w 1986 roku Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza zakazała komercyjnego wielorybnictwa. Wyjątek stanowią tylko niektóre ludy, które nie mogą przetrwać bez mięsa wielorybów. Niekontrolowane polowania na ssaki morskie istnieją od XVII wieku. Jednak dopiero w połowie XX wieku, kiedy wyginęło kilka gatunków wielorybów, liczba innych zmniejszyła się dziesiątki razy i zabito ponad 2,8 miliona osobników, problem został uświadomiony. Jednak nadal istnieją kraje, które nie zrezygnowały z floty wielorybniczej.

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki




Dodaj komentarz